9 Kompanitë më të mira të lira të pritjes VPS në vitin 2020 – Fuqia për një buxhet

VPS është një hap përpara nga pritja e përbashkët, por mund të gjeni disa marrëveshje solide për të mbajtur azhurnimin e fuqishëm brenda buxhetit tuaj.


Nëse keni një site me vëllim të lartë, ose thjesht ju duhet kjo performancë shtesë, pritja e VPS është mënyra për të shkuar.

pritja më e mirë për biznesin e vogël

Gjetja e një opsioni të lirë të pritjes VPS është një detyrë që merr një konsideratë. Shkalla e shkuar në industri për marrëveshjet VPS është rreth 30 dollarë në muaj, por një server i lirë VPS mund të ketë nëse e dini se ku mund të shikoni.

Alsoshtë gjithashtu e mençur të mendosh për disa nga kërkesat specifike që keni për të pritur një sit. Për shembull, ia vlen të pyesni:

 • Keni nevojë për Windows hosting, apo është një sistem operativ Linux mjaft i mirë?
 • A është menaxhuar hostimi i domosdoshëm, ose mund ta mirëmbani serverin tuaj?
 • Sa bandë kanë nevojë faqet tuaja?
 • Cili është niveli juaj i përgjithshëm i aftësive që punojnë me qasjen në rrënjë, një panel kontrolli, një predhë SSH dhe një konfigurim të klientit / serverit FTP?

Për shembull, gjetja e një ofruesi VPS me kosto të ulët që përfshin gjithashtu ndihmë të menaxhuar në VPS të menaxhimit është e mundur. Nëse nuk jeni shumë të aftë si një administrator i serverit, ju do të duhet ta bëni atë një përparësi kur kontrolloni planet VPS, megjithëse. Me një vështrim të mprehtë drejt asaj që ju duhet absolutisht dhe asaj që ofron ofruesi i shërbimeve të pritjes, ju duhet të jeni në gjendje të gjeni planet VPS që nuk do të prishin buxhetin tuaj.

1. A2 Hosting

a2 hosting vps hosting

Çmimi më i ulët: 5 dollarë në muaj për një VPS plotësisht të pakontrolluar

Koha e reagimit: 279 ms

uptime: 99,66%

Shikoni planet e A2Hosting

Si shumë nga opsionet në këtë listë, oferta më e lirë e VPS nga A2 ka për qëllim direkt njerëzit që kanë aftësitë teknike të kërkuara për t’u larguar në një sistem dhe për ta ruajtur atë pa ndihmë. Ekziston një mundësi e menaxhimit të shërbimeve të disponueshme nga A2 Hosting, por kushton dukshëm më shumë, duke arritur deri në 35 dollarë në muaj.

Oferta e nivelit të ulët është mjaft e kufizuar përsa i përket performancës. Ju do të keni qasje vetëm në një thelb të CPU, por ju mund të paguani pak më shumë për të marrë burime shtesë, të tilla si më shumë bërthama, hapësirë ​​në disk dhe RAM. Ne nuk do të rekomandonim ekzekutimin e një siti me performancë të lartë në shkallën më të ulët nga A2, por ai paraqet një propozim me vlera të ngurta për këdo që thjesht duhet të marrë faqe statike ose duhet të përdor skriptimin bazë dinamik në PHP.

Kjo nuk do të thotë se performanca është e tmerrshme. Do të merrni një makinë falas SSD me planin tuaj. A2 gjithashtu ofron qasje në Cloudflare për të siguruar stabilitet dhe siguri shtesë. Konfigurimi i serverit është gjithashtu shumë i shpejtë, duke marrë vetëm disa minuta. Shumë karakteristika, të tilla si cPanel, janë gjithashtu shtesa.

Për çmimin, është gjithashtu shumë e vështirë të ankoheni për shpejtësinë. Me një kohë përgjigjeje nën 300 ms, ju do të duhet të vendosni një version mjaft të lagur të WordPress në server para se koha e ngarkesës suaj të ishte edhe mesatare. Duke kontrolluar vetëm 5 dollarë, A2 me të drejtë fiton një vend në krye të çdo liste të ofertave të përballueshme VPS. Ekziston edhe një garanci për kthimin e parave.

Shikoni shqyrtimin e plotë të A2Hosting

2. iPage

ipage vps hosting

Çmimi më i ulët: 19,99 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 708 ms

uptime: 99.75%

Shikoni planet e hostimit të iPage

Njerëzit në iPage nuk merren me ofrimin e planeve absolutisht të zhveshura të hosteve për poshtër të lirë. Në vend të kësaj, kompania përqendrohet në sigurimin e asaj që mund të përshkruhet më së miri si një mundësi mjaft e mirë që rreh standardin e industrisë së web hosting prej 30 $ në muaj për VPS me një diferencë të mirë.

Deri më tani, përparimi më i madh për të përdorur iPage është që ata ofrojnë mbështetje teknike të menaxhuar dhe klient me çmimin e tyre. Nëse jeni të shqetësuar për të mbetur në shkretëtirë me një server që nuk mund ta mirëmbani, kjo është një gjë e madhe. Për këtë arsye, iPage mund të jetë ideal për tregtarët, projektuesit dhe agjencitë që kanë nevojë për një ndihmë të vogël kur teknologjia fillon të veprojë.

Për 20 dollarët tuaj, ju merrni një server me një bërthamë, 40 GB hapësirë ​​ruajtjeje, një TB të bandës dhe një instalim falas cPanel. Në downside, asnjë serverë Windows nuk ofrohet, dhe madje edhe ofertat Linux janë të kufizuara në CentOS. Ju gjithashtu do të merreni me një instalim disi të datës LAMP pirg që është i përqendruar në PHP 5.

Ajo që ofron iPage me siguri nuk është alternativa më e mirë për njerëzit që kanë nevojë për një propozim çmim-për-performancë që është jashtë listave. Nëse thjesht duhet të merrni aftësi themelore të pritjes dhe shkrimit dinamik për një çmim të arsyeshëm, nuk është e keqe. Hidhni mbështetjen e shërbimeve të menaxhuara falas, dhe iPage është një zgjedhje e shkëlqyeshme për klientët që ndërgjegjësojnë çmimin, të cilët kanë nevojë për një ndihmë të vogël herë pas here.

Shikoni shqyrtimin e plotë të iPage

3. Dreamhost

Dreamhost VPS hosting

Çmimi më i ulët: 10 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 418 ms

uptime: 100%

Shikoni planet e hostimit të Dreamhost

Një nga pikat e forta të Dreamhost është se ato janë mjaft afër një kompanie që shërben për shërbime të plota në internet. Ata shesin emra domenesh dhe ata ofrojnë një paketë pritëse prej 10 $ VPS që përfshin bandën e bandës plotësisht të pa-matur. Nëse keni nevojë për të blerë një adresë IP në bllok IPv4, ata do t’ju mbulojnë gjithashtu.

Ndërsa është duke u bërë më e zakonshme, ju gjithashtu mund të prisni që faqja juaj të funksionojë në disqe shumë të përgjegjshëm SSD. Plani fillestar përfshin vetëm 10 GB hapësirë ​​në disk, kështu që njerëzit me faqe më të mëdha që përfshijnë shumë media mund të dëshirojnë të kërkojnë diku tjetër.

Dreamhost është gjithashtu një ofrues i shërbimeve të menaxhuara plotësisht, dhe 10 dollarë në muaj është shumë larg dhe çmimi më i lirë që do të gjeni për këtë. Ata gjithashtu kanë në dispozicion stafin e tyre për ndihmë ndaj klientëve për thirrjet në terren edhe mbi 24/7 bazë.

Një plus i madh është oferta falas e kompanisë për kopje rezervë të automatizuar për faqet e WordPress. Ju nuk do të merrni një server Windows, megjithatë. Në anën e kundërt, ata e bëjnë shtimin e RAM për raste të virtualizuara mjaft të lehta, megjithëse kjo padyshim vjen me një kosto.

Uptime është e fortë. Ju gjithashtu mund të prisni që sistemi juaj të jetë shumë i përgjegjshëm. Nëse jeni duke kërkuar për mediumin e lumtur midis shërbimeve të menaxhuara, shpejtësisë dhe çmimit, Dreamhost godet një ekuilibër shumë të bukur.

Shikoni shqyrtimin e plotë të Dreamhost

4. Rrjetet pritëse

hostwinds vps hosting

Çmimi më i ulët: 4.49 dollarë në muaj për një host të pa menaxhuar, me bazë Linux

Koha e reagimit: 1,093 ms

uptime: 100%

Shikoni planet për strehimin e pritësve

Një tjetër hyrje në fundin shumë të ulët të shkallës së çmimeve është Hostwinds. Kompania ofron një shtresë prej $ 4,49 për shërbime të pakontrolluara, por ekziston edhe një ofertë prej $ 10,99 për shërbime të menaxhuara në internet. Niveli i poshtëm i sistemeve përfshin një CPU me një bërthamë me VPS, 30 GB ruajtje në disk të bazuar në SSD, një TB të vetëm të brezit dhe një GB RAM.

Zemërimi më i madh me Hostwinds është se ata ofrojnë gjithashtu sisteme Windows përveç Linux. Ata ofrojnë mbështetje 24/7 të klientit, por kompania preferon që përdoruesit të shkojnë në sistemin e saj të bisedave të drejtpërdrejta. Ju mund të bëni transferime falas dhe të merrni pak ndihmë për këtë.

Performanca është në skajin e papranueshme, me kohën fillestare të reagimit që kalon pak më shumë se një sekondë e plotë. Ato përfshijnë një mur të zjarrit të ndërmarrjeve, dhe mjedisi dinamik i shkrimit është një sistem modern PHP 7. Siguria mund të ju shtyjë në Hostwinds, pasi mund të jetë nevoja për shërbime të menaxhuara të pritjes, por përndryshe, ne mendojmë se klientët mund të gjejnë oferta më të mira në të njëjtat nivele çmimesh.

Shikoni shqyrtimin e plotë të Hostwinds

5. 1and1 IONOS

1 & 1 jonos vps hosting

Çmimi më i ulët: 2 dollarë në muaj për një host të pa menaxhuar, bazuar në Linux

Koha e reagimit: 918 ms

uptime: 100%

Pamja 1&1 Planet e Pritjes të IONOS

Mimi është po aq i lirë sa ju do të gjeni në biznes, dhe kjo ndoshta ju ka menduar se çfarë kapje mund të jetë. Deri më tani kapja më e madhe është se ju do të keni akses vetëm në një CPU të vetme virtuale dhe gjysmë koncert RAM. Gjithashtu, hapësira e ruajtjes, për çuditërisht, është vetëm 10 GB, por është të paktën SSD.

Ju po merrni vetëm një listë të sistemeve të zakonshme të funksionimit Linux për 2 dollarët tuaj. Megjithatë, në mënyrë mbresëlënëse, ju mund të zgjidhni qendrat e të dhënave në Amerikë, Gjermani ose Spanjë.

Shikoni të plotë 1&1 përmbledhje IONOS

6. Re AWS

dritë dritë amazon

Pricemimi fillestar: 3,50 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 500 ms

uptime: 99.99%

Shikoni planet e hostimit në cloud të AWS

Në kuptimin më të rreptë, oferta e Amazon nuk është një zgjidhje e vërtetë për VPS hosting. Sidoqoftë, duke përdorur arkitekturën masive të cloud të kompanisë, AWS Cloud ofron një përvojë pa probleme që funksionon pothuajse saktësisht si një VPS normale.

Shtë e vështirë të mposhtësh çmimin 3,50 dollarë në muaj, megjithëse kapja është se po shkon në një mjedis që është 100% i pa kontrolluar. AWS Cloud është ndërtuar për teknikë hardcore në ndërmarrje të mëdha shumëkombëshe, dhe konfigurimi është plotësisht i pafalshëm për njerëzit që janë të paktën në një nivel të avancuar të ndërmjetëm të njohurive që punojnë me sistemet operative, qasjen në distancë dhe komponentët e tjerë.

Një plan pagë-si-ju-shkoni mund të jetë shumë i mirë për njerëzit që kanë nevojë për shkallëzim të lirë. Kjo do të thotë të paguani vetëm për ciklet e procesorit, dhe mund të jetë tërheqës për bizneset që merren me gjëra të tilla si nxitimi i shitjeve të pushimeve dimërore. Nëse nuk doni të shkallëzoni sistemin tuaj për të përmbushur kërkesën dhe paguar për të mbajtur atë shkallë gjatë sezonit jashtë sezonit, atëherë AWS ia vlen të shikoni për një kohë të gjatë.

Kënaqësia kryesore është që ju mund të instaloni gjithçka që dëshironi në rastin tuaj. Nëse doni të ekzekutoni Node.JS në vend të PHP, trokitni jashtë. Për këtë arsye, është një mundësi e mirë për profesionistë të aftë, të cilët dinë të krijojnë serverë nga distanca. Për të gjithë të tjerët, është ndoshta e mençur të dukesh diku tjetër.

Shikoni shqyrtimin e plotë të AWS Cloud

7. Alibaba Cloud ECS

alibaba cloud vps hosting

Çmimi më i ulët: 4,50 dollarë për 1TB transferim të të dhënave

Koha e reagimit: 2,000 ms

uptime: 100%

Shikoni Planet e Pritjes të Alibaba Cloud ECS

Alibaba është menduar më mirë si versioni i Kinës i Amazon, dhe për çuditërisht, kompania gjithashtu po hyn në oferta të ngjashme me VPS me bazë cloud. Mimi është shumë i lirë, dhe është një pikë e mirë fillestare për të paguar gjerësinë e bandës në një bazë vetëm për përdorim. Përdoruesit marrin një CPU të virtualizuar, një GB memorie dhe 40 GB ruajtje SSD për çmimin. Kjo është shumë hapësirë ​​në disk për dollarin. Kompania është e angazhuar gjithashtu të përdorë serinë E5 të procesorëve Intel Xeon.

Kohët e reagimit jashtë Azisë janë jashtëzakonisht të këqija. Nëse jeni duke vendosur servera për folks në Azi ose Australi, mund të afroheni numrat më afër atyre që shihni me AWS.

Nëse konfigurimi AWS Cloud duket i papërshtatshëm nga përdoruesi, atëherë përgatituni për ndërfaqen armiqësore të përdoruesit nga Alibaba. Gjetja e opsionit të saktë për nevojat tuaja të pritjes në VPS mund të jetë një sfidë. Nëse jeni duke kërkuar një alternative të AWS Cloud, Alibaba mund të jetë me vlerë të shikoni. Nëse nuk keni teknikat teknike për të zgjidhur vetë procesin tuaj të konfigurimit, do të dëshironi të vazhdoni të gjuani.

Isfarë është VPS, dhe pse nuk është gjithmonë e lirë?

Në lidhje me atë që është duke u përpjekur të konkurrosh, VPS hosting në të vërtetë është i lirë. Ndërsa standardi i industrisë prej 30 dollarë në muaj mund të mos duket super i përballueshëm, veçanërisht në krahasim me disa opsione hosting si serverë cloud dhe host të përbashkët, është një marrëveshje e mirë në krahasim me ato që do të shihni nga kompanitë e dedikuara pritëse. Një server i dedikuar plotësisht mund të kushtojë diku nga disa qindra deri në disa mijëra dollarë në muaj, në varësi të llojit të makinës që do të bëjë punën e pritjes.

VPS hosting është, në shumë mënyra, një produkt që synon njerëzit që duan të ndajnë ndryshimin. Ata kanë nevojë për diçka që është më e lirë se një server i dedikuar, por ata akoma do të donin të kishin diçka që u jep atyre qasje të plotë rrënjësore, aftësinë për të instaluar programin e tyre personal dhe kontroll të gjerë të administratorit.

Exactlyfarë saktësisht është një VPS, atëherë?

Virtualizimi është një proces kur një kompani ndan burimet e një makinerie fizike në një seri serverësh virtualë privatë. Secili nga këto raste të virtualizuara është i aftë të sigurojë një version të pavarur dhe plotësisht funksional të:

 • Një sistem operativ
 • Një mjedis i serverit në internet
 • Një sistem i plotë skedarësh

Me fjalë të tjera, është një kompjuter plotësisht operacional që funksionon brenda një ndarjeje në një makinë shumë më të madhe. Nuk është e pazakontë që makinat pritëse të kenë qindra bërthama procesori, shumë terabajtë e ruajtjes dhe ngarkesa të RAM-it. Zbatimi i këtyre burimeve poshtë në një bandë të serverëve të virtualizuar do të thotë që një kompani mund të ofrojë servera për dy qindra klientë pa qenë e nevojshme të ndërtojë një makinë të veçantë për secilin.

Ju mund të pyesni veten pse VPS nuk është gjithmonë më e lirë. Gjëja e madhe për kompanitë që mbështesin serverat VPS është se ata duhet të ofrojnë mjaft mbështetje teknike dhe të klientit. Pritja e lirë e VPS-ve është pothuajse gjithmonë e pakontrolluar, dhe kjo do të thotë të heqësh shumë nga ana mbështetëse e ekuacionit. Kompanitë gjithashtu shkurtojnë shpesh karakteristika të tjera për të mbajtur kostot, duke përfshirë sigurimin e:

 • Më pak bërthama CPU
 • Kujtim më pak
 • Shkallëzim i zvogëluar
 • Liçensat e panelit të kontrollit me burim të hapur ose të lirë
 • Softuer pa licencë, veçanërisht rafte LAMP

Ata gjithashtu mund të shmangin ofrimin e gjërave si:

 • Windows VPS
 • Mbrojtje DDoS
 • Disqet SSD
 • Burime të përkushtuara

Asnjë nga këto nuk është natyrë e tmerrshme. Nëse jeni duke pritur një sit të vetëm që nuk ka një ton trafiku ose keni nevojë për shumë energji përpunuese, është një mënyrë e shkëlqyer për të kursyer para.

Farë duhet të presim nga një ofrues i lirë VPS

Gjetja e një kompanie pritëse të përballueshme VPS nuk është e pamundur, por do të duhet të bësh disa kompromise. Në shumicën e rasteve, do të ekzekutoni një Linux VPS dhe jo serverë Windows. Hapësira e ruajtjes mund të jetë mjaft e kufizuar, zakonisht midis 10 dhe 40 GB. Kjo nuk do të jetë problem për shumicën e faqeve të internetit, por mund të paraqesë çështje ndërsa rritet një faqe. Ju gjithashtu ka të ngjarë të kufizoheni në një pjesë të veçantë të Linux, siç janë Ubuntu, CentOS ose Debian.

Mungesa e ndihmës së menaxhuar me ofruesit e lirë të pritjes së VPS-ve mund të jetë problem për përdoruesit më pak teknik ose me përvojë. Pritja e menaxhuar ka për qëllim personat që kërkojnë ndihmë për çështjet e konfigurimit dhe zgjidhjes së problemeve. Në një mjedis të pakontrolluar, ju jeni shumë më shumë si do të ishit me një makinë aktuale të ulur në një dhomë. Veçanërisht, makina virtuale është në një makinë aktuale që ju duhet të përdorni nga distanca, dhe që mund të paraqesë grupin e saj të sfidave nëse karakteristikat si SSH dhe FTP bëhen jo të përgjegjshme.

Në përgjithësi nuk rekomandohet për njerëz që nuk kanë përvojë të administratorit Linux për të blerë një server të lirë VPS. Në qoftë se nuk mund të merrni një marrëveshje vrasëse në një server të menaxhuar, të punoni si një tregtar ose një agjenci që përpiqet të menaxhojë një server mund të jetë një rrëmujë. Marrëveshjet më të mira të VPS-së nuk justifikojnë marrjen e varur të tharjes pa ndonjë mbështetje teknike. Nëse nuk jeni shumë të rehatshme duke punuar me një CLI dhe në një ndërfaqe si PuTTY, do të dëshironi absolutisht të merrni një plan të menaxhimit plotësisht të menaxhuar.

Nga ana tjetër, një VPS me kosto të ulët është një mënyrë e shkëlqyeshme për të kursyer para nëse keni aftësitë e nevojshme për t’i ruajtur ato. Serverët e lirë VPS mund t’ju ndihmojnë të realizoni qindra dollarë në kursime, veçanërisht nëse keni nevojë për të ekzekutuar disa prej tyre.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map