Shqyrtime JustHost maj 2020: Prmimet, planet, oraret dhe statistikat

Contents

Farë është JustHost?

JustHost është një ofrues i mbajtjes së faqeve në internet që ofron shërbime të përbashkëta të përbashkëta të mbështetur në Linux. JustHost u themelua në 2002 në Glendale, California, dhe u mor nga Endurance International Group në 2012.


Sa e mirë është JustHost Hosting?

JustHost ofron paketa të përbashkëta relativisht standarde të pritjes për një çmim mjaft konkurrues. Nuk ka shumë që i dallojnë ato nga kompanitë e tjera të fituara nga EIG, përkundrazi, ato demonstrojnë shumë nga shenjat e tregimit të kësaj blerjeje. Ndërsa ju mund të josheni nga çmimet tërheqëse hyrëse dhe tiparet e regjistrimit, shërbimi aktual i ofruar është mediokër në rastin më të mirë. JustHost mbetet mjaft larg konkurrencës së tyre në shpejtësinë, kohën e duhur dhe shërbimin ndaj klientit. Shih Faqen Zyrtare

Vetëm Rishikimi i Host Host Review: Vlen një Shot?

Vetëm Pritëse – ndoshta ju keni një mik duke i përdorur ato dhe kështu keni menduar se ia vlen të provoni.

Ose ju keni qenë duke pritur me ta që kur filluan në 2002 dhe po pyesni nëse ata janë akoma ndonjë të mirë.

Nëse shikoni në internet, vlerësimet e Just Host nuk janë shumë të këndshme.

Ne do t’ju japim mendimin tonë dhe do t’ju bëjmë të mendoni.

Vetëm paketat e përbashkëta të pritjes të hostit duken se bëjnë një rast të fortë për biznesin tuaj: me çmime konkurruese, një rrugë të qartë dhe të përballueshme për të rritur, hapësirë ​​të madhe për ruajtje dhe disa të mira të tjera për tu ngritur.

Cilësia e shërbimit të ofruar, megjithatë, është e përafërt. Me shpejtësi të ngadalta të ngarkimit të faqeve, nën kohën e mesatare dhe praktikat zhgënjyese të shërbimit ndaj klientit, ju rekomandojmë të kaloni në Just Host. Për rreth të njëjtin çmim, mund të merrni pako të ngjashme me shërbim më të mirë me SiteGround ose Bluehost (një markë tjetër EIG).

Karakteristikat më të mira të Just Hosting Host

Për të qenë të sigurt, Just Host ofron disa veçori tërheqëse që i bëjnë ata që ia vlen të konsiderohen. Këtu janë disa arsye pse mund t’ju ​​kenë tërhequr vëmendjen.

1) Paketat konkurruese për sa i përket hapësirës

Me planin e tyre më themelor, Just Host ofron 100MB hapësirë ​​ruajtjeje, 100 adresa emaili, kopje rezervë, dhe një emër falas domain, dhe transferime të pakufizuara mujore të të dhënave. Kjo është një paketë mjaft konkurruese për çmimin bazë prej $ 3,50 / muaj. Ekziston gjithashtu një rrugë e qartë për të shkallëzuar me Just Hosting, pasi fusha të pakufizuara mund të priten me ta vetëm për $ 1,50 / muaj shtesë. Shtë e lehtë të shihet se si dikush mund të interesohet për Just Host bazuar në pikën e çmimit për hapësirën e ofruar.

2) Regjistrohuni në çast

Një tregtar i menjëhershëm për shumë konsumatorë, veçanërisht ata ndërkombëtarë, është një proces regjistrimi me gjatësi të gjatë. Disa pritës kërkojnë që identifikimi juaj të verifikohet, dhe shumë kërkojnë që t’i telefononi gjatë orarit të punës për të përfunduar verifikimin tuaj. Për cilindo që jeton jashtë Shteteve, apo edhe thjesht në një zonë të ndryshme kohore, navigimi i orëve të qendrave të thirrjeve është vetëm një sherr më shumë që të gjithë ne ndiejmë se industria duhet të ishte rritur deri tani. Për të marrë vetëm kredinë e Pritësit, ata ofrojnë serverin tuaj menjëherë. Procesi i regjistrimit të tyre është i lehtë dhe faqja juaj do të jetë e gatshme të shkojë live menjëherë pas regjistrimit.

