Ofruesit më të mirë të hostimit të VPS – Krahasoni Prmimet dhe Karakteristikat për vitin 2020

VPS hosting është kombinimi perfekt i çmimit dhe i performancës.


Me kaq shumë mundësi, peizazhi është konfuz, megjithatë.

Ne zbërthejmë hostimin më të mirë VPS në botë për t’ju ndihmuar të vendosni.

pritja më e mirë për biznesin e vogël

Goditja e ekuilibrit të duhur midis efektivitetit të kostos dhe fuqisë së administratorit kur paguani një zgjidhje pritëse mund të jetë një sfidë.

Një nga opsionet më tërheqëse, megjithatë, po kthehet te një ofrues i VPS.

Farë është VPS Hosting?

VPS qëndron për “server privat virtual”. Ideja që qëndron pas një VPS është të kesh një mjedis që është si të kesh serverin tënd fizik pa paguar për kostot e harduerit që vijnë me marrjen e një makine të tërë për veten tënde.

Sidomos për njerëzit dhe organizatat që kanë nevojë për vendosje të madhësive të vendosura, gjetja e kompanisë më të mirë të pritjes VPS mund të bëjë një ndryshim të madh. Kjo ju lejon në mënyrë të konsiderueshme më shumë kontroll sesa mund të merrni me shumë mundësi të tjera të pritjes, dhe çmimi është mjaft i arsyeshëm për shumicën e njerëzve që të jenë të kënaqur me të.

Në këtë krahasim të VPS hosting, ne do të hedhim një vështrim në dhjetë kompanitë më të mira VPS, opsionet që ata ofrojnë dhe të mirat dhe të këqijat e tyre. Në fund, ne gjithashtu do të shqyrtojmë disa nga bazat e asaj që bën një ofrues pritës dhe pse mund të mos dëshironi të shkoni në atë drejtim. Ne gjithashtu do të diskutojmë se si një VPS krahason me alternativa, të tilla si pritja e përbashkët, një server i dedikuar dhe mbajtja e cloud.

1. Inmotion Hosting – Menaxhuar & VPS cloud

mbajtja e lëvizjeve menaxhoi vps hosting

Çmimi më i ulët: 27,99 dollarë në muaj me një marrëveshje dy-vjeçare

Koha e reagimit: 635 ms

uptime: 100%

Shikoni Planet Pritëse të InMotion VPS

Ashtu si shumë kompani që ofrojnë plane pritjeje VPS, InMotion ofron një numër shërbimesh të ndryshme. Shtë mirë të dini, për shembull, se mund të zhvendoseni lart në një server të dedikuar. Anëtarët e ekipit mbështetës të kompanisë janë të detyruar të kryejnë më shumë se 160 orë trainim para se të merren me klientë, gjithashtu, kështu që ju do të jeni në duar të mira kur telefononi mbështetjen e klientit.

Një avantazh i madh për njerëzit që nuk janë aq të mërzitshëm të teknologjisë është se InMotion ofron opsione të menaxhuara dhe të vetë-shërbimit midis planeve të tyre VPS. Nëse jeni një tregtar me pak përvojë në vendosjen e shërbimeve të pritjes ose që keni të bëni me gjëra të tilla si vetë sistemin operativ ose qasjen rrënjësore, një plan i menaxhuar do të sigurojë që dikush do të jetë atje për t’ju udhëhequr gjatë gjithë procesit. Ata madje ofrojnë shërbime për krijimin e faqeve në internet, kështu që ju të mund të merrni të gjithë gjërat e vendosur pa shumë bujë.

Shikoni rishikimin e plotë të InMotion Hosting

2. A2 Hosting – Menaxhuar & VPS pa menaxhim

a2 hosting vps hosting

Çmimi më i ulët: 5 dollarë në muaj për një VPS plotësisht të pakontrolluar

Koha e reagimit: 279 ms

uptime: 99,66%

Shikoni planet e hostimit A2

Opsioni me kosto më të ulët të A2 është shumë tërheqës për një grup specifik klientësh. Nëse keni aftësi teknike të kërkuara për të trajtuar drejtimin e një serveri tuaj, pirja e vetëm 5 dollarëve në muaj është ndoshta zgjedhja më e mirë e pritjes për VPS në bazë të çmimit të performancës. Oferta e lirë nuk është jashtëzakonisht e egër, pasi do të merrni me një thelb të vetëm procesor, por mund të jetë shumë me kosto efektive për sa kohë që nuk planifikoni të ekzekutoni ndonjë gjë me intensitet kompjuterik, siç është FFmpeg për ngarkime me video dhe conversions.

