12 Ofruesit më të mirë të hostimit të WordPress krahasuar (maj 2020)

Në një botë të WordPress hosting, si e dini se çfarë është më e mira për ju?


A nuk ndihet e madhe?

Si të bëni zgjedhjen e duhur?

Sipas mendimit tonë, është më mirë të shikoni kompanitë pritëse përmes thjerrëzave të asaj që bëjnë mirë.

pritja më e mirë e fjalëve

Bota e opsioneve të hostimit të WordPress është e lidhur me kompanitë që ofrojnë gjithçka nga zgjedhjet e përbashkëta të pritjes së niveleve të hyrjes deri tek serverët e pritjes WordPress të nivelit të ndërmarrjes. Për personin ose organizatën thjesht duke u përpjekur të identifikoni më të mirë të WordPress hosting për nevojat e tyre, kjo mund të bëjë procesin e marrjes së një të ndjehen konfuz.

Në këtë përmbledhje të hostimit, do të hedhim një vështrim se kush ofron opsionin më të mirë në një shumëllojshmëri të nicave të ndryshme të pritjes së faqeve në internet që kanë tendencë të kenë më shumë rëndësi për klientët. Kur të kemi mbaruar, ne gjithashtu do të shpjegojmë disa nga terminologjitë që përdoren zakonisht në industri dhe çfarë lidhje ka të bëjë me nevojat e shërbimeve tuaja të pritjes.

Më e mira për të gjithë: SiteGround

siteground

Pricemimi i planit të nivelit të hyrjes: 11,95 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 500 ms

uptime: 100%

Shikoni planet e rrethit të faqes

SiteGround ofron tre grupe të planeve të kostove të ulët të pritjes për klientët WordPress. Niveli i tyre StartUp pret një uebfaqe të vetme, ofron 10 Gb hapësirë ​​ruajtjeje dhe pranon 10,000 vizita. Shtresat GrowBig dhe GoGeek ofrojnë uebfaqe të pakufizuara dhe madje edhe më shumë hapësirë ​​dhe vizitorë në muaj.

Më e rëndësishmja, SiteGround është një ofrues i web-hosting që jep shpejtësi, kohë të mbaruar dhe karakteristika. Pritja e bazuar në PHP vjen e instaluar paraprakisht, dhe sistemi gjithashtu përfshin një shtojcë migracioni në sit që përshpejton procesin e zhvendosjes. Ata gjithashtu shesin domene, duke e bërë procesin e bashkimit të një URL-je në internet me një fllad të veçantë për konfigurimin e hostit tuaj. Ju gjithashtu mund të merrni mbështetjen 24/7 të klientit përmes:

 • Email
 • telefon
 • Biletat e problemeve
 • Mbështetje bisede

Në mangësi, SiteGround nuk është i përkushtuar për të hostuar ekskluzivisht një faqe në internet WordPress. Ata trajtojnë lloje të tjera të mbajtjes së faqeve në internet, dhe ata nuk janë gjithashtu një lojtar i madh në mbajtjen e menaxhuar të faqeve WordPress. Megjithëse, SiteGround ofron kombinimin më të mirë të shpejtësisë, çmimit dhe veçorive për të gjithë, por grupin e përdoruesit të energjisë.

Lexoni rishikimin e plotë të SiteGround

Më e mira për bizneset dixhitale: Kinsta

kinsta

Pricemimi i planit të nivelit të hyrjes: 30 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 235 ms

uptime: 99.8%

Shikoni Planet Kinsta

Kinsta e faturon vetë si një kompani e ndërtuar nga zhvillues të aftë për të mirën e agjencive të marketingut dixhital, dizajnuesve grafikë, startupeve të dobëta, sipërmarrësve dhe ekipeve të projektimit brenda. Kompania ka fituar një vend në zemrat e shumë njerëzve në komunitetet e marketingut dhe të projektimit duke ofruar një seri të paketuar të shërbimeve të pritjes në një mënyrë që i bën ata të arritshëm për njerëzit që nuk kanë doktoratë në shkencën e kompjuterave. Sidoqoftë, më e rëndësishmja, Kinsta është pjesë e një klase të vogël të ofruesve që janë të përqendruar vetëm në kompanitë pritëse specifike të WordPress..

