Statistikat e Eksportit E Premte e Zezë dhe E hënë në internet 2019

Statistikat e Eksportit E Premte e Zezë dhe E hënë në internet 2019

Statistikat e Eksportit E Premte e Zezë dhe E hënë në internet 2019

E Premte e Zezë, fillimi tradicional i sezonit të blerjeve të pushimeve, bie në 29 nëntor të këtij viti. Ekstravagana e shitjeve është shpesh dita më e ngarkuar e blerjeve në kalendar, dhe siguron shtyllën kurrizore ekonomike për shumë shitës me pakicë.


Ne kemi mbledhur disa nga statistikat më të magjepsura që shpjegojnë Black Friday dhe Cyber ​​Monday 2019.

Historia e të Premtes së Zezë

Termi “E Premte e Zezë” u përdor fillimisht për të përshkruar një ditë financiare shumë të errët: rrëzimin e tregut amerikan të arit të shtatorit 1869. Sidoqoftë, tani është përdorur për të shënuar bonanzën e blerjeve frenetike që zhvillohet ditën tjetër pas Falënderimeve çdo vit.

Shitësit me pakicë e presin me padurim ditën që kur Presidenti Abraham Lincoln fillimisht caktoi Falënderimet një festë kombëtare në 1863, dhe ajo ngadalë u rrit në rëndësi, pasi vitet kaluan. Në 1924, Macy’s filloi paradën e saj të njohur të Falënderimeve në New York City pasi pa suksesin e paradës së dyqanit kanadez Eaton Santa me temë në Toronto, e cila filloi në vitin 1905. Zemërimi përreth paradës rriti shitjet ditën pas Falënderimeve, dhe së shpejti ngjarja u bë një gur themeli kulturor.

Shtë një mit i përsëritur shpesh që Black Friday mori emrin e saj sepse shitësit me pakicë vepronin “në të kuq” gjatë gjithë vitit, dhe një ditë pasi Falënderimet i çuan më në fund “në të zeza”. Sidoqoftë, historia e vërtetë që qëndron pas emrit daton nga Filadelfia e viteve 1950. Yeardo vit, turma të blerësve vinin në qytet në pritje të lojës klasike të futbollit të Ushtrisë-Marinës. Policët e qytetit e quajtën atë Black Friday sepse ata ishin të detyruar të punojnë ndërrime shtesë gjatë gjithë fundjavës për të kontrolluar turmat dhe prishjen e dyqaneve të dyqaneve.

Ndërsa termi i kapur dhe u bë pjesë e fushatave reklamuese për dyqanet Philly, ai nuk u përhap në shtetet e tjera deri në fund të viteve 1980. Kur ndodhi, ajo u shty si një ngjarje pozitive, emocionuese si për shitësit me pakicë ashtu edhe për blerësit. Deri në vitin 2005, Cyber ​​Monday, e hëna pas Falënderimeve, u miratua nga shitësit në internet për të rezervuar fundjavën e festave dhe për të marrë më shumë shitje. Zemërimi i shitjeve u përfshi edhe në Falënderimet në vetvete, me blerësit inkurajuar të fillojnë blerjet e pushimeve menjëherë pasi zbritën darkën e tyre në gjeldeti.

Këtu janë 25 statistikat e të Premtes së Zezë dhe Cyber ​​Monday për të mbajtur në mend ndërsa bleni këtë vit.

Tendencat e shitjeve në fundjavë të së Premtes së Zezë

Shitjet e së Premtes së Zezë arritën në 717.5 miliardë dollarë në vitin 2018, me 4.3% nga 682 miliardë dollarët e shpenzuar në vitin 2017. (TheBalance.com, 2019)

Më shumë se 165 milion amerikanë u grumbulluan gjatë fundjavës së Black Friday në 2018. (Federata Kombëtare e Shitje me pakicë, 2018)

86% e blerësve amerikanë po planifikojnë të marrin pjesë në Black Friday, Cyber ​​Monday ose shitje të tjera para Krishtlindjeve në vitin 2019. (Finder.com, 2019)

12% më shumë amerikanë po planifikojnë të godasin shitjet para Krishtlindjeve në vitin 2019 sesa në 2018, dhe blerësi mesatar pritet të shpenzojë 397.50 dollarë. (Finder.com, 2019)

Ndërsa E Premte e Zezë është akoma dita më e ngarkuar e blerjeve të vitit për dyqanet me tulla dhe llaç, trafiku i këmbëve është në rënie. Pjesëmarrja ra me rreth 9% në 2018 në krahasim me 2017, dhe ra në 4% në 2017 në krahasim me 2016. (Shitje me pakicëNdërkohë përmes TheBalance.com, 2019)

E premte e zeze & Statistikat e E-Tregtisë në Javën Kibernetike

Shitjet në internet për Black Friday arritën në 6.2 miliardë dollarë në 2018, një kërcim prej 23.6% mbi 2017. (Adobe Analytics, 2018)

Shitësit me pakicë sollën 3.7 miliard dollarë në shitje në internet në ditën e Falënderimeve 2018, një rritje e 28% gjatë vitit 2017. (Adobe Analytics, 2018)

Sipas statistikave të tregtisë elektronike, banorët e Denver shpenzuan më shumë para në internet midis Falënderimeve dhe Cyber ​​të hënën në vitin 2018, duke shpenzuar mesatarisht 163 dollarë për porosinë. Banorët e San Francisko ishin të dytët, me një mesatare prej 157 $ për porosinë, dhe banorët e New York u renditën në vendin e tretë, me një mesatare prej 156 $ për porosinë. Mesatarja kombëtare ishte 138 dollarë për porosinë vitin e kaluar, një rritje prej 6.1% gjatë vitit 2017. (Adobe Analytics, 2018)