Nëse nuk jeni vërtet i sigurt se çfarë panel kontrolli le ta përdorim atë, ekziston një mundësi e menaxhimit të serverëve VPS që do t’ju ndihmojë të adresoni ato nevoja. Shtë mjaft më e shtrenjtë se sa ofrimi i tyre fillestar, por me rreth 35 dollarë në muaj, zgjidhja e menaxhuar është akoma konkurruese. Ju gjithashtu do të merrni më shumë bërthama CPU dhe hapësirë ​​në disk me atë konfigurim, kështu që ju mund të dëshironi të kontrolloni atë tonë edhe nëse ju jeni një zhvillues hardcore me aftësi të administratorit të serverit.

Shpejtësia është gjithashtu një plus i madh për A2 Hosting. Duke kapur nën 300 ms në kohën e përgjigjes, plani virtual i serverit ju jep aq të mirë sa mund të prisni nga një paketë e dedikuar pritëse.

Shikoni shqyrtimin e plotë të A2 Hosting

3. Bluehost

hosting vps bluehost

Çmimi më i ulët: 18,99 $ në muaj hyrëse dhe 29,99 $ në muaj pas

Koha e reagimit: 2.200 ms

uptime: 99,98%

Shikoni planet e hostimit të Bluehost

Ndërsa çmimi eventual me kohë të plotë prej 30 dollarë në muaj është shumë më standard i industrisë, Bluehost ofron disa opsione që mund ta bëjnë atë më tërheqës. Në mënyrë të veçantë, kompania siguron një domen të lirë me secilin nga planet e saj të pritjes, dhe ai emër i domain falas në fakt ngërthen në llogari për tërë jetën e planit. Nuk është vetëm një ofertë hyrëse. Ekziston gjithashtu një periudhë e garancisë së kthimit të parave prej 30 ditësh.

Gjithashtu, ju merrni një hapësirë ​​mjaft të mesme të rrugës 30 GB hapësirë ​​në disk, por kompania ofron ruajtje SSD jashtë kutisë. Në mënyrë të ngjashme, ju merrni dy bërthama CPU në serverin tuaj me madje edhe planin me çmimin më të ulët. Duke përdorur hypervisor KM, kompania gjithashtu siguron që çdo onsë e burimeve për të cilat paguani është e garantuar që të jetë e angazhuar për serverin tuaj virtual.

Në dobësi, koha e përgjigjes për Bluehost është e pasaktë. Nëse jeni duke kërkuar të ekzekutoni diçka që nuk është vetë përgjegjëse më vete, siç është WordPress, kjo e bën Bluehost një vështirë jo. Përvoja për përdoruesit tuaj fundorë do të shkojë nga e ngadaltë në e çiltër e dhimbshme.

Mbështetja e klientit është një plus i madh edhe për Bluehost. Uptime është e fortë, dhe ju mund të presin ndihmë sa herë që mund të ketë probleme.

Shikoni shqyrtimin e plotë në Bluehost

4. HostGator

hostpator vps hosting

Çmimi më i ulët: 29,99 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 1.610 ms

uptime: 100%

Shikoni planet e hostimit të hostgatorit

Në fillim, ofertat e HostGator nuk duken si më të çmendurat, ndërsa krahasimet e hostimit të VPS-së shkojnë. Ata janë me çmim në paketë, por të paktën ata nuk përpiqen të ju mashtrojnë me ndonjë ofertë hyrëse hile. Aty ku HostGator shkëlqen vërtet në hapësirën totale të diskut që ofrojnë. Ju merrni 120 GB depozitë në disqet e gjendjes së ngurtë me planin e nivelit më të ulët, duke zvogëluar lehtësisht shumë nga konkurrentët.

