Shërbimet Ueb në Amazon (AWS) vs Krahasimi i Pritjes së Hosting SiteGround 2020

Krahasimi i SiteGround vs AWS është një gjë e çuditshme.


Në mënyrë serioze, këto janë dy lloje shërbimesh krejtësisht të ndryshme.

AWS ka për qëllim qoftë për zhvilluesit me përvojë, të cilët dinë të krijojnë dhe drejtojnë hostimin teknik, që SiteGround është shumë miqësor dhe i ndërtuar për bizneset e vogla dhe të mesme.

Pra, për të prerë në ndjekje. Developer? zgjedh AWS.

Sipërmarrës apo tregtar? Zgjidhni SiteGround.

Ne po krahasojmë një opsion më pak të njohur dhe një central elektrik pritës, që të dy kanë marrë vlerësime fantastike dhe plotësuan nevojat e shumë klientëve të kënaqur.

Shërbime Ueb Amazon (AWS)

Drejtuar nga Amazon.com, central elektrik në shitjet me pakicë në internet dhe argëtuese, Amazon Web Services filloi si departament në 2006 me shërbime të infrastrukturës së teknologjisë së informacionit. Tani, ne e quajmë atë cloud computing. Duke qenë në gjendje të heqin dorë nga serverët në vend, shumë kompani kanë zbuluar se ata preferojnë llogaritjen e cloud për shkak të fleksibilitetit dhe performancës së drejtuar nga rezultatet.

 • Mimi: Krijimi i një llogarie me Shërbimet Ueb në Amazon është falas, dhe u ofron përdoruesve një shkallë të lirë për 12 muaj pas datës së regjistrimit. Ata gjithashtu ofrojnë shërbime të tjera falas që vazhdojnë pas vitit. Pas kësaj, ata ofrojnë çmime pagimi-si-ju-shkoni për më shumë se 50 shërbime cloud. Për 12 muajt e parë, përdoruesit marrin:
  • Amazon EC2: Kapaciteti llogaritës i rezizueshëm që përfshin 750 orë në muaj të përdorimit të instancës Linux, RHEL ose SLES t2.micro, ose 750 orë në muaj të përdorimit të shembullit të Windows t2.micro.
  • Amazon S3: Infrastrukturë e shkallëzueshme, e fshehtë e ruajtjes së të dhënave që përfshin 5 GB ruajtje, 20,000 kërkesa për marrje dhe 2,000 kërkesa të vendosura.
  • Amazon RDS: Shërbimi i Baza e të dhënave relacionale ofron pesë baza të dhënash të ndryshme, dhe përfshin 750 orë përdorim të rasteve Amazon RDS Single-AZ db.t2.micro, 20 GB për kopjime dhe 10,000,000 I / Os.
  • AWS IoT: Kjo lejon 250,000 mesazhe të publikuara ose të dorëzuara në muaj.
  • Regjistri i kontejnerëve të Amazon EC2: 500 MB depozitim çdo muaj.
 • Ndihma për klientët: Shërbimet Ueb në Amazon ofron katër nivele shërbimesh, me mbështetje themelore 24/7/365 përfshirë në të gjitha llogaritë. Këto shërbime mbështetëse përfshijnë mbështetjen e teknologjisë, pyetje që bëhen shpesh nga produktet, qendrat e vetë-ndihmës dhe një formë mbështetjeje. Për rritjen e tarifave, Amazon Web Services gjithashtu ofron një zhvillues, klasa e mbështetjes së biznesit dhe ndërmarrjes.
 • Shpejtësia: Shpejtësitë nuk janë të disponueshme, dhe mund të ndryshojnë shumë midis rajoneve.
 • Vlera: Shumë përdorues të Shërbimeve Ueb në Amazon vlerësojnë që programi u lejon atyre të paguajnë ashtu si shkojnë, për shërbimet që ata janë duke përdorur në të vërtetë. Akuzat janë për gigabajt dhe për transferim brenda dhe jashtë kovës së ruajtjes së të dhënave.
 • Karakteristikat: Shumë përdorues janë të kënaqur me shtesat që ofron Shërbimet Ueb Web, duke përfshirë kërkesat për fshirje, rivendosjen e të dhënave të akullnajave, transferimin e të dhënave hyrëse falas, si dhe daljen jashtë në Amazon EC2 në Virxhinia Veriore. Të gjithë të tjerët marrin falas 1 GB transferimin e parë prej 1 GB.
 • Koha e pritjes / Uptime: Eachdo ditë, Amazon Web Services publikon up-to-the-minute disponueshmëria e shërbimeve për rajonet e saj. Ato tregojnë gjithashtu ndërprerjet e shërbimeve që kanë ndodhur gjatë vitit të kaluar.
 • Për të eksploruar të gjitha opsionet tuaja të hostimit, shikoni postimin tonë AWS vs GoDaddy.