3) -Mbiemër domain

Ne na pëlqen një emër domain falas ashtu si çdokush. Dhe e sigurt nëse jeni duke pritur vetëm me ta për një vit, ju kursen 10 dollarë.

Por nuk është diçka që do të nënshkruajë marrëveshjen, thjesht diçka e bukur të kesh

4) Garancia e kthimit të parave 30 ditë

Ne na pëlqen kjo, dhe është një shenjë e një nikoqire të shkëlqyeshme. Nëse ata janë të gatshëm t’ju japin një rimbursim të plotë brenda 30 ditëve, ata ia vlen koha juaj. Ata janë të gatshëm të kalojnë kohë dhe para ju bëjnë të lumtur, kështu që kjo është një plus i përcaktuar që një host i shkathët nuk do ta bënte

5) Mbështetur nga një kompani e madhe

Ky është edhe një pro dhe një koncept. Ata u blenë nga EIG në vitin 2012, gjë që është e mirë për arsye sigurie. Ju e dini që ata nuk do të lejojnë që gjithçka të shkrihet në tokë dhe t’ua shesë kartën tuaj të kreditit hakerave. Në rastin më të keq, ata do t’ju bëjnë të transferoheni në Bluehost. Dobësi është se ato janë një korporatë e madhe. Ju mund të merrni kohë të ngadaltë të pritjes, mbështetje subpar dhe karakteristika të përgjithshme të mërzitshme të një kompanie të madhe.

6) Integrimi i App dhe Freebies

Nëse ka ndonjë gjë për të thënë në favor të zgjedhjes së një hosti në pronësi të korporatave, është se ka gjurmë të caktuara që duhen pasur në formën e lehtësisë së integrimit me korporatat e tjera, si Google. Vetëm hosti funksionon pa probleme me të gjitha shtesat standarde të Google, si dhe 100 platformat e tjera me burim të hapur. Vetëm Host gjithashtu do të hedhë në Google dhe Bing kredi reklamuese, që është një shpërblim i mirë për një faqe të re në internet që kërkon të eksperimentojë me AdWords dhe SEO.

 

Përmbajtjet e Just Hosting Hosting

Ndërsa ka sigurisht disa gjëra në të cilat Just Host bën një punë të këndshme, pozicioni ynë është që ka shumë në shumë vende ku ato bien shkurt. Nëse shpejtësia, kohëzgjatja dhe shërbimi ndaj klientit janë të rëndësishme për ju, dhe ato janë për shumicën e njerëzve, atëherë duhet t’i jepni Just Host një kalim të vështirë. Këtu flitet më shumë për ato mangësi, si dhe disa çështje të tjera që ne marrim me shërbimet e tyre:

1) Nën mesataren e industrisë në Uptime

Mesatarja e përditshme e Pritësit e Pritshëm për 2015-2016 doli në 99.89%. Për një laik, kjo mund të duket si një mesatare mjaft e mirë. Por nëse e kryeni matematikën, përkthehet në afro 100 orë pauzë në vit. Për më tepër, kjo është një mënyrë domethënëse prapa mesatares së industrisë prej 99,96% në kohën e duhur. Nëse faqja juaj e internetit është e fituar, çdo orë e joproduktive ju kushton para – kjo është diçka që duhet të merret në konsideratë me kujdes përpara se të zgjidhni Just Host si ofruesin tuaj të mbajtjes në internet.

2) Nën mesataren e industrisë në shpejtësinë

Koha e ngarkesës në faqe është tepër e rëndësishme si për renditjen e motorit të kërkimit ashtu edhe për përvojën e përgjithshme të përdoruesit. Jo vetëm që përdoruesit janë të prirur të kërcejnë nga faqja juaj nëse kërkon shumë kohë për t’u ngarkuar, por Google gjithashtu do të shtyjë faqen tuaj më tej në rezultatet e kërkimit nëse ata mendojnë se faqja juaj është shumë e ngadaltë. Kjo është arsyeja pse nuk është shqetësues i vogël që kohët mesatare të ngarkesës së faqeve të Just Host janë midis 30-40% më të ngadalta se mesatarja e industrisë. Me një shpejtësi të ngarkesës së faqes prej rreth 950ms, ata janë dukshëm pas pritësve të tjerë me çmim të ngjashëm. A2 Hosting, hosti më i shpejtë që ne kemi rishikuar deri më tani, ngarkon faqe në 210 minuta. Një kompani tjetër në pronësi të EIG me një kosto të ngjashme, Një Portokall i Vogël, ngarkon faqe në rreth 520ms.

3) Ndihma e ngadaltë e klientit me upsells në boot

Një lexim i shpejtë i rishikimeve të klientëve për shërbimin e klientit të Just Host flet vëllime. Siç ndodh shpesh me kompanitë EIG, ankesat në lidhje me shërbimin ndaj klientit fillojnë të rriten menjëherë menjëherë pas blerjes. Thjesht Host nuk është përjashtim në lidhje me këtë. Mund të prisni 10-20 minuta për t’u lidhur me shërbimin e klientit, qoftë përmes telefonit ose bisedës së menjëhershme. Sapo të bëni, përgjigjet e tyre nuk mund të duket se ju takojnë atje ku jeni; shpesh do t’ju jepen lidhje në faqet e tyre FAQs, ose rekomandime për zgjidhjen e problemeve themelore që keni provuar tashmë. Për më tepër, do të hasni në ngritje në çdo rast. Ndërsa rritjet e shitjeve nuk janë gjëja më e keqe që një kompani mund të bëjë për klientët e saj, kjo praktikë është tmerrësisht zhgënjyese kur thjesht përpiqeni të merrni një problem të rregulluar.

4) Rikthimet e serverit nuk garantohen

Vetëm hosti rendit rezervat javore të serverëve si një nga shërbimet që ata ofrojnë, diçka që shumë prej konkurrentëve të tyre bëjnë po ashtu, nëse jo më shpesh. Sidoqoftë, lexoni shtypjen e mirë dhe do të shihni që këto rezervë nuk janë të garantuara. Jo tmerrësisht siguruese, apo jo? Natyrisht që siguria e të dhënave tuaja nuk duhet të besohet plotësisht me Vetëm hostin, kështu që nëse duhet t’i zgjidhni ato si ofruesin e shërbimit tuaj, sigurohuni që jeni duke kryer kopje rezervë manuale.

5) Jo VPS

Shumë ofrues të pritjes së pritjes ofrojnë një mundësi VPS si një azhurnim nga një plan i përbashkët pritjeje. E shkurtër për Serverin Virtual Private, do të thotë që po merrni me qira një pjesë të dedikuar të hapësirës nga një server. Vetëm hosti nuk e ka këtë mundësi. Për më tepër, Vetëm hosti nuk ofron mundësi të presjes në cloud. Ndërsa planet e tyre të përbashkëta të pritjes së shkallës në një mënyrë të parashikueshme dhe të dobishme, Just Host nuk është kompania që të zgjedh nëse planifikoni të shkallëzoni biznesin tuaj duke përdorur VPS.

6) Asnjë Email Catchall

Një nga karakteristikat kryesore që i mungon Just Host është një veçori e mbërritur në email. Edhe pse Vetëm hosti ofron një sasi të pakufizuar domenesh, kjo postë elektronike mund të bëjë që ajo të mos humbasë disa email të rëndësishëm.

Linja e Fundit:

Ajo çmim 3,45 dollarë / muaj që ju tërheq në Just Host në radhë të parë vjen me një kapje të madhe: ju merrni atë çmim vetëm nëse jeni të gatshëm të blini shërbimet e tyre për 3 vjet. Sidomos duke marrë parasysh që garancia e tyre për kthimin e parave është e disponueshme vetëm për 30 ditët e para të shërbimit, që është një pjesë shumë e madhe parash nga të cilat ju kërkohet të këputni pjesën e përparme. Ndërsa shumë do të ishin të lumtur të paguanin përpara për shërbimin e duhur, të gjitha gjërat e konsideruara, Vetëm hosti nuk e bën çështjen më bindëse për arsyen pse duhet të rrish veten pranë tyre për një periudhë kaq të gjatë kohore. Nëse do të zgjidhni një mikpritës në pronësi të korporatave, në vend të kësaj ju rekomandojmë GoDaddy ose HostGator, ku modelet e biznesit janë më të pjekura.

Shikoni Më shumë Karakteristika Shqyrtime JustHost 2.7 / 5 Shqyrtuesi {{komenteOverall} / 5 Përdoruesit (1 votoni) Pro

 1. Vendosja e shpejtë
 2. Rruga e qartë për të shkallëzuar me Ndarjen e Ndarë
 3. Ofertat konkurruese në hapësirë
 4. Domain falas

Cons

 1. Pa VPS
 2. Asnjë Email Catchall
 3. Rezervimet e pasaktuara nuk garantohen
 4. Shërbimi i Klientit është Lackluster
 5. Nën Shpejtësinë Mesatare dhe Uptime

Support2Speed2Features3Value4Transparency2.5

Pyetje dhe përgjigje JustHost

Me kaq shumë mundësi të disponimit në internet, si e dini se cili shërbim është i duhuri për faqen e internetit ose faqet e biznesit tuaj? Ne e dimë se mund të jetë një vendim i vështirë, prandaj ne bëjmë pjesën më të madhe të hulumtimit për ju. A keni menduar të përdorni JustHost për nevojat tuaja në web hosting? Nëse po, ju jeni në vendin e duhur. Në këtë artikull, do të fillojmë me një seksion të gjerë të pyetjeve të bëra më shpesh (FAQ) që përmban informacione mbi shqetësimet më të zakonshme që kanë njerëzit. Pastaj, ne do të mbulojmë pse të zgjedhim JustHost mund të jetë një zgjedhje e mirë për ju. Le të fillojmë:

A ofron JustHost Linux apo Windows hosting?

Shërbimet e tyre të mbajtjes në internet janë vetëm Linux, dhe nuk përfshijnë Windows hosting.

A do të përpiqet JustHost të ngre çmimin tim mujor kur të vijë koha për të rinovuar kontratën time?

Kur nënshkruani kushtet e para të shërbimit, do të merrni një zbritje. Pas kësaj, çdo herë që rinovoni do të faturoheni me çmimin e rregullt për planin tuaj të shërbimit.

Bëni që planet JustHost përfshijnë një domen të lirë?

Po, të gjitha planet e JustHost përfshijnë një regjistrim të vetëm të emrit të domain falas. Nëse keni një plan të përbashkët, ai është falas vetëm për një vit.

Nëse kam ndonjë ndërprerje, a do të më sigurojë JustHost një rimbursim?

Jo. Shërbimet në internet të JustHost nuk kanë asnjë garanci në kohë, kështu që nuk do të ktheni asgjë për kohën e ndërprerjes.

A ka JustHost një garanci për kthimin e parave?

Po, nëse vendosni të anulloni shërbimin tuaj brenda 30 ditësh, mund të merrni një rimbursim të plotë të kostos së planit tuaj. Pas periudhës 30 ditore, rimbursimet prorated për pjesën e shërbimit mujor që ishte i papërdorur. Ju mund të paguani për emrat e domainit nëse anuloni kontratën tuaj.

A ofron JustHost planet pritëse të Virtual Private Server (VPS)?

Po, ata bëjnë absolutisht. Ata ofrojnë katër zgjedhje të ndryshme të VPS hosting, kështu që ju mund të zgjidhni atë që ju nevojitet.

A ka mbështetje për klientët JustHost një numër telefoni ku mund t’i arrij ato?

Po, mbështetja e tyre për klientët është e disponueshme për ju përmes bisedës live dhe telefonit 24/7.

Whatfarë gjuhë programimi mbështet JustHost?

JustHost mbështet të gjitha gjuhët që funksionojnë në serverët Linux, duke përfshirë PHP, Python, Perl dhe Ruby on Rails.

A ka mundësi të shitësit nëse zgjedh JustHost?

Jo, ata nuk ofrojnë ndonjë plan shitës.

Do JustHost më ndihmoni për të transferuar faqen time ekzistuese në serverat e tyre?

Jo, nuk do të JustHost nuk ofron asnjë lloj shërbimesh transferimi në internet.

A jam në gjendje të kem më shumë se një faqe në internet në llogarinë time menjëherë?

Sigurisht, çdo plan JustHost përfshin emra domainë të pakufizuar, kështu që ju mund të keni sa më shumë faqe në internet që dëshironi.

A ka ndonjë program të panelit të kontrollit të përfshirë me planin JustHost?

Po, ju merrni softuer cPanel me çdo plan pritës.