Nëse jeni duke kërkuar të bëni një uebfaqe me depozita, të tilla si diçka që është e rëndë me fotografi ose skedarë PDF, është mirë të merrni atë lloj hapësirë ​​në disk. Do ta vlerësoni gjithashtu nëse po përpiqeni të vendosni hostin tuaj të WordPress dhe keni nevojë për të pritur shumë përmbajtje.

HostGator është një shërbim VPS që ka qenë në biznes për gati dy dekada. Ata ofrojnë mbështetje 24/7 të klientit në një linjë telefonike pa pagesë. Me zyrat dhe qendrat e të dhënave në katër kontinente, ata gjithashtu u japin klientëve të tyre një përhapje të mirë të vendeve me makina për një VPS që të banojë në.

Një dobësi për DIYers hardcore, sidoqoftë, është se HostGator është kryesisht i prirur drejt shitjes së shërbimeve për klientët e tyre. Ata janë të lumtur të ju shesin një emër domain, një adresë IP dhe ndihmë me SEO. Përndjekje, kjo është e shkëlqyeshme për të, të themi, një agjenci marketingu që nuk ka një ton mbështetje teknologjike për stafin e vet.

Shikoni shqyrtimin e plotë të Hostgator-it

5. iPage

ipage vps hosting

Çmimi më i ulët: 19,99 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 708 ms

uptime: 99.75%

Shikoni planet e hostimit të iPage

iPage funksionon si ofruesi i mirë dhe jo i shkëlqyeshëm i serverëve VPS që shërben një pjesë specifike të tregut. Ata janë përqendruar kryesisht në emrat e domain dhe menaxhuar WordPress hosting, por ata ofrojnë shërbime hosting VPS nëse e dini se ku mund të shikoni. Për çmimin disi më të ulët se mesatarja, ju merrni shumë karakteristika standarde, duke përfshirë:

 • Një bazë e vetme CPU për VPS-në tuaj
 • 40 GB hapësirë ​​në disk
 • Një Tub i Bandwidth
 • Një VPS e vetme
 • Qasje falas në cPanel

Instalimi i tyre standard është një shpërndarje Linux, CentOS, që ka një reputacion të fortë. Nuk ka asnjë opsion Windows, por ju do të keni qasje në një pirg LAMP mirë. Versioni PHP është 5, dhe kjo, për fat të keq, është një datë e datës. Ndihma e menaxhuar është në dispozicion, megjithëse, pa ndonjë tarifë shtesë.

Nëse jeni duke kërkuar të ndërtoni një sit shumë të sigurt dhe modern, i cili varet nga kodi i shpejtë i rrufesë për të punuar, iPage nuk është i shkëlqyeshëm. Për njerëzit që thjesht kanë nevojë për aftësinë për të pritur skriptet dinamike, sidoqoftë, është një ofrues web hosting që ia vlen të shikoni. Ju nuk do të merrni një sistem me performancë të lartë, por ju do të merrni një të mirë për çmimin.

Shikoni rishikimin e plotë të iPage Hosting

6. Web i lëngshëm

likuidim i programeve të vps-ve

Çmimi më i ulët: 29 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 603 ms

uptime: 100%

Shikoni planet e lëngshme të hostimit në internet

Liquid Web është një tjetër kompani e mesme-e-paketave që ka një kthesë të vogël. Sistemi i tyre përdor një arkitekturë VPS cloud, sesa setup më standard për menaxhimin e serverëve që përdorin shumë kompani.

Kjo qasje ka të mirat dhe të këqijat e saj. Një profesionist kryesor është që në një sistem të bazuar në cloud shkallëzimi është shumë më i thjeshtë. Nëse keni nevojë për të lëvizur në më shumë hapësirë, për shembull, thjesht mund të bëni disa klikime në panelin e kontrollit të llogarisë suaj dhe do t’i keni brenda dy minutash. Në një konfigurim më tradicional, kjo detyrë kërkon një specialist të mbështetur të shërbimeve të menaxhuara për të ripërcaktuar serverin tuaj virtual, dhe ju ndoshta do të keni mbërthyer që të riinstaloni gjithçka.

Megjithatë, nuk është një VPS e vërtetë. Funksionon si një. Ky dallim ndoshta nuk është një punë e madhe për shumicën e përdoruesve sepse të dyja cloud VPS dhe konfigurimet e rregullta të virtualizuara mbështeten në të njëjtën ide, sigurimin e burimeve nga një koleksion më i madh i burimeve të harduerit. Në re, thjesht do të vizatoni nga një pishinë shumë më e madhe.

Likuid Web është një ofrues i shërbimeve të menaxhimit plotësisht të menaxhuar. Ndërsa do të keni qasje të plotë në rrënjë, nuk do të mbeteni vetëm në shkretëtirë nëse diçka përhapet. Ato ofrojnë vetëm sisteme operative Linux në nivelin më të ulët, por serverët e Windows janë në dispozicion nëse zhvendoseni lart edhe në një shkallë.

Shikoni shqyrtimin e plotë të lëngshme në internet

7. GoDaddy

zotëri vps hosting

Çmimi më i ulët: 19,99 $ në muaj hyrëse dhe 29,99 $ në muaj më pas

Koha e reagimit: 697 ms

uptime: 100%

Shikoni planet e hostimit të GoDaddy

GoDaddy është lloj i kompanisë së bezdisshme gjithëpërfshirëse. Ata dikur ndërtuan një emër duke shitur emra domainash poshtër të lirë, por që është zvogëluar në të kaluarën. Në ditët e sotme, ata thjesht ofrojnë pak nga gjithçka, përfshirë të dy VPS dhe serverët e dedikuar për pritjen. Fatkeqësisht, GD mund të jetë shumë i drejtuar nga shitjet, dhe ju mund të prisni shumë sythe në ekranin e arka, duke ju ofruar shërbime SEO, një certifikatë SSL dhe pothuajse gjithçka që ka një veshkë njerëzore.

Kompania ka një përmbysje të madhe që po shkon për të. Gjerësia e brezit është plotësisht e pa-matur. Nëse VPS-ja juaj mund të përballojë ngarkesën, nuk ju intereson se sa trafik keni goditur me të. Ju gjithashtu merrni tre adresa të dedikuara IP të përfshira me secilën llogari të serverit VPs. Sidomos kur pret një ton domenesh në një sistem të vetëm, kjo mund të jetë mirë.

Sidoqoftë, paralajmërohuni që një llogari e pakontrolluar me GoDaddy është një rast i lënë të vdesë në shkretëtirë. Ata për fat të mirë do t’ju ngarkojnë për ndihmë, por ju nuk duhet të shkoni me një llogari të pakontrolluar përmes tyre, përveç nëse jeni shumë të sigurt në aftësitë tuaja të administratorit. Kompania përfshin cPanel standard.

Serverdo server pritës përdor dy CPU me 6 bërthama secila. Kjo do të thotë që ju do të ndani fuqinë tuaj të përpunimit me makina të tjera.

GoDaddy nuk është i preferuari i askujt, por mund të jetë shumë i dobishëm nëse keni shumë sende që dëshironi të mbani në një llogari. Për shembull, nëse keni 100 emra domenesh dhe të gjithë kërkojnë çertifikatat e tyre SSL, është mirë të kesh të gjitha në një vend.

Shikoni shqyrtimin e plotë të GoDaddy

8. Dreamhost

Dreamhost VPS hosting

Çmimi më i ulët: 10 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 418 ms

uptime: 100%

Shikoni planet e hostimit të Dreamhost

Nëse jeni duke kërkuar një përbërje të ngjashme me atë që ofron GoDaddy, ka shumë për të thënë për Dreamhost. Mimi është shumë më i ulët, dhe paketa minimale ka 10 GB hapësirë ​​më pak në disk. Gjithçka funksionon në disqet SSD, dhe ju prapë merrni një bandë të pakufizuar dhe të pa-matur. Do të merrni gjithashtu një certifikatë falas SSL.

Ekipi i ndihmës për klientët e kompanisë është i disponueshëm për telefonata 24/7. Një shpërblim i madh është që ata të hedhin kopje rezervë të automatizuar për njerëzit që po ekzekutojnë faqet e WordPress. Alsoshtë gjithashtu një zgjidhje e menaxhuar plotësisht, dhe 10 dollarë në muaj është lehtësisht më e lirë për të cilën do të merrni ndihmë të menaxhuar. RAM mund të shkallëzohet shpejt, gjithashtu. Megjithatë, në anën e gabuar, Dreamhost nuk bën Windows.

Shpejtësia në Dreamhost është shumë e shpejtë, veçanërisht për këtë shkallë çmimesh. Po kështu, është e vështirë të ankoheni për 100% në kohën e duhur.

Shikoni shqyrtimin e plotë të Dreamhost

9. Rrëmbyesit

hostwinds vps hosting

Çmimi më i ulët: 4.49 dollarë në muaj për një host të pa menaxhuar, me bazë Linux

Koha e reagimit: 1,093 ms

uptime: 100%

Shikoni planet për strehimin e pritësve

Hostwinds ofron zgjidhje të menaxhuara dhe të pakontrolluara. Sistemi më i lirë i menaxhuar fillon me 5.17 dollarë në muaj, por që shkon deri në 10,99 $ në muaj pasi të përfundojë periudha hyrëse. Do të merrni ofertën mjaft standarde të:

 • Një thelb CPU
 • 30 GB Ruajtje SSD
 • Një TB e transferimit të të dhënave
 • Një GB RAM

Ekzistojnë gjithashtu mundësi të menaxhuara të mundshme të Windows.

Mbështetja e klientit është në dispozicion 24.7, por kompania përpiqet të tërheq përdoruesit në radhë të bisedës së drejtpërdrejtë. Transferimet në uebfaqe janë falas, dhe Hostwinds mirëmban disa qendra të të dhënave. Alsoshtë instaluar edhe një mur i zjarrit i ndërmarrjeve.

Në bilanc, propozimi çmim-për-performancë nuk është i shkëlqyeshëm me Hostwinds. Isshtë, për mungesë të një mënyre më të mirë për ta thënë atë, një mundësi që ekziston nëse dëshironi diku tjetër të shikoni.

Shikoni shqyrtimin e plotë të Hostwinds

10. 1and1 IONOS

1 & 1 jonos vps hosting

Çmimi më i ulët: 2 dollarë në muaj për një host të pa menaxhuar, bazuar në Linux

Koha e reagimit: 918 ms

uptime: 100%

Pamja 1&1 Planet e Pritjes të IONOS

Nëse dëshironi opsionin absolut më të lirë dhe më të papërpunuar për hosting VPS, IONOS ka të ngjarë që të shkojë. Duke filluar me vetëm 2 dollarë në muaj, ju merrni një thelb të vetme të CPU-së të virtualizuar dhe vetëm gjysmë meg RAM. Ekziston gjithashtu vetëm 10 GB hapësirë ​​SSD, por përsëri, ky është opsioni i lirë i poshtër që ofron një server të pritjes minimale të vlefshme të faqes në internet.

Nuk është për t’u habitur, në këtë shkallë do të keni vetëm zgjedhje të bazuara në Linux. Megjithatë, ju merrni zgjedhjen e qendrave tuaja në:

 • Shtetet e Bashkuara
 • Gjermani
 • Spanjë

Përdoruesit gjithashtu mund të zgjedhin nga Ubuntu, Debian ose CentOS.

Një gjë interesante është që nëse dëshironi të paguani standardin e industrisë 30 dollarë në muaj, mund të merrni një formacion mjaft të mirë. Në atë nivel, ju merrni zgjedhjen tuaj të cPanel ose Plesk për panelet e kontrollit, dhe gjithashtu merrni shtesën e Archlinux dhe OpenSUSE. Për 20 dollarë të tjerë në muaj, mund të shtoni Windows. Sidoqoftë, më intriguese, plani i nivelit më të lartë përfshin katër bërthama të CPU-ve virtuale, 160 GB ruajtje SSD dhe 8 GB RAM. Kjo është një paketë mjaft e mirë për gamën e çmimeve. Menaxhimi i firewall-it është gjithashtu i përfshirë.

Shikoni të plotë 1&1 përmbledhje IONOS

Kuptimi i VPS Hosting

Duke skanuar dhjetë firmat më të mira VPS, ju merrni një ndjenjë mjaft të mirë për atë që duket industria. Shumica e kompanive grumbullojnë rreth 30 dollarë në muaj me ofertat e tyre. Ata zakonisht ngarkojnë më shumë për pritjen e menaxhuar, dhe Windows zakonisht është ekstra.

Gjëja e madhe për të kuptuar në lidhje me hostet VPS është se ata janë gati aq shumë sa të përdorin një server të dedikuar siç mund të merrni pa paguar për një makinë të vetme. Virtualizimi është një proces ku burimet e një kompjuteri të vetëm ose një koleksion kompjuterash që përdorin softuer cloud janë të ndara midis përdoruesve. Në ndërfaqen e virtualizimit, një teknik nga kompania siguron burime vetëm për serverin tuaj.

Për shembull, një kompani mund të përdorë një makinë me katër përpunues që secila ka 56 bërthama. Coredo thelb mbështet dy fije. Rezervimi i disa bërthamave për të trajtuar nevojat administrative, kjo u jep atyre mundësinë për të siguruar ekuivalentin e rreth 400 bërthamave virtuale për përdoruesit pa askënd që mbivendoset. Ata gjithashtu mund të përdorin diçka si 500 TB të ruajtjes në një grup RAID, dhe ta sigurojnë atë në një mënyrë të ngjashme.

Secili nga ata serverë me kusht sillet sikur të ishte makina e vet. Ju mund të instaloni një sistem operativ në secilin dhe çfarëdo softveri që dëshironi, dhe ky është avantazhi i madh i VPS. Ju merrni:

 • Afër një përvoje me një makinë
 • Kontroll i plotë administrativ mbi sistemin operativ
 • Qasja në një shembull të plotë serveri për shumë më pak se çmimi i një makine të vetme

Sistemet operative kanë shumë rëndësi. Nëse nuk jeni të njohur me Linux, është mirë të studioni, veçanërisht nëse nuk dëshironi të paguani primin për Windows në një server. Ju mund të dëshironi të punësoni ose kontraktoni dikë që është i njohur me Linux për të siguruar që keni ndihmë kur ju nevojitet.

Më e rëndësishmja, ju nuk do të kufizoheni në mënyrën e konfigurimit të sistemit tuaj. Për shembull, një uebfaqe që pret fotografinë mund të ketë nevojë të instalojë GD për të lejuar trajtimin e thjeshtë të llojeve të skedarëve. Për një zgjidhje të përbashkët, nuk do të arrini ta bëni këtë.

Rrjetet anësore të VPS Hosting

Dobësitë e përdorimit të një VPS është se ekzistojnë kufij në sasinë e burimeve që mund të kthehen të lirshme. Serverë të përkushtuar dhe madje edhe raste të mëdha cloud mund të shkojnë deri në mijëra dollarë. Këto shpesh lejojnë përdoruesit të vendosin diku nga dy deri në 96 bërthama për një server, megjithëse. Shumica e njerëzve nuk kanë nevojë për aq shumë forcë zjarri, dhe kjo është arsyeja pse një VPS është një zgjedhje e shkëlqyeshme për klientët me vetëdije me kosto që kanë nevojë për një mjedis që ata kontrollojnë plotësisht.

përfundim

VPS hosting është një mundësi popullore sepse shpesh lejon që folks të marrin më të mirën nga të dy botët. Prmimi është i arsyeshëm, zakonisht nën 50 dollarë për një plan të nivelit të hyrjes. Në të njëjtën kohë, ju merrni atë që është funksionalisht një server të vetëm për veten tuaj. Nëse jeni duke kërkuar të shfrytëzoni sa më shumë personalizimet pa pasur nevojë të prisni bankën, një ofrues i VPS-së ia vlen të shikoni për një kohë të gjatë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map