SiteGround Hosting

E lançuar në Bullgari, SiteGround ka siguruar strehim për më shumë se 12 vjet, jo vetëm ndërtimin e paketave të përballueshme që plotësojnë një larmi të gjerë të nevojave, por ndërtimin e një ambienti ekipor me një filozofi të punuar me dorë, që do të thotë se ato krijojnë zgjidhjet e tyre me cilësi të lartë. Ato ofrojnë vlerë të shtuar për punonjësit dhe klientët njësoj, duke i dhënë stafit një ambient argëtues, krijues dhe duke u dhënë përdoruesve 10 GB hapësirë ​​në disk, gjerësi të pakufizuar, shpejtësi të lartë dhe shërbim fitues të çmimeve

 • Prmimi: Planet e SiteGround mund të vijnë pak më lart sesa hostet e tjerë të faqes në internet, por shumica e klientëve mburren me detajet që SiteGround ka përfshirë në secilin nivel.
  • Ndarja e përbashkët: prmimi i rregullt në 9,95 $, kodet e kuponave ulin atë në 3,95 $.
  • Cloud Hosting: Fillon me 60 dollarë në muaj.
  • Reseller Hosting: Një plan kredie, i cili është i barabartë me një vit pritje, është aq i ulët sa 42 dollarë çdo kredi kur blini 11 ose më shumë kredi.
  • Dedikuar Hosting: Planet e dedikuara të SH.B.A.-ve të dedikuara fillojnë nga 229 dollarë në muaj.
 • Ndihma për klientët: Nuk ka asnjë sekondë të vetme që përfaqësuesit e shërbimit të klientit nuk janë të disponueshëm për bisedë të menjëhershme, përgjigje të menjëhershme të telefonit dhe bileta për të cilat u përgjigjen brenda rreth 10 minutash. Përfaqësuesit e shërbimeve janë në gjendje, dhe shpesh bëjnë, të zgjidhin problemet teknike, të plotësojnë kërkesat e klientit menjëherë, dhe t’i tejkalojnë pritjet.
 • Shpejtësia: Të gjitha planet e pritjes përfshijnë disqet e ngurta të gjendjes, si dhe performancën e përmirësuar me NGINX, HTTP / 2, PHP7 dhe CDN falas. SiteGround ka shkruar të paktën 800 rregulla WAF për të rregulluar dobësitë e ditës zero dhe përmirëson shpejtësinë duke ruajtur faqet e WordPress dhe Joomla.
 • Vlera: Ka kaq shumë detaje dhe karakteristika, si dhe një nivel të lartë të mbështetjes së klientit, që SiteGround më shumë sesa përbën një kosto pak më të lartë për paketat mujore.
 • Karakteristikat: SiteGround ofron tema dhe udhëzime për faqet WordPress, Magento dhe Joomla, dhe ofron rezervë falas të përditshëm. Pavarësisht se për cilën temë të faqes ju zgjidhni, SiteGround ofron një cPanel të integruar, të integruar nga përdoruesit me funksionalitete shtesë, krijimin e asistuar të uebfaqes dhe migracionin dhe vendosjen pa telashe.
 • Downtime / Uptime: Kompania krenohet me një normë vjetore 99,9965 për qind në vit dhe një 99.999 për qind normë mujore të uptime. SiteGround gjithashtu ka një test shpejtësie që ju lejon të kontrolloni shpejtësinë e ngarkimit të faqes tuaj në kohë reale. Përdoruesit nga e gjithë bota mund të zgjedhin nga qendrat e të dhënave në Amsterdam, agoikago, Londër dhe Singapor. Më shumë se 90 përqind e çështjeve të performancës së serverit zgjidhen menjëherë, thotë SiteGround, falë zhvillimeve të programeve të tyre që zbulojnë automatikisht në kohë reale dhe një reagim të automatizuar të çastit që zakonisht nuk kërkon ndonjë ndërveprim njerëzor.

Shikoni të gjitha opsionet e sitit këtu

Farë është më e mira për ju?

Krahasimi i Shërbimeve në Internet të Amazon dhe SiteGround është me të vërtetë si krahasimi i mollëve me portokallet. Në thelbin e saj, Shërbimet Ueb Amazon janë një opsion i lirë për ruajtjen e cloud me kosto të ulët që ndihmon përdoruesit të menaxhojnë të dhënat. Shërbimi i pritjes ju ndihmon të mbani shpenzimet, pasi ju paguani vetëm ato që ju nevojiten, por është shumë e rëndësishme të njihni dhe kuptoni të gjitha aspektet e zhvillimit të Uebit. Shtë e shkëlqyeshme për zhvilluesit e uebit dhe aplikacioneve që dinë se çfarë bëjnë, por fusha të tjera që do të preferojnë të punojnë me shabllone dhe tema mund ta konsiderojnë se është një sfidë. SiteGround është një kompani më tradicionale e mbajtjes në internet, duke e bërë atë një zgjedhje më të mirë për kompanitë e tregtisë elektronike, tregtarët dhe pronarët e bizneseve të vogla që nuk punojnë në zhvillimin e uebit në baza të rregullta. Kompania është gjithashtu një mundësi e fortë për zhvilluesit që vlerësojnë fleksibilitetin dhe opsionet e personalizimit. Për një krahasim në internet të hostimit midis ofruesve të ngjashëm të pritjes së hosteve, shikoni faqen e sitit tonë kundër postit GoDaddy.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map