7 Ofruesit e Lirë të Veshjeve të VPS – me një paralajmërim të madh! (Maj 2020)

7 Ofruesit e Lirë të Veshjeve të VPS – me një paralajmërim të madh! (Maj 2020)

7 Ofruesit e Lirë të Veshjeve të VPS – me një paralajmërim të madh! (Maj 2020)

Ju duhet falas VPS hosting sepse planet e vërteta janë jashtë buxhetit tuaj?


Ju degjojme. 

Megjithatë, fjalë e kujdes, asgjë në jetë nuk është vërtet e lirë. Dhe kjo vlen për këta ofrues të VPS-ve.

Pritësit më të mirë për pronarët e faqeve

Shfrytëzimi i një serveri virtual virtual (VPS) është një rast ku shpesh mund të merrni shumë zhurmë për kokën tuaj.

Shtë e kuptueshme, pse, pse njerëzit mund të kërkojnë falas VPS hosting edhe pse shumica e zgjidhjeve të pritjes në internet në këtë sektor janë tashmë mjaft të efektshëm.

Shpesh do të shihni opsione falas për pritje të përbashkëta, dhe thjesht mund të pyesni se si kompanitë e larta janë të gatshme të rritin ante.

Në realitet, nuk ka plan pritjeje që cilësohen si 100% falas VPS. Kjo do të thotë, nuk ka asnjë version të një serveri VPS falas, ku nuk do të paguani asgjë kurrë.

Sidoqoftë, lehtë mund të gjesh një gjykim falas VPS, dhe ka edhe shumë shërbime pritëse gati-falas që gjithashtu afrohen shumë mirë për të siguruar një përvojë falas. Le të hedhim një vështrim në disa nga opsionet që mund t’ju bëjnë të ndiheni sikur po merrni VPS falas. Në fund, ne gjithashtu do të flasim për disa nga të mirat dhe të metat e mundshme për të kaluar këtë rrugë.

Planet VPS që janë afër Falas

1. HostWinds VPS Hosting

hostwinds vps

Çmimi më i ulët: 5.17 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 640 ms

uptime: 100%

Shikoni Planet Pritëse të HostWinds

Në kuptimin më të rreptë, planet me kosto më të ulët në HostWinds nuk paraqesin VPS aktuale të lirë sepse oferta e ulët e kompanisë është një shembull me bazë cloud. Për shumicën dërrmuese të njerëzve të interesuar në ofruesit e hostimit VPS, ky dallim nuk do të jetë edhe i dukshëm. Kjo pasi një herë burimet e një serveri fizik ndahen për të krijuar një VPS në re, nuk ka asgjë në lidhje me përdorimin e serverit të virtualizuar që rezulton që ndryshon nga një VPS bazuar në një makinë të vetme. E vetmja gjë që do të vini re është se sistemi në përgjithësi është më i përgjegjshëm sesa planet tradicionale të pritjes së VPS-ve.

Në fund të ekuacionit, ju do të keni qasje në:

 • Një panel kontrolli
 • Hapësira e diskut
 • Karakteristikat e nivelit të sistemit operativ

Me fjalë të tjera, mund të regjistroheni përmes ndërfaqes në internet ose të përdorni një predhë të largët për të hyrë në të përmes SSH ashtu si çdo organizim tjetër që pret serverin.

HostWinds ofron një përvojë të mjaftueshme të fortë se njerëzit e teknologjisë do të jenë të lumtur. Siç mund të prisni në gamën e çmimeve afër, falas, nuk do të merrni ndonjë shkallë të vërtetë të formës mbështetëse të HostWinds. Sidoqoftë, ata ofrojnë një konfigurim shumë të fortë Linux që do të jetë i njohur për këdo që ka përdorur servera VPS më parë. Ju gjithashtu do të gjeni që kompania është e lumtur të shesë produkte të lidhura, të tilla si Windows hosting. Në mënyrë mbresëlënëse, konfigurimi përfshin gjithashtu një GB RAM, një thelb të vetme CPU dhe 30 GB hapësirë ​​ruajtjeje.

Ndërsa planet e pritjes shkojnë, megjithatë, është e vështirë të ankoheni për marrjen e një përvoje të duhur VPS falas për të lira. Vetëm të jenë të përgatitur për të bërë disa punë teknikisht të mprehtë për ta mbajtur atë të funksionuar sepse është një VPS pa menaxhuar.

Shikoni rishikimin e plotë të InMotion Hosting

2. InterServer.net

interserver vps

Çmimi më i ulët: 6 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 684 ms

uptime: 99,96%

Shikoni planet e hostimit të InterServer

Një kompani tjetër që afrohet shumë afër ofrimit të VPS falas është InterServer.net. Plani më i lirë i VPS-it të ndërmarrjes së internetit përfshin:

 • Një bërthamë e CPU-së
 • Dy GB memorje
 • Tre GB ruajtje SSD
 • Dy TB të transferimit në muaj

Kjo do të jetë një grup i madh karakteristikash nga një plan tipik i presë VPS që kushton rreth 30 dollarë në muaj. Nëse kapacitetet e përpunimit, ruajtjes dhe kujtesës nuk janë mjaft të mira për nevojat tuaja, ju lehtë mund të rregulloni planin tuaj VPS në sa më shumë 16 bërthama. Ju gjithashtu do të paguani një shumë shumë të respektueshëm 96 dollarë në muaj për atë që është një ofertë mjaft e cilësisë së lartë.

Një kapje standarde që ju do të filloni të vini re me pothuajse të gjitha këto plane VPS hosting është që ato janë të bazuara në raste cloud. Përsëri, jo një punë e madhe për përdoruesin mesatar, por mund të jetë një pikë shqetësuese nëse mendoni shumë vështirë për dallimin relativisht të vogël midis shërbimeve të pritjes VPS që funksionojnë drejtpërdrejt në një makinë të vetme dhe drejtimin e tyre nëpër shumë makina duke siguruar raste me bazë cloud.

Një temë tjetër që do të shihni është se shumë prej këtyre ofruesve të pritjes janë të lumtur të ofrojnë zgjidhje të bazuara në Linux, por ato nuk janë gjithmonë njerëzit e parë që kujdesen të instalojnë një sistem operativ si Windows. Për fat të mirë, serverat e Windows janë në dispozicion me një kosto shtesë. Sistemet Linux janë mjaft të fuqishëm, megjithatë, përfshirë:

 • Baza e të dhënave MySQL
 • Python, Ruby, Perl dhe mjedise të tjera për prodhimin e përmbajtjes dinamike në faqet e internetit
 • Një instalim i plotë cPanel për administrim të lehtë

Ekzistojnë gjithashtu mundësi të mbështetjes të menaxhuara në dispozicion falas. Mund të mos jetë një server i vërtetë VPS, por prapë është me vlerë shumë e mirë për disa dollarë në muaj.

Shikoni rishikimin e plotë të InterServer

3. Hostinger

hostinger vps hosting

Çmimi më i ulët: 3,95 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 309 ms

uptime: 100%

Shikoni planet e hostimit të hostingerit

Po, tani po afrohemi vërtet për të gjetur një server vërtet VPS falas. Gjëja mbresëlënëse me Hostinger është se ata arrijnë të operojnë serverë shumë të përgjegjshëm që kanë numra të jashtëzakonshëm në kohën e duhur. Ju nuk do të merrni një ton të ruajtjes me ofertën e tyre më të lirë, vetëm 10 Gb, por mund ta përmirësoni planin tuaj në një nga shumë opsione. Gjithçka është e bazuar në SSD, kështu që ju presin kohë super reagimi të shpejtë.

Modeli i biznesit të Hostinger është përqendruar në shitjen e të gjitha sendeve të tjera që i nevojiten një faqe në internet, të tilla si një emër domaini dhe një certifikate SSL. Ato përfshijnë si adresat IPv4 ashtu dhe IPv6 të dedikuara falas me secilin plan, një ofertë mbresëlënëse për një plan që është më pak se pesë pika.

Planet VPS që heqin pak çmimin

4. Pritja për lëvizje

pritja e dedikuar për lëvizje

Çmimi më i ulët: 19,99 dollarë në muaj me 63% zbritje të muajit të parë

Koha e reagimit: 640 ms

uptime: 100%

Shikoni planet e hostimit të lëvizjes

Suditërisht, InMotion Hosting është një tjetër hyrje me oferta më të lira të ndërtuara në platformat cloud. Ndërsa çmimi gjatë jetës së një plani nuk është aq i madh sa shihni me planet e tjera në këtë listë, ka vlerë. Në veçanti, InMotion ofron ndihmë falas për menaxhimin e serverit. Kjo do të thotë se ata do të trajtojnë menaxhimin e arna dhe azhurnimet për ta mbajtur sistemin tuaj të qëndrueshëm dhe të sigurt.

I gjithë hardueri i InMotion funksionon në disqet SSD të konfiguruar në vargje RAID-6. Për të pa inituruarit, kjo do të thotë që shanset e një dështimi katastrofik, ku nuk mund të merren të dhëna, janë qesharake të ulta. Installationdo instalim përfshin një botim ndërmarrjeje të CentOS, dhe gjithashtu do të jeni në gjendje të administroni serverin tuaj VPS përmes cPanel. Infrastruktura mbështetëse është gjithashtu e bazuar në cloud, kështu që ju mund të siguroheni që kohëzgjatja do të jetë e fortë.

Ata gjithashtu ofrojnë një garanci të kthimit të parave 90-ditore, një marrëveshje aq e mirë sa do të shihni në biznes. Ndërsa nuk ju rikthen përsëri në punën që mund të vendosni një server, ai të paktën zvogëlon rrezikun tuaj për sa kohë që nuk ndërtoni një prani të fortë në internet menjëherë.

Shikoni rishikimin e plotë të InMotion Hosting

5. AccuWebHosting

accu web hosting vps hosting

Çmimi më i ulët: 14,97 dollarë në muaj me një provë falas prej një muaji

Koha e reagimit: 1.000+ ms

uptime: 100%

Shikoni planet e AccuWebHosting

Mungesa e vendosur e serverave Windows në këtë listë e bën AccuWebHosting një zgjedhje veçanërisht tërheqëse për tifozët e Microsoft dhe platformën e saj. NET. Ndërsa 15 dollarë në muaj nuk është zgjidhja më e lirë përreth, është gati aq afër sa do të shkosh te një server VPS falas që punëson Windows, në këtë rast Windows 2008 Server.

Ju gjithashtu mund të përfitoni nga prova falas pa pasur nevojë të siguroni një kartë krediti. Nëse nuk jeni të kënaqur me përvojën, thjesht mund të lini që llogaria të skadojë pa rinovuar.

Secili sistem ka mbështetje si për RDP ashtu edhe për SSH. Makineritë janë servera virtualë, jo instanca të bazuara në cloud me VPS. Kjo do të thotë që ju do të keni burime të dedikuara për makinat me procesorë Intel Xeon nga seritë E5 ose E7. Më e rëndësishmja për administratorët e Windows, sistemi i Virtualization HyperV i Microsoft është i mbështetur plotësisht.

Nëse duhet të keni një mjedis të Windows ose përputhshmëri me NET, AccuWebHosting është alternativa më e mirë. Të tjera ofrojnë Windows për një çmim shtesë, por AccuWebHosting e përfshin atë në çmimin fillestar sepse ato janë të përqendruara në sigurimin e një niveli të lartë të Windows VPS me një çmim të drejtë.

Opsionet e Ndërtuara në Modelet e Biznesit të Lirë por të Kufizuara

6. x10Hosting

x10hosting kryesor

Çmimi më i ulët: Falas, por . . .

Koha e reagimit: 428 ms

uptime: 100%

Shikoni Planet X10Hosting

Kur përdorni x10Hosting, ju jeni një lloj marrjeje falas për një VPS në një instancë cloud, por është një zgjidhje tepër e kufizuar nga karakteristikat. Kjo do të thotë se administratorët e botës do të humbasin pashpresë pa predha SSH, login cPanel dhe karakteristika të tjera. Accountdo llogari në x10Hosting mund të përdorë një adresë të vetme IP. Nuk është për t’u habitur, ju do të gjeni një shumë të qartë RAM, vetëm 512 MB. Sistemi operativ është vetëm Linux, por do të merrni si hapësirë ​​ruajtjeje të pakufizuar ashtu edhe me bandë.

Ajo që x10Hosting është duke shpresuar se do të bëni është të blini në rritje në kohën tuaj. Ata në të vërtetë janë një kompani me presion shumë të ulët, por patjetër që ka një hap shitje që duhet të bëhet kur të vendosni se keni nevojë për diçka si qasja rrënjësore ose mbështetja e klientit. Nëse doni të shkallëzoni shpejt dhe nuk duhet të shqetësoheni për kufijtë e ruajtjes, x10Hosting është një zgjedhje e shkëlqyeshme.

7. VPSWALA

vpswala

Çmimi më i ulët: Falas, por ka një rritje të shpejtë

Koha e reagimit: 800 ms

uptime: 100%

Shikoni Planet Pritëse të VPSWALA

VPSWALA po bën një bast mjaft të thjeshtë. Ata supozojnë që faqja juaj e internetit do të rritet në një pikë. Në një pikë, do të duhet të presësh një domain të dytë ose të përdorësh një adresë të dytë IP. Ndoshta do t’ju duhet vetëm më shumë RAM, bërthamë procesori, gjerësi bandë ose hapësirë ​​për ruajtje.

Po, është falas për të filluar, por pasi të keni nevojë të shkoni lart, çmimi rritet deri në 60 dollarë në muaj. Prapëseprapë është që plani i lirë është mjaft i fuqishëm, duke paketuar dy bërthama CPU, 30 GB hapësirë ​​ruajtjeje, dy GB RAM dhe një TB të bandwidth. Ju gjithashtu mund të përdorni një adresë të vetme IP në planin tuaj falas VPS.

Të folmet në VPSWALA janë goxha pararendëse rreth fushës së shitjeve të tyre. Veçanërisht, planet falas përfshijnë 24/7 teknologji dhe mbështetje të klientit. Kjo është një lloj mbresëlënëse, edhe nëse modeli i biznesit është një lloj kurthi për rritje të faqeve të internetit. Nëse jeni 100% i sigurt që faqja juaj nuk do të dalë kurrë më shumë se 30 GB fillestar i ruajtjes SSD, megjithatë, është një marrëveshje e mirë.

Asgjë në jetë nuk është e lirë, por kjo është shumë afër

Pavarësisht nëse bëhet fjalë për një provë falas VPS, ndonjë formë falas me një yll ose thjesht një zgjidhje me kosto shumë të ulët, ka shumë mënyra për të marrë me të vërtetë, me të vërtetë të afërt me mos pagimin. Në disa raste, siç është me VPSWALA, do të duhet të monitoroni nga afër konsumin tuaj të burimeve të dedikuara. Raste të tjera, të tilla si me Hostinger, janë thjesht kosto-efektive deri në atë pikë sa të vërehen mezi.

Një fjalë këshilluese që duhet të ndiqni është të keni kujdes për njerëzit që ofrojnë plane falas pa ndonjë deklaratë të qartë se çfarë është kapja. Mashtrimet e phishing përdorin fjalen “hostim falas” gjatë gjithë kohës, dhe është e mençur të përmbahen nga dhënia e informacionit për kartën tuaj të kreditit për çdo kompani që askush nuk ka dëgjuar ndonjëherë për.

Cfare te presesh

Edhe kur keni të bëni me shumë zgjidhje që përqafojnë pikën e çmimit 30 dollarë që është e zakonshme në industri, mund të prisni që të keni një përvojë plotësisht të pakontrolluar.

Ndërsa mund të ketë disa funksionime të aksioneve dhe azhurnimeve të kryera, kjo është vetëm ndërmarrja pritëse që mbron veten nga rrëmujat në pajisjen e saj.

Nëse instaloni një skript PHP dhe prish faqen tuaj të internetit, nuk ka të ngjarë të merrni mbështetje falas të menaxhuar duke rregulluar çdo gjë që mund të ketë gabuar.

Për këtë arsye, qasja falas nuk është e rekomanduar për këdo që nuk ka disa teknika teknike.

Nëse shkoni për një plan super të lirë dhe nuk dini shumë për largimin në serverë, sigurohuni që të gjeni një që përfshin një farë mbështetje të menaxhuar. Ata përdorues ka të ngjarë të shkojnë më lart në nivelin e ardhshëm, ku planet zakonisht kushtojnë rreth 30 dollarë në muaj. Megjithatë, edhe atëherë, do të dëshironi të kërkoni një host të menaxhuar nëse nuk jeni të njohur me konceptet e frikshme të administratorit si “qasja rrënjësore” dhe “SSH”.

Për njerëzit që kanë shkurre të arsyeshme teknike të ngurta, ka diçka që duhet thënë për provimin e një zgjidhjeje falas ose një që vjen e ngushtë afër të qenit pa kosto. Edhe nëse thjesht merreni me diçka si planet e pakuptueshme me kosto të ulët të Hostinger, do të gjeni një sistem çuditërisht të përgjegjshëm që përfshin një mjedis të fortë për vendosjen e faqeve në internet dhe aplikacioneve në internet. Ndoshta nuk do të jetë 100% falas, por gjithashtu nuk do të vuani nga frika ekzistenciale çdo muaj kur faturimi i serverit të vijë për shkak.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector