Si të zgjidhni një hostim të domain emrit krijues – Krahasoni çmimet dhe planet – maj 2020

Kështu që mendoni se keni një ide të shkëlqyeshme biznesi? E madhe! Para se të filloni, ju mund të dëshironi të kaloni ca kohë duke u përpjekur të dilni me një emër domain krijues dhe të paharrueshëm. Kaloni ca kohë në të, thjesht jo shumë. Shumë njerëz kalojnë shumë kohë shumë në përpjekje për të dalë me atë emër të përsosur të domain-it dhe kurrë nuk janë të kënaqur me idetë e tyre. Mos u ngecni në atë rutinë. Në fakt, mund të jetë më mirë për ju të merrni këto gjashtë këshilla dhe gjashtë mjete për t’ju ndihmuar të krijoni emrin e përsosur të domain.


Gjashtë këshilla kur krijoni emrin e domain.

Së pari, filloni duke dhënë një fletë të bardhë letre dhe një laps. Mendoni për të gjithë emrat që mund të dëshironi të përdorni për emrin e domain. Shkruajini të gjitha. Pasi të keni përfunduar, kaloni nëpër këtë listë të shkurtër kontrolli dhe filloni të kaloni ato që nuk e kalojnë këtë listë me gjashtë pika.

1. Bëni lehtë

Bëje të lehtë. Emri juaj duhet të jetë i thjeshtë për t’u shqiptuar, i thjeshtë për t’u thënë dhe përhapur gjuhën. Një nga qëllimet e krijimit të një uebfaqe është që të ketë përmbajtje atje që njerëzit janë të gatshëm të ndajnë. Nëse njerëzit nuk mund të shqiptojnë emrin e domain-it ose madje thonë emrin e domain-it lehtë, përmbajtja juaj nuk ka të ngjarë të ndahet aq lehtë.

2. Bëni Unike

Shpesh nuk është e mjaftueshme vetëm të thuash ta bësh unike. Kur themi unike, nënkuptojmë që mos ta bëjmë të tingëllojë si çdo gjë tjetër atje. Alreadyshtë tashmë një e dhënë që ju nuk mund të regjistroni të njëjtin emër domain tuaj si dikush tjetër. Sidoqoftë, nuk do të ishte e zgjuar që të regjistroni emrin e adomain për uebfaqen tuaj që tingëllon shumë si “Microsoft” ose ndonjë emër tjetër i tillë. Do të gabojë shumë lehtë.

3. Emrat e Domainëve Com nuk janë të vetmit që janë atje

Mos u vendos për emrat “. COM” gjatë gjithë kohës. Në fakt, nëse banoni jashtë SH.B.A., do të ishte më mirë për ju të keni një domen me qendër në vend, siç është, “CO.UK.” Gjithashtu, mbani mend se çfarë synon COM. COM është i shkurtër për komercial, ORG është i shkurtër për organizim, MIL është i shkurtër për ushtarak, GOV është i shkurtër për qeverinë dhe TV është i shkurtër për faqet e internetit me bazë televizive. Ka edhe më shumë – përdorni një shtesë që është e përshtatshme për llojin e faqes që po përpiqeni të krijoni. Nëse jeni në qarqe të teknologjisë, përfundimi i domain “.io” zakonisht përdoret. Ky është një TLD i çuditshëm (domain i nivelit të lartë) që përfundon, sepse i përket territorit britanik Overseas Oqeani Indian. Në të vërtetë ekzistojnë vetëm banorë ushtarakë të ishullit, kështu që është pak nga një anomali. Një tjetër zgjatje jo “.com” e përdorur zakonisht është “.co”. Soshtë kaq afër .com dhe shumica e njerëzve nuk do të fiken prej tij. Kjo po bëhet gjithnjë e më e zakonshme. Ekzistojnë gjithashtu “.xyz”, “.ninja”, “.guru”, dhe mijëra të tjerë për tu eksploruar.

4. Konsideroni audiencën tuaj.

Ky është një nga sekretet më të anashkaluara kur bëhet fjalë për regjistrimin e emrit të domain. Kur e konsideroni audiencën tuaj, po mendoni se çfarë presin. A do të përdorni emrin tuaj për t’u bërë marka juaj, si p.sh. NathanBarry.com? Apo do të jeni marka juaj, por gjithashtu do të filloni një lëvizje, si Pat Flynn SmartPassiveIncome.com? A po përpiqeni të krijoni një kompani dhe do të filloni vetëm me një faqe në internet? Shtë e rëndësishme të mbani mend se emri i faqes në internet dhe emri i kompanisë jo gjithmonë duhet të jenë të njëjtë, por patjetër që ndihmon. Nëse keni aspirata të zgjerohen përtej një faqe të thjeshtë të WordPress me atë që e drejtoni, mos e mbani veten me një specifik tepër të veçantë për një emër. Nëse përfundimisht dëshironi të bëheni një agjenci e madhe kombëtare e përgjithshme e marketingut, thirrja në faqen tuaj HundredDollarBacklinks ndoshta nuk është një ide e mirë. Shkoni për diçka që plotëson aspiratat tuaja si Connect2020 ose SimpleSurge (të dy të përbërë).

5. Jini krijues

Nëse emri juaj është marrë, merrni parasysh shkurtimin e tij, duke shtuar një tabelë në fund ose ndryshimin e emrit. Mund të provoni të shkruani fjalë të tilla si [YouTube], duke përdorur një frazë të tillë si [24seven], tweaking një fjalë të tillë si [Flickr], ose edhe të kombinoni një parashtesë me një prapashtesë të tillë si [Shopify].

6. Mbajeni shkurt dhe thjeshtë

Mbi të gjitha, mbajeni atë të shkurtër dhe të thjeshtë. Mos e bëj emrin tënd të domain tepër të komplikuar për tu shqiptuar, tepër i komplikuar për tu thënë, ose i vështirë për tu mësuar përmendësh. Duhet të jetë i shkurtër dhe tërheqës.

Gjashtë mjete për t’ju ndihmuar të zbuloni emrin e domain

Këto rregulla janë të shkëlqyera. Ata mund t’ju ndihmojnë të dilni me një emër domain krijues dhe unik. Sidoqoftë, ne e kuptojmë që ju mund të jeni akoma mbërthyer. Ne bashkojmë gjashtë mjete për t’ju ndihmuar të zbuloni emrin e domain.

Kërkimi i dobët i domenit

Ky është një gjenerues i emrave të domain që do t’ju ndihmojë të gjeni një emër unik. Specializohet në përdorimin e parashtesave dhe prapashtesave dhe bashkimin e tyre. Për më tepër, ajo do të kontrollojë emrat me të cilët paraqiten për disponueshmërinë.

Leandomainsearch.com

GoSpaces

Ky është një tjetër gjenerator falas i emrave të domain bazuar në një fjalen. Thjesht shkruani një fjalë kyçe dhe lëreni të paraqesë ide unike për biznesin tuaj dhe emrin e domain.

Gospaces.com

NameStation

Ashtu si GoSpaces, NameStation do të dalë me disa ide falas dhe unike bazuar në fjalen e paraqitur. Thjesht vendosni një fjalë kyçe që dëshironi, siç është tema juaj e ngrohtë, dhe lini që NameStationgo të punojë.

Namestation.com

Domaintyper

Pasi të keni idenë tuaj unike të emrit nga NameStation, GoSpaces oseLone Domain Search, kontrolloni për disponueshmërinë në Domaintyper. Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ngushtuar idetë tuaja ato që keni dy ose tre zgjedhje në vepra.

Domaintyper.com

Domain Pigeon

Ky është një mjet i shkëlqyeshëm që kërkon rezultatet e motorit të kërkimit. Thjesht merrni ngrohtë tuaj dhe zbuloni se çfarë po kërkojnë njerëzit. Në këtë mënyrë, ju mund të futni fjalë kyçe direkt në emrin e domain.

Leandomainsearch.com

Domainr

Ky është një mjet i zoti dhe unik që do t’ju ndihmojë të “hidhni” emrin tuaj. Kur vizitoni për herë të parë Uebfaqen, ju inkurajon të provoni shërbimin duke kërkuar diçka të tillë, “luleshitës acme”. Menjëherë, do të dalë me 15 emra unikë dhe do t’ju japë informacione të tilla si emrat e domain janë në dispozicion dhe cilat janë parkuar. Domainr.com

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map