Në Kinsta, do të gjeni:

 • Pritja e përbashkët
 • Pritja në re
 • Mundësitë e llogarisë së menaxhuar

Mbështetja e nivelit 1 është e disponueshme, dhe ekspertët e WordPress të mprehtë teknik janë duke pritur të ju ndihmojnë. Ata nuk shesin emra domenesh, sidoqoftë, kështu që do të duhet të merreni me detyrën disi të çrregullt të lidhjes së një domain-i deri në një sit. Në anën e ndritshme, megjithatë, Kinsta e bën shumë të lehtë për të:

 • Vendosni faqet e vënies në skenë
 • Transferoni një sit të vetëm në llogarinë e një klienti
 • Bëni automatikisht kopje rezervë ditore

Ata gjithashtu kanë një staf teknik në dispozicion për t’ju ndihmuar në kryerjen e një migracioni në sit, dhe ky shërbim ofrohet pa asnjë kosto. Nëse jeni duke kërkuar për një kompani që është e përqendruar për t’ju ndihmuar, si stilist, të krijoni me shpejtësi një faqe WordPress dhe t’ia dorëzoni dikujt tjetër, është e vështirë ta mposhtni Kinsta.

Lexoni përmbledhjen e plotë të Kinsta

Më e mira për bizneset me rritje të lartë: Motori WP

wpengine

Pricemimi i planit të nivelit të hyrjes: 35 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 650 ms

uptime: 100%

Shikoni planet e motorit WP

WP Engine filloi fillimin e saj si më të hershmet e kompanive kryesore të WordPress-it, dhe për çuditërisht, ajo mban një reputacion të mirë në sytë e inxhinierëve të hershëm që e adoptuan. Kompania është larguar nga përdoruesi i nivelit të hyrjes si objektivi i saj, diçka që dëshmon në ofertat e saj të çmimeve relativisht të larta. Ata shkallëzohen mjaft shpejt, me nivelin e ardhshëm me 115 dollarë në muaj, dhe niveli i lartë kushton 290 dollarë në muaj dhe është ndërtuar për ata me kërkesa të larta për trafik.

Ato përfaqësojnë marrëveshje me të vërtetë të mira nëse kërkoni të shkallëzoni me shpejtësi deri në qindra mijëra vizitorë në muaj. Të gjitha paketat me WP Engine përfshijnë hostim multisite, dhe kompania ka në dispozicion qendrat globale të të dhënave. Sidoqoftë, për njerëzit që fillojnë, çmimi mund të jetë pak i pjerrët.

Mbështetja e klientit në WP Engine nuk është e shkëlqyeshme, veçanërisht në nivelin më të ulët. Kompania ofron vetëm mbështetje telefonike 24/7 për dy nivelet më të larta. Ata janë një kompani amerikane që ka qenë në hapësirën e tregut pritës për WordPress për një kohë të gjatë, megjithëse, dhe kjo mund të thotë shumë për klientët që vlerësojnë përvojën. Garancia 60-ditore e kthimit të parave nga WP Engine është gjithashtu një sulm i bukur për ata që duan të fillojnë projekte pa marrë shumë rreziqe.

Lexoni përmbledhjen e plotë të motorit WP

Më e mira për Designers: Flywheel

volant

Pricemimi i planit të nivelit të hyrjes: 23 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 700 ms

uptime: 99%

Shikoni planet e fluturave

Flywheel është ndër klasat më të reja të kompanive hostuese të WordPress që vendosin theksin të qenët i arritshëm dhe miqësor. Në këtë rast, ata janë përqendruar në sigurimin e një platforme për projektuesit dhe agjensitë e marketingut. Ana e menaxhuar e biznesit e biznesit është tërësisht problemi i tyre, dhe ata duan që ju të jeni në gjendje të bëni të gjitha energjitë tuaja për hartimin e vendeve të shkëlqyera.

Mimet janë pak më të mira se hyrje të ngjashëm në të njëjtën klasë. Struktura e niveleve të niveleve ndjek një model të ngjashëm me ndërmarrjet më të mëdha të mbajtjes në internet si WP Engine, dhe Flywheel gjithashtu ofron:

 • Një çertifikatë falas SSL
 • Migrim falas në sit
 • Vendet e skenimit
 • Qasja në një numër temash
 • Mbështetja e teknologjive të njohura në PHP 7 dhe WordPress
 • Burime të shumta mësimore për klientët e tyre

Kohët e reagimit kanë tendencë të zgjasin pak më ngadalë se disa nga lojtarët e mëdhenj, por 700 ms është akoma më mirë se minimumi i rekomanduar prej 1.000 ms. Një plus i madh, sidoqoftë, është që kompania është e angazhuar ekskluzivisht në ofrimin e planeve të menaxhuara të WordPress hosting. Kjo eshte. Ata nuk ofrojnë asgjë tjetër.

Ashtu si konkurrentët e tjerë që synojnë agjencitë dhe punësojnë sitet e vënies në skenë, transferimi i një llogarie pritëse te një klient është një fllad. Nëse e shihni veten si një dizajnues, një tregtar ose si pjesë të një agjensie, kjo është platforma pritëse që do të dëshironi të shikoni së pari në kërkimin tuaj. Asshtë po aq afër një zgjidhje pritëse me një klikim të WordPress-it, pasi do të gjesh.

