Krahasimi i Shërbimeve në Internet të Amazon (AWS) vs GoDaddy: Kostoja apo komoditeti? Hosting – Krahasoni Prmimet dhe Planet – Maj 2020

Krahasimi i Shërbimeve në Internet të Amazon (AWS) me GoDaddy është si krahasimi i mollëve me portokallet.


Ose si krahasimi i anijes hapësinore (AWS) me një aeroplan komercial (GoDaddy). Ata të dy do t’ju marrin nëpër botë, por njëra është më komplekse, me shumë më shumë mundësi, ndërsa tjetra është shumë e afrueshme.

GoDaddy është thjeshtuar për fillestarët, Shërbimet Ueb në Amazon (AWS) është për zhvilluesit dhe përdoruesit e avancuar. Si anash, ju mund të merrni të gjitha përfitimet e shkallës AWS dhe çmimeve, por me mbështetje të menaxhuar duke shkuar me Cloudways.

Shënim: Që nga viti 2020 ju mund të merrni Hosting WordPress të Menaxhuar GoDaddy për vetëm 1 $ / muaj me këtë lidhje (një kupon special i GoDaddy Menaxhuar WordPress Hosting). Kjo është një SHUM SHKRIMI dhe nuk pritet të zgjasë shumë.

AWS vs GoDaddy: Prmimet

Kur po krahasoni çmimet AWS dhe GoDaddy, gjëja që duhet të dini është se ato çmojnë në mënyrë të ndryshme.

GoDaddy ngarkon një kosto fikse mujore, sa më e ulët se 1 dollarë në muaj, me çmime promovuese.

AWS ofron mundësi të shumta – si për minutën ashtu edhe me çmimin fiks me Amazon LIghtsail.

Një avantazh i madh, është që Amazon në të vërtetë ofron një pritje falas për vitin e parë. Tani, është një zgjidhje shumë e kufizuar pritjeje falas, por është një mënyrë e shkëlqyeshme për të filluar.

AWS vs Godaddy: Karakteristikat

Si fillestar, përpiquni të shikoni këto opsione AWS dhe të mos mërziteni:

opsionet e pritjes

Ndërsa hostimi i GoDaddy është pak më i thjeshtë:

opsionet e miqve të zotit të zotit

Tani GoDaddy shkon pak më shumë në detaje sesa vetëm këto tre mundësi, por do të tregojë se ata janë të përqendruar në ndërtuesin tuaj të internetit në internet..

Ndihma për klientët

GoDaddy dhe AWS po synojnë dy tregje të ndryshme, dhe kështu mbështetja e tyre është e ndryshme.

GoDaddy drejton mbështetjen e tyre përmes telefonit kryesisht dhe ata vërtet përqendrohen në ndihmën e bizneseve të vogla dhe pronarëve të faqeve personale.

AWS është menduar për bizneset, kështu që duke pasur parasysh këtë ju duhet të shtoni mbështetjen e AWS, me mbështetja e biznesit që vjen me $ 100 / muaj.

AWS ofron shumë mbështetje me produktet e tyre. Blogs, një lidhje na kontaktoni, forume diskutimi, ndihmë, biseda të drejtpërdrejta dhe mbështetje lejojnë këdo që të lidhet me një përfaqësues.

GoDaddy ka ruajtje në internet, mbështetje të produkteve, paraqet bileta mbështetëse dhe transferon një domen. Mbështetja e klientit nga të dy palët është gati e barabartë, me mundësi të ndryshme për ju. Shtë e vështirë të thuash se cila është më e mirë sepse ofrojnë shumë lloje të ndryshme mbështetjeje. Nëse keni nevojë të lidheni me dikë menjëherë, AWS do të ishte opsioni më i mirë. Nëse keni nevojë për disa mbështetje për produktet, GoDaddy do të ishte zgjidhja më e mirë.

shpejtësi

Të dy ofrojnë shpejtësi të shpejtë për drejtimin e faqes suaj të internetit. Shpejtësia e AWS duket se është më e shpejtë se GoDaddy pasi mund të lidheni më shpejt me një përfaqësues. Nëse jeni duke parë shkallën në të cilën keni nevojë për faqen tuaj për të ekzekutuar, GoDaddy ka disa shpejtësi të shpejtë për t’ju ngritur dhe drejtuar. Shpejtësitë ndryshojnë në bazë të nevojave tuaja, por ato do të punojnë për t’ju marrë në rrugën tuaj. As nuk janë një opsion i tmerrshëm, kështu që ju do të jeni mirë me asnjë prej tyre. Nëse jeni duke kërkuar abonimin e vitit të lirë me AWS, shpejtësia do të jetë shumë më e ngadaltë nga sa do ju duhet..

vlerë

Nëse mund të përballoni çmimin e AWS, vlera do të ishte më e mirë. Meqenëse po merrni shumë më tepër hapësirë ​​në disk me AWS, mund të jetë me vlerë etiketa më e lartë. Për një çmim më të ulët, GoDaddy ka çmimin më të mirë.

Ju mund të mos merrni tiparet më të mira me GoDaddy, por sigurisht që është më lehtë në portofolin. E gjitha varet nga nevojat tuaja për të përmbushur qëllimet tuaja. GoDaddy ka më shumë domene të transferuar ose fshirë, që do të thotë se mund ta humbni më lehtë fushën e faqes tuaj. Ju nuk duhet të shqetësoheni për këtë me AWS.

Features

Gjerësia e bandës 1TB që merrni me AWS ju jep shumë shpejtësi. 1TB hapësirë ​​në disk që merrni me AWS është një veçori e shkëlqyeshme me AWS. GoDaddy ka një bandë të pakufizuar, kështu që ju nuk do të tejkaloni sasinë tuaj të bandës. Hapësira prej 100 GB në disk

nuk është ideal për të ruajtur shumë nëse informacionet, megjithatë. Numri i transferimeve brenda dhe jashtë GoDaddy do të thotë që ju mund të gjeni një emër domaini më shpejt se AWS. Rrjedhja e kësaj do të thotë që ju gjithashtu mund të humbni domainin tuaj GoDaddy gjithashtu më shpejt. Më shumë njerëz duket se shijojnë AWS në krahasim me GoDaddy, por të dy ofrojnë produkte të shkëlqyera.

uptime

AWS ka një kohëzgjatje të jashtëzakonshme, duke ofruar deri në 100%.

GoDaddy ka gati të njëjtën gjë, por ata vijnë në vendin e dytë me 99.94%.

Sitet e pritura nga AWS punojnë për një kohë më të gjatë se GoDaddy, por ndryshimi është pothuajse i parëndësishëm. Arsyeja mund të jetë pjesërisht sepse GoDaddy pret gati një milion site të ndryshëm në të njëjtën kohë. AWS pret më pak se 3000 në ditë. Kjo mospërputhje nuk do të bëjë që faqja juaj të rrëzohet në asnjë vend pritës. Do të merrni gati të njëjtat rezultate me të dy, por AWS është opsioni më i mirë nëse po kërkoni kohën më të mirë.

përfundim

Të gjithë e njohin GoDaddy, është Wal-Mart i pritjes. Onshtë në fundin më të lirë (megjithëse nuk është afatgjata më e lirë), e bën punën mirë, dhe ka mbështetje të mirë. Ata i bëjnë gjërat sipas mënyrës së tyre, por GoDaddy është mësuar me këtë.

AWS është perfekt për zhvilluesit me përvojë dhe administratorët e sistemit, por jo për pronarin e biznesit tuaj të përditshëm. A hibrid perfekt që ju jep më të mirën e shpejtësisë dhe çmimit AWS, e kombinuar me mbështetjen e klientit është Cloudways, një platformë e re e mbajtjes së faqes në internet që përdor teknologjinë AWS me ekipin e tyre të brendshëm të administratorit IT për të ndihmuar të merrni zhurmën më të mirë për përkrahjen tuaj të klientit plus.

Nëse jeni të interesuar të krahasoni AWS me një host tjetër të përballueshëm, shikoni postën tonë Amazon AWS vs Bluehost. Ose, kontrolloni postimin tonë Bluehost vs GoDaddy për të parë se si këta bujtës të buxhetit ngrihen kokë më kokë!

Vërejtje: Që nga viti 2020 ju mund të merrni Hosting WordPress të Menaxhuar GoDaddy për vetëm 1 $ / muaj me këtë lidhje (një kupon special i GoDaddy Menaxhuar WordPress Hosting WordPress). Kjo është një SHUM SHKRIMI dhe nuk pritet të zgjasë shumë.

Regjistri i azhurnimit

11 Mars 2020: Shqyrtimi dhe redaktimet e vogla
2 shtator 2019:
Data e azhurnuar e kuponit, shtoi informacionin e Cloudways.
30 Prill 2018: Përditësime të vogla në të gjithë, përfshirë çmimet e mbështetjes AWS. Tituj më të lexueshëm.
25 Shkurt 2018: 
Përfshi kuponin special të GoDaddy Menaxhuar WordPress Hosting.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map