Statistikat e së hënës në internet tregojnë se furi vjetor i shitjeve në internet ka kapërcyer të Premten e Zezë si dita më e parashikuar e blerjeve të vitit, me 55% të amerikanëve që thanë se po presin për shitje Cyber ​​Monday në 2019. Në krahasim, vetëm 44% e SHBA konsumatorët thonë se ata po planifikojnë të përfitojnë nga promovimet e të Premtes së Zezë. (Deloitte përmes CNBC.com, 2019)

E-commerce shitjet e së Premtes së Zezë pritet të arrijnë midis 144 miliardë dhe 149 miliardë dollarë në 2019, me shitjet në rritje midis 14% dhe 18%. (Deloitte përmes CNBC.com, 2019)

E Premte e Zezë e Amazonës & Statistikat e Javës Kibernetike

Amazon shijoi të hënën e saj më të madhe të Premten e Zezë dhe Cyber ​​në histori në vitin 2018. Ndërsa shitësi me pakicë nuk dha shifra të shitjeve, raportoi se shiti mbi 180 milion artikuj gjatë “Turkey Five”, të cilat janë pesë ditët midis Ditës së Falënderimeve dhe Cyber ​​Monday . (Amazon përmes CBSNews.com, 2018)

29% e blerësve amerikanë thanë se kishin besim në Amazon për të patur marrëveshjet më të mira të Black Friday në 2018, ndërsa 25% thanë se menduan se Walmart do t’i kursente ata më së shumti para. (Blackfriday.com, 2018)

Amazon zinte 47.8% të të gjitha transaksioneve në internet në ditën e Falënderimeve 2018 dhe llogaritnin 56.6% të të gjitha shitjeve në internet të Premten e Zezë 2018. (Hitwise.com, 2018)

Shitja vjetore e Prime Day e Amazon, e mbajtur në korrik, tejkaloi shitjet e Black Friday dhe Cyber ​​Monday për herë të parë në vitin 2019. Gjigandi me pakicë dërgoi 175 milion produkte gjatë ngjarjes dy-ditore. (Amazon, 2019)

Shitja e Amazonës së Zezë 2019 në Amazon po fillon në fillim të këtij viti. Marrëveshjet do të fillojnë të paraqiten në 22 nëntor dhe do të përfundojnë deri më 2 dhjetor. (Amazon përmes Forbes.com, 2019)

E premte e zeze & Statistikat celulare të Javës Kibernetike

Në 2018, 67% e të gjithë trafikut dixhital të krijuar në Black Friday vinte nga pajisjet mobile, krahasuar me 61% në vitin 2017. (Adobe Analyitcs, 2019)

53% e të gjitha porosive në internet gjatë Javës Cyber ​​2018 vijnë nga telefonat inteligjentë, tabletët dhe pajisjet e tjera mobile. Sidoqoftë, vetëm 43% e porosive në internet erdhën nga pajisjet celulare të hënën në internet. Kjo ka të ngjarë sepse shumica e njerëzve u kthyen në punë pas fundjavës së festave dhe përdorën kompjuterët e tyre të punës për të blerë. (BigCommerce.com, 2018)

66% e të gjithë konsumatorëve amerikanë përdorën pajisje mobile për të krahasuar produktet dhe çmimet gjatë fundjavës së Falënderimeve në 2018. (Federata Kombëtare e Shitjes me pakicë)

47% e të gjitha shitjeve të Javës Cyber ​​në 2018 ishin përfunduar në desktop, 45% në smartphone dhe 8% në tablet. (BigCommerce.com, 2019)

Gjatë Javës Cyber ​​2018, porositë në desktop mesatarisht 122,37 dollarë, porositë e telefonave inteligjentë ishin mesatarisht 88.25 $ dhe porositë e tabletave mesatarisht 107.06 $. (BigCommerce.com, 2019)

E premte e zeze & Statistikat e mediave sociale të Javës Kibernetike

42% e blerësve amerikanë dhe amerikanë tani hulumtojnë marka, produkte dhe shërbime përmes faqeve të mediave sociale përpara se të bënin një blerje të Premten e Zezë dhe gjatë gjithë vitit. (GlobalWebIndex.com, 2018)

53% e konsumatorëve amerikanë tani përdorin rrjete sociale për të bërë blerje për të Premten e Zezë dhe ngjarje të tjera të shitjeve. (GlobalWebIndex.com, 2018)

Vlera mesatare e porosisë për përdoruesit e iPhone gjatë Javës Cyber ​​2018 ishte 90,45 $, krahasuar me 84.10 $ për përdoruesit e Android. (BigCommerce.com, 2018)

17% e të gjithë blerësve amerikanë përdorën Facebook-un për të bërë blerje në Black Friday në 2018, ndërsa 9% përdorën Instagram, 4% përdorën Pinterest dhe 4% përdorin Twitter. Federata Kombëtare e Shitje me pakicë, 2018)

Shitësit me pakicë të mëdhenj me mbi 1 miliard dollarë të ardhura vjetore në internet, të tilla si Amazon, Best Buy dhe Walmart, përjetuan një nxitje prej 6% në konvertimet e shitjeve të telefonave inteligjentë gjatë Black Friday 2018, që tregon se investimet e tyre në aplikacionin celular janë duke paguar dividentë. (Adobe Analytics, 2018)

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector