2020’de Google Analytics’i Ücretsiz Öğrenecek 17 Yer (Başlangıçtan Profesyonel’e)

Editörün Notu: Bu yayın 2019 için güncellendi. Artık alakalı olmayan bazı eski siteleri değiştirdik ve bazı yeni yeni kaynaklara ekledik. İşte 2019 ve sonrasındaki analitik başarınız için!


Google Analytics’i öğrenmek her zaman kolay değildir.

Aslında, o kadar karmaşık ki birçok insan onu görmezden geliyor – büyük bir hata. Gününüzün büyük bir bölümünü – her gün – web sitenizi değiştirerek ve arama motorları, ziyaretçiler ve satışlar için optimize ederseniz, paranızın karşılığını en iyi şekilde aldığınızdan emin olmak mantıklı değil mi? Ne yaptığınızı nasıl analiz ediyorsunuz??

Google Analytics’teki sorun, sörf gibi yeni bir spor öğrenmek gibi bir şey – bir sörf tahtası üzerinde ilk ayağa kalktığınızda “şimdi sörf yapabilirim!” Gibi bir şeysiniz. ama sonra beyaz suyu sürmenin temellerinin ötesine geçmenin dik bir öğrenme eğrisi olduğunu anlıyorsunuz. Google Analytics’e giriş yapmak ve son 30 gün içinde trafiğinizin ne olduğunu görmek çok kolay. Nasıl analiz yapılacağını coğrafi, trafik kaynağı, sayfa kategorisi vb..

Google Analytics son derece güçlüdür ve oturum açmanın ve onunla zaman geçirmenin yerini tutamasa da, aşağıdaki kaynaklar daha hızlı hızlanmanıza yardımcı olacaktır.

Dalış yapın ve eğlenin.

1. Moz

Moz Analytics yayınları

Moz, aynı zamanda yazılım da satan gelen pazarlama ve SEO konusunda kitlelerin önde gelen eğitimcisidir. Bizi eğitmeye olan bağlılıkları daha önce görülmemiş. Bloglarında Kristi Hines, Google Analytics’in çok ayrıntılı kurulum kurulumunda size yol gösterir. Kristi ne olduğunu ve bunu kendi yararınıza nasıl kullanacağınızı açıklar. WordPress web sitenizle izleme araçlarından çevrimiçi mağaza ayarlarına kadar Google Analytics’in her alanında size yol gösteren alakalı resimlerle tamamlandı. Google Analytics hakkında hiçbir şey bilmeyen yeni başlayanlar için tasarlanmıştır. Bir güç kullanıcısına sadece birkaç dakika içinde tam bir acemi götürecek.

2. Google Analytics Akademisi

Analytics Akademi Ekran Görüntüsü

Doğrudan Google’ın kendisinden Google Analytics Akademisi, uzmanlardan öğrendiğiniz bir dizi kendi kendine ilerleyen kurs ve derslerde size yol gösterecektir. Bilgilerinizi test edebilir ve akranlarınızdan öğrenebileceğiniz etkileşimli bir forumda öğrenme topluluğuna katılabilirsiniz. Google Analytics’i öğrenmek için yazarların kendisinden daha iyi bir yer var mı? Kursları arasında Google Etiket Yöneticisi ile İlgili Temel Bilgiler, Mobil Uygulama Analizi ile İlgili Temel Bilgiler, E-Ticaret Analizi: Verilerden Kararlara, Google Analytics Platformu İlkeleri ve Dijital Analizle İlgili Temel Bilgiler yer almaktadır.

Yapabileceğiniz her şeyi öğrendiğinizi hissettikten sonra – sertifika testlerinden birini yapın.

3. Google Analytics Eğitimi & belgeleme

Analytics Eğitim Ekran Görüntüsü

Google, Google Analytics Eğitim ve Sertifikaları ile bir adım daha ileri gidiyor. Burada, yukarıda gördüğünüz Google Analytics Akademisi’ne bağlantılar, bir kurulum kontrol listesi, bir başlangıç ​​kılavuzu, bir yardım merkezi ve bir test merkezi sağlar. Giriş, orta ve ileri düzey kursları içeren seminer ve videoların eklenmesiyle, bölgenizde yüz yüze öğrenmek için sertifikalı bir eğitmen bulabilirsiniz..

Videolarla en iyi öğrenenler için YouTube kanallarında bağlantılar da sunarlar.

4. Avinash Kaushik ile Occam’ın Tıraş Makinesi

Occams Razor Analytics

Avinash Kaushik muhtemelen Analytics’teki en iyi yazar. O bir Google Üyesi, ancak Google’ın ürünlerini her zaman tanıtmıyor. Google Analytics’in ötesine geçen çok sayıda kurumsal analiz sisteminin olduğunu biliyor, bu yüzden tüm yelpazeye bakıyor. Gizli sosu, büyük, anıtsal fikirleri alma ve bunları basitçe damıtma yeteneğidir. Hepsinin etkinliğini analiz etmek ve sizi doğru yöne yönlendirmek için dijital pazarlamanın tüm kanallarına dokunuyor.

Yazımı ile ilgili en iyi yanı, size fikrini vermesi ve size ne yapmanız gerektiğini söylemesidir. Bazı durumlarda tarafsız olabilir ve diğerlerinde yüksek oranda düşünülebilir. Ancak, ara kitlelerin başlangıçtan başlayarak ihtiyaç duyduğu şey budur, profesyonellerden net bir yön. Malzemesi tarafından emilmek için genellikle 1-2 saat harcıyorum. Neyse ki ayda sadece bir kez gönderiyor, yoksa gerçek bir iş yapamazdım!

Yukarıda bağlantısı verilen blogundaki rehber sizi Google Analytics hakkında bilgisi olmayan bir kişiden Google Analytics konusunda yetkin birine yönlendirir. Bunu beş kolay adımda ortaya koyar: (1) sizin için en uygun kariyer yolunu belirleyin, (2) ilk iki web analizi aracınızı alın, (3) eğitim alın, (4) gerçek dünyada oynayın ve (5 ) ilk analiz işinizi bulun. Beşinci adıma geçtiğinizde, bu blog gönderisiyle 3 ila 6 aydır ilgileniyor olacaksınız. Bir gecede öğrendiğiniz bir şey değil, çünkü almanız gereken çok fazla bilgi var.

5. Analytics Sohbeti

Cutroni Analytics Konuşması

Justin Cutroni, alanında en iyi analitik düşünce liderlerinden biridir. Bu blogunun bir süredir güncellenmemiş olmasına rağmen, onu hala dünyanın en iyi analitik bloglarından biri yapan zamansız bir altın var.

Analytics Talk, web sitelerinin tamamını Google Analytics çevresinde oluşturdu. Size yalnızca Google Analytics hakkında bilgi vermekle kalmayıp, aynı zamanda yeni bir şeyle güncel kalmanızı sağlamak için birkaç bilgilendirici blog yayını sunar. Size sunduklarının bir örneğini vermek için, ilk üç blog yazısı (bu yazı yazıldığı sırada) (1) Google Analytics Kohort Raporunu Anlamak, (2) Google Analytics Yeniden Pazarlamasını Yönlendirmek için Çevrimdışı ve Çevrimiçi Verileri Kullanma, ve (3) Cihazlar Arası Ölçümü ve Kullanıcı Kimliği’ni anlama. Bunların tümü, sizi Google Analytics’teki yeniliklerin ön saflarında tutmak için tasarlanmış blog yayınlarıdır.

6. KISSmetrics

Kissmetrics günlüğü

KISSmetrics, analiz, pazarlama ve test hakkında kendinden sertifikalı bir blogdur. Google Analytics’i öğrenmek isteyen herkes için bir dizi kaynak getiren mükemmel bir arama motoruna sahipler. KISSmetrics ayrıca Analytics Web Seminerleri de sunmaktadır. Google Analytics ile ilgili her şey hakkında bir şey bilen bir blog olsaydı bu olurdu.

İşte bir şey – KISSmetrics sizi bazen Google Analytics’te eğitiyor, bazen de Google Analytics’ten nasıl farklı ve daha iyi olduklarını gösteriyor. Kendilerini Google Analytics’in bir rakibi olarak göreceklerini sanmıyorum, ancak kendi yazılımlarını tanıtmak için Google Analytics’in bazı özelliklerini önemsiz gösterebilirler. En iyi niyetleri olduğuna inanıyorum, ama bu hatırlamanız gereken bir şey.

Her şeyde olduğu gibi, sitenizde anıtsal değişiklikler yapmadan önce 1-2 başka kaynakla söylediklerini doğrulayın.

7. SkilledUp

Önizleme Oyun Skilledup

SkilledUp, çok çeşitli konularda öğrenme kursları sunan bir web sitesidir. Google Analytics’in kafa karıştırıcı olabileceğini ve öğrenmek için biraz disiplin gerektirdiğini biliyorlar. Bu nedenle, sadece kurslar sunmakla kalmaz, Lynda.com gibi kurslar sunan diğer sitelere bağlantılar da sağlarlar. Bu kurslar ücretsiz değildir. Ancak, bunlar çok kapsamlı ve Google Analytics hakkında bilmeniz gereken her şeyi size öğretecek.

8. Ben Bardon’un e-kitabı: Google Analytics Başlangıç ​​Kılavuzu

Ben Barden Analytics Rehberi

Ben Barton bu e-kitapla muhteşem bir iş çıkardı. PDF formatında ve çok iyi organize edilmiş. Kendi hızınızda bir kursu çevrimdışına almak istiyorsanız, bunu yapmanın yolu budur. 21 sayfa uzunluğundadır ve yönlendirmeden trafik kaynaklarına, kitlenizi öğrenmeye kadar her şeyi içeren bilgilerle doludur. Bunun kadar yararlı olan çok az başka çevrimdışı kılavuz var.

9. TakeFlyte’nin Kılavuzu

TakeFlyte Analytics

TakeFlyte, sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmak için hesabınızı nasıl kuracağınızdan Google Analytics hakkında bilmeniz gereken her şeyi size öğretecek çok kapsamlı ve çok uzun bir yayın oluşturdu. Sizi trafik kaynaklarına genel bakıştan nasıl hedef belirleyeceğinize götürürler. Hiç taş bırakmadan bırakıyorlar. Her birini kısaca gözden geçirirler, ancak tek bir blog gönderisinde bilmeniz gereken her şeyi size söyler.

10. Portent Interactive’in Analytics Yayınları

Portent Analytics Kılavuzları

Ian Laurie, dijital pazarlama dünyasının en komik yazarlarından biridir. Ve ekibi en iyi internet pazarlama ajanslarından biri olarak pirzola var. Dolayısıyla, analiz blog yayınlarının hem bilgilendirici hem de bazen komik olmasını bekleyebilirsiniz. Ekip en iyi dijital pazarlama konferanslarında konuşuyor, bu yüzden yayınlarının birinci sınıf olduğunu biliyorsunuz.

Portent’in blogunu ve rehberlerini seviyorum – genellikle fikirli ve tutkulu. Daha ilginç ve gelişmiş bir şekilde eğitim almak istiyorsanız, sitelerini okuma listenize ekleyin.

Bazı oldies ama güzellikler Video Kılavuzunu Yükle ve Temel İstatistikler Video Kılavuzu.

Bazı insanlar videolarla daha iyi öğrenir. Portent bunu anlıyor, bu yüzden oradaki görsel öğrenciler için birkaç video oluşturdular. Videolar daha kısa sürede daha fazla bilgi ekleyebilir; videoyu siz bilgi alırken duraklatmayı bekleyebilirsiniz.

Yukarıdaki video kurulum kılavuzunu izleyen ikinci video. Bu, temel istatistikler olarak adlandırdıkları metriklerden geçer. Bilgileri yazmak için kağıt ve kalem bulundurmak her zaman yararlıdır. Önce baştan sona izleyin ve ardından bilmeniz gereken en önemli bilgileri ve Google Analytics’in istatistiklerini nasıl okuyacağınızı ve anladığınızı tekrar yazarak izleyin..

11. Koozai Analytics Yayınları

Koozai Analytics Yayınları

Koozai, ana uzmanlık alanlarından biri olan analitik hizmetleriyle İngiltere merkezli bir dijital pazarlama şirketidir. Gün içinde ve gün sonunda siperlerde ekip üyeleri var, böylece bugün kullanabileceğiniz pratik bilgiler sağlıyorlar.

Diğer ajansların aksine, bloglarını özellikle analitik tarafında süper düzenli olarak güncel tutuyorlar. Ayrıca, dijital pazarlama ve analiz tarafını kapsayan bir ton rehber ve teknik inceleme hazırlarlar. En iyi analiz güncellemelerini ve taktiklerini almak için bunları feed’inize ekleyin.

12. Veriyi Seviyor Blog

Veri blogunu seviyor

Veriyi Loves blogu benim açımdan yeni bir keşif, ancak analitiklere adanmış harika bir blog. Süper popüler konuları kapsar ve yeni başlayanlara dosttur. Bloglar peşine düştüğünde ve pazarlama ve web uzmanları olarak karşılaştığımız en acil soru ve sorunlara cevap verdiğinde seviyorum..

Blogun ele aldığı en sinir bozucu analitik sorunlarından biri Google Analytics’ten spam nasıl kaldırılır – çoğu web sitesi yöneticisinin tanımadığı bir sorun, ancak analitik trafik istatistiklerini kirletiyor. Blog 2008’den beri var ve Benjamin Mangold eşyalarını biliyor. Hatta ücretsiz bir kurs hazırladı …

13. Veri Analitiği Temelleri Kursunu Seviyor

Verileri Seviyor Google Analytics Kursu

Loves Data’dan bu Analytics Essentials kursu, yeni başlayanlar için Google Analytics’i tanımanın harika bir yoludur. Dolayısıyla Google’ın açıkça kendi eğitimi var, ancak bazen aynı zamanda bir kullanıcı olan 3. taraf bir profesyonelden daha hızlı bir giriş yapmak daha iyi.

Başka bir bakış açısı edinerek, muhtemelen aynı şeyleri gerçekleştiren ve Analytics ekibinde Google’ın içinden olmayan birinden öğrenirsiniz. Bu, yazılımı gerçek bir uygulayıcı gibi nasıl kullanacaklarını bildikleri anlamına gelir.

Kurs çok kapsamlı değil – bu iyi bir şey olabilir. Adil olmak gerekirse, kursun amacı sizi temel konularda eğitmektir, ancak daha gelişmiş kurslardan birini satın almanızı teşvik etmektir. Her iki durumda da, analitikte yeniyseniz başlamak için harika bir yer.

14. Search Engine Land’ın Analytics Yayınları

SEL Analytics Yayınları

Google Analytics ve SEM (SEO + PPC) birbirine sıkı sıkıya bağlı. Arama Motoru Land, tüm SEO ve PPC haberlerinin önde gelen kaynağıdır, bu nedenle analitik odaklı bu dizi, arama ve analiz dünyasındaki en son haberleri almak için harika bir besindir.

Analitik yayınları yalnızca ara sıra ortaya çıkabilse de, bunlara aşina değilseniz gözden geçirmeniz gereken bazı zamansız yayınlar ve ipuçları vardır. En son gelişmeleri takip etmenin ve SEM ile analitiklerin örtüşmesini anlamanın harika bir yolu.

15. Google Analytics: Builtvisible’dan Epik Oranlar Kılavuzu

Görünmez analitik kılavuzu

Builtvisible teknik olarak odaklanmış bir dijital pazarlama ajansıdır ve teknik SEO ve analiz alanındaki sınırları gerçekten zorluyorlar. Çalışmalarının büyük bir hayranıyım ve bu destansı rehber, Google Analytics’in temellerini gözden geçiriyor ve daha sonra platformu geliştirmek için konulara ve stratejilere hızla ilerliyor.

Bu yazı, oyunlarını geliştirmek isteyen ara analiz kullanıcıları tarafından oluşturulmuştur. Bu kılavuzu okuduktan sonra çok daha akıllı olacaksınız ve daha fazla dijital zeka için bu şirket blogunda sekmeler tutmalısınız.

16. Econsultancy Analytics Yazıları

Econsultancy analytics gönderileri

Danışmanlık, dijital pazarlama dünyasının NPR’si gibidir – akıllı, ulaşılabilir ve ilginç. Oldukça kurumsal odaklıdırlar ve oldukça pahalı raporlar ve eğitimler sunarlar, ancak blog yayınlarını çok daha değerli kılan şey budur – katı içerik ürettiklerini biliyorsunuz.

Analiz gönderileri yalnızca Google Analytics’e odaklanmakla kalmaz, aynı zamanda herhangi bir analiz platformuna uygulanabilecek iyi miktarda strateji ve taktik vardır. Kurumsal analiz uzmanları ve adayları için mükemmel bir yer.

17. Brian Clifton Analytics Blogu

Brian Clifton Analytics blogu

Brian Clifton kitabı Google Analytics’te yazdı – bu yüzden son derece güvenilir. Bunu biyografisinden kontrol et:

“Google’ın Avrupa için ilk Web Analizi Başkanı (2005-8) olarak Brian, pan-Avrupa ürün uzmanları ekibini kurdu. Çalışmalarının bir mirası, Google Analytics Bireysel Kalifikasyon (GAIQ).”

Gelişmiş taktikler ve Google Analytics’e daha derin bir dalış yapmak istiyorsanız, kesinlikle onu takip edin. Blogu her zaman yeni taktikler ve stratejilerle sık sık güncellenir – ve yazıları genellikle kısa ve tatlıdır.

Mümkün olduğu kadar çok yayını okuyun ve sonra elinizden gelen her şeyi öğrendiğinizde kitabını satın alın!

Bunun ötesinde Google Analytics’i Öğrenme

Bunlar, Google Analytics’i ve genel analiz teorisini öğrenmek için 17 mükemmel kaynaktır. Bunlarla başlayın ve bir haftada bir tavşan deliği öğreneceksiniz (isterseniz).

Sevdiğiniz başka kaynaklar var mı? Öyleyse, yorumlarda burada listelenmeyen favori kaynaklarınızın neler olduğunu bize bildirin.!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map