Bluehost vs GoDaddy 2020: Krahasoni Prmimet, Karakteristikat & Më shumë

Bluehost vs GoDaddy: dy host-markë të emrave që reklamojnë shumë për publikun e gjerë. A është ndonjë prej tyre mirë? Ne mendojmë se të dy mund të jenë një pikë fillestare e mirë për fillestarët ose ata që duan hosting më të lirë. Nëse keni një ton domenesh në GoDaddy dhe po punoni me një faqe në internet fillestare, mund të jetë mirë të rrinë me ta. Nëse jeni duke kërkuar për një web hosting fillestar, Bluehost është më i specializuar në atë front. Sido që të jetë, ne do të rekomandojmë SiteGround mbi të dyja këto.

Pricing  |  VLERASUPPORT  |  uptime  |  SPEED  |  TIPARET  |  PËRFUNDIM  


Bluehost është një nga kompanitë më të njohura të pritjes në të gjithë botën, por a është e drejtë për ju? Me njohjen e emrit dhe mbështetjen e përmirësuar të klientit, është një zgjedhje solide për fillestarët.

4.5

recensues

4.6

Përdoruesit (12 vota)

VS

GoDaddy nuk ka nevojë për prezantim – është ndoshta ofruesi më i njohur dhe emri i domain në botë. Thënë kjo, është një lloj si McDonald’s’s hosting – i lirë, në treg masiv, por jo jashtëzakonisht i mirë. Në krahasim me çdo host tjetër, hosti tjetër zakonisht fiton. E thënë kjo, nëse jeni një domainer besnik i GoDaddy, mund të jetë me vlerë të përmbaheni me ta për projekte të vogla dhe mbështetje të jashtëzakonshme telefonike.

3.4

recensues

4.1

Përdoruesit (26 Vota)

Çmimeve

Nota: 4.5

Bluehost ka disa nga çmimet më të përballueshme të nivelit të hyrjes, me një pritje të përbashkët që është më e popullarizuara me çmime të ulëta. Ne zbritëm një gjysmë pikë për çmimet për shkak të mandatit 3-vjeçar të kërkuar për marrëveshjen më të mirë, por në përgjithësi bëhet fjalë për po aq të lirë sa merr:

SharedWordPressVPS
Çmimi i shitjes, çmimi i shitjeve$ 2.95 / mo$ 19.95 / mo$ 18.99 / mo
Mimi normal$ 7.99 / mo$ 29.99 / mo$ 29.99 / mo
Me te MirefillestarWordPressbizneset

Shikoni çmimet

Nota: 5.0

Prmimet e GoDaddy janë shumë të ulëta dhe të shkëlqyera për fillestarët. Me promocione që ofrojnë ekonomi që presin me vetëm 1 $ / muaj, pritja është praktikisht falas. Sidoqoftë, një gjë për t’u kujdesur është normat e rinovimit. Pasi të keni mbaruar periudha juaj e parë, pritja e ekonomisë rritet deri në 8,99 dollarë në muaj, kështu që kini kujdes nga kyçja.

EconomyDeluxeUltimate
Çmimi i shitjes, çmimi i shitjeve$ 1.00 / mo$ 7.99 / mo$ 12.99 / mo
Mimi normal$ 8.99 / mo$ 11.99 / mo$ 16.99 / mo
Me te MirefillestarBiznes i vogëlSitet me trafik të lartë

Shikoni çmimet

vlerë

Nota: 4.5

Sipas mendimit tonë, Bluehost është një vlerë e jashtëzakonshme. Me çmimet që fillojnë me vetëm 2,95 $ / muaj (çmimi i promovimit), ju ende merrni mbështetjen e një kompanie shumë të madhe me mbështetjen e pritshme të klientit dhe cilësinë e shërbimit. Disa nga karakteristikat kryesore të përfshira në çmimet e fillimit të fund-rock që i shtojnë vlerës janë gjerësia e bandës së pa-matur, një çertifikatë falas SSL dhe 50 SSD në ruajtje.

Ne mendojmë se pritja e përbashkët Plus është një marrëveshje më e mirë i pakufizuar Uebfaqet e përfshira, ruajtje të pakufizuar dhe fusha të pakufizuara. Duke lëvizur në plane të tjera, do të shihni një vlerë të përgjithshme të madhe për paratë që shpenzoni. Ju me të vërtetë nuk do të merrni tipare super premium, por vlera do të jetë shumë e lartë. 

Nota: 4.0

Vlera e GoDaddy është mjaft e mirë për atë që merrni. Ju po paguani çmimet me zbritje për një host të tregut në masë. Për shembull, ajo që ju merrni me planin e Ekonomisë (në shitje tani për 1 $ / muaj) është 1 faqe në internet, bandë gjerësia e pa-matur, dhe 100 GB ruajtje, dhe një domain falas. Edhe kur çmimi rritet deri në një çmim të plotë prej 8,99 $ / muaj, është akoma një vlerë e mirë. Kjo pasi u tha do ju rekomandojmë të shkoni në Deluxe pasi të keni uebfaqe dhe depo të pakufizuara (brenda arsyes).

Të gjitha planet përfshijnë një mbështetje 24/7, e cila është e domosdoshme, si dhe monitorimi i sigurisë dhe mbrojtja e DDoS.

Dy probleme të mëdha me këto plane të hostimit të GoDaddy: asnjë certifikatë falas SSL, e cila po bëhet standardi i industrisë, si dhe një kufi 1 GB për bazat e të dhënave. Nëse drejtoni WordPress dhe keni disa foto me cilësi të lartë, mund ta tejkaloni shpejt këtë kufi të bazës së të dhënave. Për këto dy arsye, ne jemi duke i hedhur poshtë GoDaddy një pikë të plotë.

Ndihma për klientët

Nota: 3.5

Mbështetja e klientit Bluehost është një çantë e përzier. Disa recensentë të kohëve të fundit nuk kanë pasur asnjëherë problem, të tjerët kanë histori për të pritur për një kohë të gjatë dhe për të marrë mbështetje subpar.

Me mbështetje 24/7 përmes telefonit dhe bisedës live – gjithmonë mund të keni kujdes nga ata. Për dallim nga mbështetja tjetër, më shumë premium, përkrahja mund të mos merrni as teknologjinë e cilësisë më të lartë dhe as shërbimin më të shpejtë.

Më shumë detaje

Nota: 4.0

GoDaddy krenohet me mbështetjen e saj 24/7 të telefonit, i cili ka plotësisht kuptim për bazën e klientëve të tyre në tregun masiv. Një nga pikat e dobëta ishte fakti që telefoni ishte mënyra e vetme për t’u kujdesur për to. Ata që atëherë e kanë ndryshuar atë dhe tani ofrojnë mbështetje për biseda, të cilën shumë miq të internetit preferojnë.

Mbështetja në telefon zakonisht është me cilësi më të lartë pasi ato shkurtojnë në ndjekje dhe mund t’u përgjigjen pyetjeve tuaja më shpejt. Kam gjetur që mbështetja e bisedës lidhet shpejt, por ju duhet të hidheni nëpër disa pika, duke përfshirë numrin e pin tuaj dhe duke pritur për përgjigjen e tyre. Cilësia e mbështetjes është zakonisht përgjigje e shpejtë, ndryshe nga SiteGround, ku ato ofrojnë zgjidhje të plotë. Në përgjithësi, mbështetje e mirë, por jo perfekte. 

Më shumë detaje

Ushtrimi i Uptime

Nota: 4.5

Raportet në të gjithë faqen e internetit tregojnë Bluehost në kohën e duhur mjaft të fortë në 99.99% në 100%.

Sidoqoftë, është e vështirë të gjesh nëse ato ofrojnë ndonjë garanci specifike të kohës, si psh Hostgator (kompani motra) bën. e tyre faqja e marrëveshjes për kohën e duhur të serverit premton vetëm premtime të paqarta për më pak se 15 minuta kohë joproduktive para se të fiksohen. 

Faqja e tyre e përbashkët e pritjes nuk bën asnjë referencë për një premtim specifik për kohën e duhur. Pra, edhe me raporte të shkëlqyera kohore të përgjithshme me minimumin e humbjes, ne po ua hedhim atyre një gjysmë pikë për shkak të mungesës së transparencës për këtë çështje.

Nota: 3.5

Kohëzgjatja e GoDaddy është mjaft e mirë, shpesh në 99.95% ose më mirë. Shqyrtimet nga përdoruesit në të gjithë rrjetin janë të përziera, por zakonisht koha e mbarimit / joproduktive nuk paraqitet si një çështje madhore.

GoDaddy ka një garanci për kohën e serverit (paralajmërim – zhargon ligjor!) – por mbulon vetëm 99,90% (mungon një 0,09 atje) – që do të thotë se pritja juaj mund të jetë ulur për 43 minuta në muaj, dhe ata e konsiderojnë atë normale. Imagjinoni faqen tuaj në internet gjatë një periudhe të rëndësishme blerjeje për gati një orë! Për më tepër, GoDaddy ju jep vetëm Kredi 5% mbrapa – të cilat mund të jenë vetëm pena. Ne mendojmë se ata duhet të kenë standarde më të larta dhe të kreditojnë një muaj të plotë.

shpejtësi

Nota: 3.5

Bluehost ka bërë përparime domethënëse të shpejtësisë vitet e fundit. Kohë më parë kishte shumë ankesa të përdoruesve, por ata kanë azhurnuar pajisjen e tyre për ta marrë seriozisht këtë.

Megjithatë, ju duhet vetëm të pop-up mbi Cicëroj për të parë ton ankesa. Tani shumë nga problemet e shpejtësisë vijnë nga konfigurimi i përgjithshëm i faqes tuaj dhe jo vetëm pritja, prandaj sigurohuni që ta merrni parasysh këtë. Bluehost gjithashtu ka mijëra klientë, kështu që duhet të ketë disa ankesa. 

Bluehost bëri përmendjet e nderuara në postimin tonë më të shpejtë të krahasimit në internet. Kontrolloni atë postim nëse keni nevojë për shpejtësinë përfundimtare të faqes.

Nota: 3.5

GoDaddy bie në mes të paketës sa i përket testimit të shpejtësisë. Ata përpiqen të ju lartësojnë në planin e tyre Ultimate për të marrë më shumë fuqi përpunimi dhe shpejtësi, gjë që më fërkon në mënyrë të gabuar. Planet e ekonomisë gjithashtu kanë nevojë për shpejtësi!

Cicëroj GoDaddy merr një sasi të madhe ankesash, por sinqerisht po priste më shumë për një host këtë popullor.

GoDaddy nuk e bëri listën e hostimit tonë më të shpejtë në internet. Kontrolloni atë post nëse doni të shkoni me një fitues.

Features

Nota: 3.5

Bluehost ka të gjitha karakteristikat themelore që ju nevojiten për të filluar, dhe një mënyrë shumë të përballueshme për fillimin e blogerëve fillestarë. Ato përfshijnë një SSL falas nga Let Encrypt, e cila është një domosdoshmëri, si dhe bandwidth i papërcaktuar.

Sidoqoftë, kur krahasoheni me kompani të tjera si SiteGround dhe A2 Hosting, Bluehost nuk ka disa veçori shtesë që janë shumë të dobishme. Një ankesë është fakti që ju duhet të paguani për migrimet, gjë që është e bezdisshme.

Ju gjithashtu duhet të azhurnoni disa nga planet më të shtrenjta të përbashkëta si Choice Plus dhe Pro në mënyrë që të merrni kopje rezervë të faqes – të cilat janë kritike për çdo sit.

Shihni të gjitha Karakteristikat

Nota: 3.5

Jo një tifoz i madh i tipareve të GoDaddy në planet themelore. Shumica e njerëzve po fillojnë faqet e tyre në WordPress këto ditë, dhe përderisa GoDaddy ka mbajtjen e WordPress, përsëri ju duhet të azhurnoni për të marrë WordPress duke skenuar për shembull. Në planet e hostimit të ekonomisë së GoDaddy, nuk merrni një SSL falas, nuk merrni kopje rezervë dhe ata nuk bëjnë migrime.

Ndërsa GoDaddy ka disa mjete me porosi që ata kanë ndërtuar, për një kompani të madhe, unë do të pres që ata të ofrojnë më shumë karakteristika sesa një host më i vogël, scrappier si SiteGround – por ata duhet të bëjnë fitimet e tyre. Në përgjithësi, tiparet janë në rregull, jo të shkëlqyera.

Shihni të gjitha Karakteristikat

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map