Lexoni përmbledhjen e plotë të Flywheel

Më e mira për WooCommerce: LiquidWeb

liquidweb

Pricemimi i planit të nivelit të hyrjes: 29 dollarë në muaj për WordPress dhe 39 dollarë në muaj për WooCommerce

Koha e reagimit: 152 ms

uptime: 100%

Shikoni planet e WordPress të LiquidWeb

WooCommerce është një plug-in për WordPress që lejon përdoruesit të krijojnë uebfaqe të komercës elektronike të paraqitura plotësisht. Duke pasur parasysh sfidat e mundshme në ngritjen dhe funksionimin e një siti të tillë, është mirë të keni një ekip mbështetës të menaxhuar atje për t’ju ndihmuar në hekurosjen e gjërave. Liquid Web gjithashtu ka një reputacion për të qenë një zgjidhje pritëse miqësore me zhvilluesit. Nëse jeni të shqetësuar për mundësinë e hyrjes në arra dhe bulonave të një faqe në internet të WordPress, Liquid Web është një opsion shumë tërheqës i hostimit.

Nëse po merreni me një projekt si ky, me siguri po e bëni këtë me mbështetjen e dikujt që di të kodojë. Ata do të jenë të lumtur të dëgjojnë që LiquidWeb gjithashtu ofron qasje në:

 • Serverat VPS
 • Pritja në re
 • Serverë të përkushtuar
 • Grupimet e serverëve

Liquid Web është, në disa mënyra, antiteza e asaj që kompanitë si Flywheel dhe Kinsta po përpiqen të jenë. Në vend që të bëjnë gjithçka super të lehtë për projektuesit, ata ofrojnë shpejtësi, energji dhe qasje të nivelit të ulët. Ju mund t’i merrni duart tuaja të ndyra me gjëra të tilla si:

 • Një guaskë SSH
 • Një çertifikatë falas SSL për pako
 • Kontrolli i versionit Git
 • Qasje e drejtpërdrejtë në bazën e të dhënave MySQL që drejton WordPress

Në të njëjtën kohë, ka një ngarkesë automatizimi dhe mbështetjeje. Për shembull, shtojcat dhe thelbi WordPress përditësohen të dyja rregullisht. Mirëmbajtja e sitit është përfshirë gjithashtu. Ekziston një panel ndërtimi për ta bërë menaxhimin e faqeve të thjeshtë dhe për t’i dhënë përdoruesve qasje në analitikë për faqet e tyre.

Nëse jeni duke kërkuar të bëheni serioz me motorin WP dhe tregtinë elektronike, Liquid Web ka shumë për të ofruar. Kushdo që drejton një biznes të vogël me një dyqan në internet duhet të fillojë kërkimin e tij në Liquid Web.

Lexoni përmbledhjen e plotë të lëngshme në internet

Më e mira për të lirë dhe të shpejtë: A2 Hosting

A2Hosting

Pricemimi i planit të nivelit të hyrjes: 3.92 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 1730 ms

uptime: 99%

Shikoni planet e hostimit A2

A2 Hosting ofron një paketë të lirë të poshtër që nuk ka kufizime në transferimin e të dhënave ose vizitorëve. Kujtesa fizike edhe për planet më pak të lira është me dhimbje të ulët, megjithëse, në mes 512 MB dhe 2 GB, numra që ofruesit e tjerë të pritjes së WordPress kanë rënë për gati një dekadë. Përveç ndihmës së menaxhuar të DNS dhe migracionit në sit, nuk ka as shumë mbështetje falas në dispozicion për të punuar drejtpërdrejt me faqen tuaj.

Kompania nuk shet fusha, dhe ata gjithashtu ofrojnë VPS servera pritës dhe të dedikuar. Rruga juaj e azhurnimit, sidoqoftë, është tërësisht e juaja për t’u marrë me diçka, që pritet për çmimin.

Serverët e tyre kurrë nuk do të akuzohen se janë rrufetë shpejt, por ata nuk janë të tmerrshëm për çmimin. Pritja e postës elektronike përfshihet, dhe njerëzit që duan të futen në serverat e tyre pasi administratorët mund të përdorin cPanel. Ju gjithashtu mund të përdorni një CMS të ndryshme përveç WordPress në faqen tuaj. Ata gjithashtu ofrojnë mundësinë për të zgjedhur nga qendrat e të dhënave në SH.B.A., Evropë dhe Azi. Edhe duke marrë parasysh këtë fakt, mos prisni kohë të shkëlqyeshme të ngarkesës në faqe.

Nëse po merreni me kodin më të vjetër të WordPress, A2 Hosting përfshin të paktën një mundësi interesante. Ata ju lejojnë të zgjidhni versionet e PHP që shkojnë prapa në 5.5. Do të keni gjithashtu mbështetje për MySQL, Node.JS, SSH GIT, Python dhe Ruby. Nëse jeni disi kompetent si një zhvillues, kjo është shumë për të ofruar një paketë pritëse të faqes WordPress që është kjo e lirë.

Ne nuk do ta rekomandojmë këtë paketë për këdo që nuk ka një teknikë të zgjuar. Dizajnerët, tregtarët dhe agjensitë duhet të jenë të kujdesshëm nëse nuk kanë një kodues me të cilin punojnë me lehtësi.

Lexoni përmbledhjen e plotë të A2 Hosting

Opsionet më të mira për opsionet e pritjes në cloud të nivelit të lartë: Cloudways

cloudways

Pricemimi i planit të nivelit të hyrjes: Disi e paqartë

Koha e reagimit: 580 ms

uptime: 100%

Shikoni planet e cloud

Vendosja e teknologjisë së nivelit të lartë të mbajtjes në internet për të punuar mund të jetë një sfidë për njerëzit që nuk kanë prejardhje zhvillimi ose programimi. Cloudways është një shërbim web hosting që synon t’u japë klientëve të tij akses të lehtë në teknologji si:

 • AWS
 • Google Cloud
 • Oqean dixhital

E gjithë kjo mbështetet me nivelin e mbështetjes teknike, administrative dhe të klientit të kërkuar për të ndihmuar projektuesit, agjensitë dhe jo-zhvilluesit e tjerë të vendosin aq shumë energji informatike për të punuar. Ju merrni një pirg modern kompjuterik që përdor:

 • Mjedisi i lehtë Nginx
 • MariaDB

Përdoruesit që dëshirojnë të rrinë me ekosistemin e vjetër të WordPress të Apache dhe MySQL do të jenë të kënaqur që këtu Cloudways ofron plane pritëse që adresojnë nevojat e tyre, gjithashtu.

Një dobësi e madhe me Cloudways është kompania që nuk bën një punë të shkëlqyeshme për të vizatuar një vijë drejtpërdrejt nga struktura e saj e çmimeve në një plan specifik të hostimit të faqes në internet të WordPress. Kjo bëhet edhe më e ndërlikuar kur e kuptoni se disa opsione, të tilla si përdorimi i AWS, ndjekin strukturën matëse të ofruesit të cloud. Amazon, për shembull, përdor një metodë të faturimit të orës së CPU-së që mund të bëjë çmimin të ndryshueshëm dhe të paparashikueshëm.

Me mënyra Cloud, ju merrni një organizim të hostimit të WordPress në internet që përdor teknologjitë moderne të informatikës në cloud për të siguruar shpejtësi dhe stabilitet. Nëse jeni duke kërkuar për strehimin më të mirë të disponueshëm për motorin WP në cloud, është e vështirë të mundësh Cloudways. Struktura e paparashikueshme e çmimeve mund të heqë shumë njerëz, sidoqoftë.

Lexoni përmbledhjen e plotë të Cloudways

Më e mira për nivelin e hyrjes: Bluehost

Bluehost

Pricemimi i planit të nivelit të hyrjes: 7,99 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 410 ms

uptime: 99.99%

Shikoni planet e Bluehost

Bluehost është një gatishmëri e vjetër në industri për shumë njerëz që kanë ekzekutuar të paktën një llogari të mbajtjes së blog-ut në WordPress. Ata ofrojnë një emër domain falas për vitin e parë, dhe natyrisht, kjo gjithashtu do të thotë se ata shesin fusha. Ju gjithashtu mund të merrni një çertifikatë falas SSL përmes tyre. Kjo është një kokë e keqe për njerëzit që duan të mbajnë të gjitha gjërat e tyre në një llogari të vetme pritëse.

Në fund të ulët, ju keni 50 GB depozitë SSD. Sidoqoftë, vetëm për dy herë më shumë se çmimi, ju mund të shkoni në një nga planet e tyre të nivelit të lartë të pritjes dhe të merrni depozita pa ruajtje dhe faqet e internetit të pakufizuara në një llogari të vetme. Do të keni gjithashtu akses në një rrjet të ofrimit të përmbajtjes për t’ju ndihmuar të shërbeni skedarë statikë, siç janë imazhet, faqet PDF dhe HTML. Bluehost është gjithashtu një nga vetëm tre kompanitë pritëse që janë rekomanduar si partner nga WordPress.org.