Methodsfarë metodash pagese pranon JustHost për të bërë pagesa mujore ose vjetore?

Ata pranojnë çek, porositjen e parave, Discover, American Express, Visa, MasterCard dhe PayPal për çdo pagesë të rregullt për shërbimin.

A mund të krijoj llogarinë time të mbajtjes në internet për të bërë pagesa mujore?

Po, ju mund të paguani për shërbimet tuaja të mbajtjes në internet në çdo cikël faturimi që zgjidhni: javore, mujore, ose vjetore. Vetëm mos harroni se nëse vendosni të anuloni, rimbursimi juaj vlerësohet për afatin e mbetur të ciklit tuaj të faturimit.

A ofron JustHost çdo lloj shërbimi rezervë?

Jo. Ndërsa mund të zgjedhin të kopjojnë faqet tuaja sipas gjykimit të tyre, ato nuk garantojnë asnjë lloj shërbimi rezervë. Ju jeni përgjegjës për kopjen rezervë tuaj jo-site.

A marrin studentët, shkollat ​​ose jofitimprurat të marrin një zbritje për të përdorur shërbimet e JustHost?

Studentët në universitetet pjesëmarrëse mund të kenë të drejtë për tarifa të zbritura për përdorimin e JustHost për shërbimet e tyre të mbajtjes në internet.

Cili plan i JustHost është ai më i miri për transmetimin e videos?

Të gjitha planet e JustHost janë po aq të mira për të transmetuar audio dhe video me cilësi të lartë.

Ku ndodhet shërbimi i hostimit në internet JustHost?

JustHost ka një qendër të dhënash të vendosura në agoikago, Illinois me mbi 2,000 serverë dhe katër teknikë në sit në çdo kohë.

A ka JustHost një blog dhe a janë ata në Twitter?

Ata kanë një blog, por hyrja e fundit ishte shumë kohë më parë. Hyrja e fundit në Twitter ishte edhe më larg se postimi në blog, kështu që ata nuk janë aktivë në asnjërën prej tyre.

A mund ta përdor WordPress në shërbimin e JustHost?

Natyrisht ju mund të. WordPress është mbështetur plotësisht duke përdorur këtë shërbim të mbajtjes në internet.

Pse duhet të zgjidhni JustHost
 • Kur regjistroheni për shërbimet JustHost, ju merrni një regjistrim falas të emrit të domain. Ose, nëse zgjidhni mund të transferoni një emër domaini në vend.
 • Mund të presësh sa më shumë domene që dëshiron nga serveri juaj. Kur regjistroheni në JustHost, ju merrni përfitimin e aftësisë për të menaxhuar të gjitha faqet e internetit tuaj nga një panel kontrolli. Keni sa më shumë ose aq pak faqe në internet sa ju nevojiten, sepse nuk ka kufi.
 • Ju merrni kohë të shkëlqyeshme. Ndërsa koha e duhur nuk është e garantuar në JustHost, ata janë në biznes për t’ju siguruar një platformë të besueshme dhe të sigurt pritëse. Serverët e tyre kanë të gjithë teknologjinë me katër procesorë, dhe rezervimi i rrymës furnizohet nga gjeneruesit. Qendra e të dhënave monitorohet në çdo kohë, kështu që çdo çështje mund të adresohet pothuajse menjëherë.
 • Mbështetja e klientit që është gjithmonë e disponueshme. Me këtë shërbim të mbajtjes së faqes në internet, mund të prisni që të zgjidhni çdo çështje shpejt dhe me lehtësi pasi që ata gjithmonë disponojnë teknikë. Ju mund t’i kontaktoni ata përmes tre metodave të thjeshta: email, chat dhe telefon. Të tre kanalet mund të përdoren 24/7 për lehtësinë tuaj.
 • Shtë e përballueshme dhe është e pakufizuar. Meqenëse kohën e duhur nuk janë të garantuara në JustHost, ato mund t’ju ofrojnë çmime më të mira se disa nga shërbimet më të njohura të mbajtjes në internet. Ajo që po ju japin këtu është një shërbim me vlerë me gjithçka të pakufizuar. Pritja e pakufizuar e domain, llogaritë e pakufizuara të emailit, transferimet e pakufizuara të faqes në internet dhe hapësira e pakufizuar për ruajtje. Ju merrni më shumë dhe paguani më pak, por ju mund të përjetoni joproduktive.
 • Ju mund të integroheni me panelin e kontrollit. Ju merrni softuer cPanel me kontratën tuaj JustHost, e cila ju lejon të krijoni faqet e internetit tuaj ashtu si dëshironi dhe t’i promovoni ato në mënyrë më efektive. Ju mund të përdorni mjetet e reklamimit, të instaloni aplikacione dhe madje të përdorni modelet e modeleve për t’ju bërë një menaxher shumë më të mirë të faqes në internet.
 • Është e thjeshtë. Për dallim nga kompanitë e tjera të mbajtjes në internet, JustHost përpiqet të mbajë gjithçka sa më të thjeshtë që të jetë e mundur, kështu që nuk ka konfuzion. Nga regjistrimi deri në përdorimin e softuerit të panelit të kontrollit, gjithçka është krijuar për t’i mbajtur gjërat lehtë. I gjithë procesi i tyre është krijuar për të bërë jetën tuaj më të lehtë, jo më të komplikuar.
 • Ju merrni cPanel. Ky program i ndërfaqes së panelit të kontrollit është një fitues i çmimeve për një arsye. Friendlyshtë shumë miqësor për përdoruesit, kështu që ju të mund të menaxhoni çdo aspekt të llogarisë tuaj të pritjes, duke ju lejuar të vendosni postë elektronike, emra domenesh, të përdorni informacionin e bazës së të dhënave dhe statistikat e qasjes për të gjitha faqet e internetit tuaj. cPanel ju kthen në nikoqir, jo klient.
 • Skriptet falas. Kur regjistroheni në JustHost, ju merrni një bibliotekë të tërë skripti dhe është plotësisht falas. Duke përdorur SimpleScriptts, mund të instaloni cilindo nga skriptet kryesorë, duke përfshirë Joomla, osCommerce, phpBB dhe WordPress popullore. Ky është një mjet i mirë dhe një vlerë e madhe.
 • Ata kanë një garanci të kthimit të parave. Nëse vendosni të provoni JustHost, ka shumë pak rrezik të përfshirë. Secili nga planet e tyre të pritjes përfshin një garanci të kthimit të parave 30-ditore, kështu që për aq kohë sa të anuloni përpara se të kalojnë 30 ditët e para, ju merrni rimbursimin e çmimit tuaj të plotë. Nëse anulloni llogarinë tuaj pas 30 ditëve, ju merrni një rimbursim që vlerësohet bazuar në sa kohë keni mbetur në kontratën tuaj. Të gjitha rimbursimet përjashtojnë çdo tarifë regjistrimi dhe konfigurimi të paguar, por ju duhet të mbani çdo emër domain që mund të keni regjistruar ndërsa përdorni JustHost. Ka shumë pak rrezik për të provuar shërbimet e JustHost, por shumë shpërblime të mëdha.
Mendimet përfundimtare

Nëse jeni duke kërkuar një opsion me kosto të ulët për një shërbim të mbajtjes në internet, patjetër që duhet të hidhni një sy të mirë JustHost.  Kjo kompani e web hosting ka disa shërbime mjaft themelore, por ato plotësojnë nevojat e shumicës së përdoruesve mesatarë.

Mbështetja e klientit është goxha e mirë, por disponueshmëria e Windows hosting është problem.

Everythingdo gjë është themelore këtu, kështu që përdoruesit e përparuar duhet të mbajnë blerje, dhe çdo klient i biznesit do të dëshironte të shmangte këtë shërbim pasi që nuk garantojnë kohën e duhur. Ndërsa lexuam rishikimet e klientëve në internet, vumë re se ata ishin pothuajse të gjitha jashtëzakonisht negativë, duke vërejtur çështje serioze, joproduktive të mëdha dhe problemet në arritjen e shërbimit të klientit.

Ky shumë përmbledhje e keqe tregon disa probleme serioze, kështu që këshilla jonë është të keni kujdes nëse zgjidhni këtë shërbim. Për përdoruesit mesatarë që duan një kontratë të lirë dhe janë duke bërë çmime, JustHost mund të jetë shërbimi perfekt i mbajtjes së faqes në internet për ju. Për faqet e internetit të biznesit dhe tregtisë elektronike, kjo është një përcaktim jo.

Më shumë në JustHost.com

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map