Nëse jeni duke kërkuar për një mundësi të nivelit të hyrjes që ofron shumë zhurmë për kokën tuaj, Bluehost është një zgjedhje e shkëlqyeshme. Do të merrni shpejtësi dhe disponueshmëri solide, dhe faqja juaj do të jetë e sigurt dhe azhurnuar rregullisht. Shtë një zgjedhje veçanërisht e mirë nëse jeni duke kërkuar të bëni gjëra të tilla si emrat e domain domain ose të prodhoni faqe të shumëfishta të marketingut.

Lexoni përmbledhjen e plotë të Bluehost

Më e mira për Housting të Cloud lirë: HostGator WordPress Cloud

Hostgator

Pricemimi i planit të nivelit të hyrjes: 5,95 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 1400 ms

uptime: 100%

Shikoni planet e hostGatorit

HostGator është një gatishmëri për mbajtjen në internet që ka rreth e rrotull që nga viti 2002, dhe i është besuar nga shumë përdorues. Idersmimet e drejtpërdrejta të ofruesve të ofrimit të reve dhe planet lehtë mund të rriten ndërsa rritet një biznes i vogël. Kohët e reagimit janë subpar, por koha e duhur është e shkëlqyeshme.

Nëse jeni duke kërkuar për një plan të mërzitshëm dhe të thjeshtë të pritjes me një çmim të drejtë, HostGator do të bëjë më shumë sesa të marrë punën. Hostgator përdor cPanel-in e provuar dhe të vërtetë si panelin e tij. Nuk është një mjedis i shkëlqyeshëm për njerëz pa prejardhje zhvillimore, por është një rregullim i rregullt nëse keni dikë të aftë në panelet e kontrollit të vjetër të përdorur nga shumica e ofruesve të vjetër të pritjes së faqes në internet. Ju nuk do të merrni një paketë të shpejtë flakëruese WordPress, por ajo do ta bëjë punën.

Lexoni përmbledhjen e plotë të HostGator

Më e mira për Ndërmarrjen e Menaxhuar: Pagely

pagely

Pricemimi i planit të nivelit të hyrjes: 199 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 1400 ms

uptime: 100%

Shikoni planet e faqeve

Nëse ai çmim 199 dollarë në muaj për konfigurimin më të lirë nga Pagely ju jep ca pauzë, ju me siguri nuk jeni klienti i tyre i synuar. Pagely është në biznesin e sigurimit të VPS më të mirë për WordPress për klientët në shkallë ndërmarrje. Ofertat e tyre shkojnë në mijëra në muaj, dhe ata ofrojnë matje të gjerësisë së bandës duke filluar nga qindra GB.

Konfigurimi ka për qëllim të jetë shumë i sigurt dhe i menaxhuar plotësisht. Ekipi mbështetës është gati të ndihmojë klientët 24/7.

Nëse jeni duke kërkuar për një zgjidhje të nivelit të lartë që ju lejon të hyni në arkitekturën e reve të AWS, Pagely është një zgjedhje e shkëlqyer. Ata nuk janë shoku më i mirë i startupeve dhe biznesit të vogël, por ata janë padyshim një kompani që do të dëshironi të mbani mend ndërsa kërkesat tuaja rriten. Përfundimisht, ju mund të godisni një sasi trafiku ku është më kosto për të blerë paketën “e lirë” të Pagely sesa të vazhdoni përshkallëzimin me paketat e niveleve të larta të ofruesve të tjerë.

Lexoni përmbledhjen e plotë të faqes

Më e mira për të lirë të papastërta: EasyWP nga NameCheap

namecheap 2019-qershor

Pricemimi i planit të nivelit të hyrjes: 3.88 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 350 ms

uptime: 99.9%

Shikoni planet e Namecheap

Kur lirë vetëm nuk është mjaft e mirë për ju, ka emrinCheap. Ju merrni një emër domain falas dhe ndihmë falas për migracionin në sit, dhe kjo nuk është asgjë. Ata ofrojnë paketa të përbashkëta pritjeje që ofrojnë performancën e pritshme.

Uptime është në të vërtetë mjaft e mirë për një kompani që jo gjithmonë është e drejtë në vlerësimet e hostimit të WordPress, siç është edhe përgjegjësia. Ju nuk do të merrni shumë ndihmë për në thelb katër dollarë, por mund të bëni më keq në këtë segment çmimesh. Nëse nuk jeni të lumtur, gjithashtu mund të relaksoheni duke ditur që ata ofrojnë një garanci të kthimit të parave 30-ditore gjithashtu.

Lexoni përmbledhjen e plotë të EmritCheap

Më e mira për pronarët e domeneve: GoDaddy WordPress

GoDaddy

Pricemimi i planit të nivelit të hyrjes: 9,99 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 800 ms

uptime: 99.8%

Shikoni planet e GoDaddy

GoDaddy gdhendi një segment të madh të tregut të emrave të domain vite më parë. Nuk është për t’u habitur, ofertat e saj përfshijnë mbajtjen e blogjeve të WordPress. Ata kanë shumë zgjidhje tërheqëse dhe tërheqëse, dhe kjo mund të jetë imponuese për njerëzit që tashmë kanë fusha me ta.

Kompania nuk është me të vërtetë më e lirë apo më e shpejtë. Ata nuk janë me të vërtetë klasa e lartë për asgjë. Nëse keni një numër domenesh me ta, sidoqoftë, mbajtja e gjithë punës tuaj në një llogari pritëse ka virtytet e saj.

Lexoni përmbledhjen e plotë të GoDaddy

Karakteristikat e hostimit të WordPress që duhet të merren parasysh para se të blini

Do të vini re disa tema që zhvillohen me ofruesit e ndryshëm të pritjes. Disa kompani kanë për qëllim njerëzit që kanë nevojë për energji dhe shpejtësi të papërpunuar, ndërsa të tjerët janë duke u përpjekur të shesin shërbime të lira poshtër. të tjerët kujdesen për segmente të veçanta, siç janë ato që synojnë agjencitë dhe projektuesit duke ofruar:

 • Skenë faqet e internetit
 • Botim me një klik
 • Ndihmë për migracionin falas
 • Domenet e lira dhe certifikatat SSL

Nëse jeni të shqetësuar nëse keni një kontroll të një zhvilluesi mbi një faqe në internet, do të dëshironi gjithashtu të shqetësoheni për gjëra të tilla si aksesi i SSH dhe FTP, disponueshmëria e paneleve tradicionale të kontrollit si Plesk dhe cPanel, kontrollet e versionit Git dhe hyrja në themel. bazës së të dhënave.

Shtojcat e para-instaluara janë gjithashtu një punë e madhe. Shtesat e WordPress nuk janë kurrë një gjë e lehtë për tu trajtuar më vete. Ju mund të keni diçka që funksionoi në mënyrë të shkëlqyeshme në PHP 5.1, por tani përdor kodin që është amortizuar në versionin 7.3. Para-instalimi dhe azhurnimi i automatizuar i rregullt i shtojcave është mënyra më e thjeshtë për të shmangur këto lloj konflikti.

Pricemimi nuk është gjithçka, por ka rëndësi. Më e rëndësishmja, të qenit në gjendje të ngjitni një gisht në ujë dhe të shihni se si është përvoja është një ide e mirë. Mbani një sy për garancitë e kthimit të parave.

Shtë gjithashtu e dobishme për të kuptuar disa koncepte themelore. Le të hedhim një vështrim në disa nga ato.

Whatfarë është mbajtja e përbashkët e WordPress?

Pritja e përbashkët konsiderohet gjerësisht përfundimi i ulët i planeve të pritjes. Një sistem i përbashkët i pritjes është një rast i vetëm në një server që ofron hostimin në çdo faqe në internet përmes një sistemi të vetëm operativ. Kjo do të thotë se po ndani hapësirën e kujtesës dhe ciklet e CPU me faqet e internetit të njerëzve të tjerë.

Më shqetësuese, ju po ndani gjithashtu hapësirën e sistemit të skedarëve me të tjerët. Kjo e bën formimin tuaj më të prekshëm. Absolutisht mos vendosni një sit të tregtisë elektronike ose ndonjë gjë që mbledh të dhëna të ndjeshme të përdoruesit në një konfigurim të përbashkët pritjeje. Kjo qasje duhet të përdoret vetëm për faqet e internetit minimale të zhveshur që duhet të vendosen për çmimin më të lirë të mundshëm. Nëse doni të postoni një blog të WordPress në lidhje me trenat, çmenduni me një pritje të përbashkët.

Opsionet e përbashkëta janë gjithashtu shpesh të kufizuara. Ju mund të mos jeni në gjendje të instaloni shtojcat tuaja ose madje edhe temat. Shumica nuk do t’ju japin qasje në nivelin SSH, kështu që zhvilluesit ndoshta mund të harrojnë për to. Përshtatshmëria është e kufizuar, dhe zakonisht është e vështirë të shkallëzosh një paketë pritëse në një mjedis të përbashkët.

Me siguri do të ngecni duke migruar kur të keni arritur kufijtë e hostit tuaj. Më keq, ju mund të zbuloni kufijtë e hostit tuaj edhe në një ditë të ngadaltë për faqen tuaj. Mos harroni, burimet tuaja janë burime të gjithkujt. Duhet vetëm që një përdorues tjetër të përplaset për të bërë që të gjitha faqet e tjera në një host të përbashkët të ngadalësohen apo edhe të rrëzohen.

Isfarë është WordPress Cloud Hosting?

Ndërtesë biznesi, rrokaqiell duke kërkuar lart

Cloud hosting është krijuar për të shfrytëzuar fermat masive të serverëve për të drejtuar ton të burimeve drejt detyrave. Kjo e bën atë një të dashur për turmën e mësimit të makinerive, dhe është gjithashtu shumë e popullarizuar për kompanitë që ofrojnë Shërbim Softuer-si-a-a (Shërbimi SaaS). Në thelb, WordPress është vetëm një mundësi tjetër për SaaS.

Ajo që është e mrekullueshme në lidhje me pritjen e cloud është që ju mund të shkallëzoni me shpejtësi lart ose poshtë burimeve. Kjo mund të jetë një krijues i vërtetë ndryshimesh për kompanitë që kanë kërkesa sezonale. Nëse jeni duke pritur një trafik masiv gjatë sezonit të blerjeve të pushimeve, një zgjidhje pritjeje cloud do të sigurojë që do të keni burimet e nevojshme për të trajtuar ngarkesën. Në të njëjtën mënyrë, ju mund të fitoni një ngritje të shpejtësisë pothuajse menjëherë duke përmirësuar llogarinë tuaj.

Dobësia kryesore e pritjes së cloud është çmimi i matur. AWS, në veçanti, është famëkeq për faturat e paparashikueshme. Shtë një ide e mirë të pyesni për çmimet e parashikueshme përpara se të regjistroheni. Për shembull, një sulm i vetëm i mohimit të shërbimit të pazbuluar, për shembull, mund të të lë të varur me një faturë masive.

Farë është WordPress VPS Hosting?

VPS qëndron për një server virtual virtual. Një VPS në thelb vepron si një makinë e pavarur, por në të vërtetë është e ndarë në një makinë më të madhe.

Në fillim, kjo mund të duket si një pritje e përbashkët, por nuk është kështu. Dallimi është që në një VPS një pjesë e ruajtjes, memorjes dhe fuqisë së CPU është e gdhendur për makinën tuaj virtuale. Ai ka sistemin e vet operativ dhe skedarin, dhe këto nuk ndërveprojnë me llogaritë e askujt tjetër. Kjo do të thotë që llogaria juaj e pritjes është shumë më e sigurt dhe më e qëndrueshme në VPS më të dobët sesa në llogarinë më të mirë të përbashkët.

VPS është një zgjedhje e mirë nëse nuk keni para për një faturë më të madhe. Nuk është aq e mirë sa të kesh një makinë pritëse të dedikuar, por rrallë do ta dallosh ndryshimin nëse nuk bombardohesh me qindra kërkesa për sekondë.

Isfarë është mbajtja e menaxhuar e WordPress?

Menaxhuar të presin një marrëveshje të madhe për këdo që nuk ka një ton përvojë zhvillimi. Edhe zhvilluesve u pëlqen të kenë menaxhuar llogari sepse kjo do të thotë se ata kanë dikë në kompani që është i gatshëm t’i lirojë me qira kur ka telashe. Nëse jeni duke operuar me një llogari të pakontrolluar, nuk jeni më mirë sesa nëse po ekzekutonit një server në internet në zyrën tuaj.

Një gjë e madhe për tu mbajtur në mend me llogaritë e menaxhuara të hostimit është se cilësia e ekipit mbështetës ka shumë rëndësi. Shumë kompani do të thonë se ofrojnë mbështetje të menaxhuar, por kjo nuk do të ndihmojë nëse ju duhen 40 minuta për të marrë një përgjigje nga një qenie njerëzore ndërsa një virus po flamurohet në serverin tuaj nga Google.

Në përgjithësi, kompanitë që e deklarojnë veten si për jo-teknologjitë e botës bëjnë një punë më të mirë me mbajtjen e menaxhuar të WordPress. Dizajnuesit dhe agjensitë nuk do të pranojnë mungesë mbështetjeje për një kohë të gjatë. Ata thjesht do të tërheqin aksionet dhe do të shkojnë në një kompani tjetër.

A është falas WordPress Hosting Real?

A janë opsionet falas në dispozicion? Po. Ata nuk janë fëmijët e paligjshëm të Bigfoot-it dhe Loch Ness Monster.

A janë mirë, sidoqoftë? jo.

Kthehuni përsëri dhe lexoni seksionin në pritjen e përbashkët. Tani mbani të gjitha idetë nga ajo pjesë në kokën tuaj dhe imagjinoni çdo gjë të mundshme duke punuar në një mënyrë më të keqe.

Nuk do të jetë një ekip mbështetës i menaxhuar që pret të ju ndihmojë. Në fakt, do të keni fatin të merrni ndihmë nga një chatbot me bazë AI. Po, keni një ditë të keqe me një pritje falas dhe do të dëshironi për ditët kur mund të flisni me një folës anglez jo-vendas në një qendër telefonike në anën tjetër të planetit.

Free hosting WordPress është thjesht një jo. As edhe një herë. Kodi juaj nuk ju bëri asgjë aq keq sa ta meritoni.

Një shënim në shpejtësinë

shpejtësia, munich, dritat

Shpejtësia numëron shumë. Për të qenë mjaft të qartë, ngarkoni kohët për faqet e internetit në të gjithë botën janë të tmerrshme. Shitësit me pakicë dhe markat e automobilave kanë faqe që duhen nga 9 deri në 11 sekonda për t’u ngarkuar. Shumica e udhëzimeve për performancën sugjerojnë që përdoruesit të fillojnë të braktisin faqet e internetit pas vetëm tre sekonda. Vetëm përmbajtja e vrasësve i mban njerëzit për rreth 10 sekonda.

Në shikimin e shpejtësive që kemi renditur, 1,000 milisekonda (ms) shndërrohet në një sekondë të plotë. Në rishikimin e parë, ju mund të mendoni, “Cool, të gjitha këto shpejtësi janë nën tre sekonda. Jam vendosur! Më jepni më të lirë! “

Këtu është problemi: kohët e përgjigjes ju tregojnë vetëm se sa kohë kërkon një shfletues dhe një server për të përpunuar atë që quhet kërkesë HELO. Kjo thjesht lejon Chrome, Firefox, Edge, Opera ose Safari të dinë se një burim i kërkuar posaçërisht është i pranishëm dhe do të shërbehet. Me fjalë të tjera, kjo është aq kohë sa duhet për serverin të marr telefonin dhe të thotë, “Përshëndetje, ju keni arritur një faqe WordPress që funksionon në një pirg LAMP.”

Kur shtoni WordPress në grumbull, ju po shtoni kohën e llogaritjes. Kodi PHP për motorin WP kërkon disa milisekonda për të përpunuar çdo detyrë. Hidhni disa shtesa dhe një temë për ta bërë atë edhe më të ngadaltë. Nëse ka Javascript që funksionon në faqe, të tilla si nga një paketë analitike në vend, tani do të shtoni sekonda të plotë.

Papritur, ndryshimi midis një kohe ngarkese prej 200 ms dhe një kohe ngarkese prej 1,400 ms duket e rëndësishme. Sidomos nëse jeni duke ekzekutuar një grup të rëndë, ai sekondë shtesë mund të jetë ndryshimi midis vizitorëve që shohin përmbajtjen tuaj ose largohen.

Përfundime

Gjetja e një host WordPress është një veprim balancues. Ju padyshim doni të merrni sa më shumë mbështetje, shpejtësi dhe funksionalitet aq sa mundeni për dollarin tuaj. Kjo, sigurisht, do të jetë e kufizuar nga saktësisht se sa dollarë mund të lejoni të predhat në një muaj të caktuar.

Në përgjithësi, ju duhet të shikoni në opsione si:

 • VPS
 • Serverë të përkushtuar
 • Hosting i përkushtuar i WordPress
 • Pritësit me bazë cloud

Asnjë nga këto nuk është një zgjidhje perfekte, por ato në përgjithësi janë më mirë se gjithçka që shihni në sektorët e lirë ose të përbashkët.

Ju gjithashtu duhet të merrni një inventar të kërkesave tuaja. Një zhvillues i brendshëm që mban dhe funksionon një uebfaqe të vetme do të ketë nevoja shumë të ndryshme sesa një projektues në një agjenci. Zhvilluesi dëshiron të ketë një organizim të vetëm, ata do të kenë shumë kontroll mbi të, duke marrë gjëra të tilla si SSH, FTP, MySQL dhe Git. Dizajneri, nga ana tjetër, mund të përfitojë jashtëzakonisht nga një setup që u lejon atyre të dorëzojnë një llogari nga bllokimi, stoku dhe fuçi një klienti brenda disa muajsh.

Sidoqoftë, me një vetëvlerësim të shkurtër, mund të përcaktoni shpejt kërkesat tuaja. Ndërtoni një listë kontrolli me shkrim dhe rishikoni përmbajtjen e këtij artikulli. Sigurohuni që të përfshini edhe artikullin e linjës së frikshme të buxhetit. Duke krahasuar listën tuaj të kontrollit kundër pikave të forta dhe të dobëta të secilës kompani pritëse, do të kuptoni shumë shpejt se cilat ose dy janë më të përshtatshmet për nevojat tuaja.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map