Shopify vs Squarespace: Krahaso Planet, Statistikat dhe icingmimet (maj 2020)

Shopify vs Squarespace: Krahaso Planet, Statistikat dhe icingmimet (maj 2020)

Shopify vs Squarespace: Krahaso Planet, Statistikat dhe icingmimet (maj 2020)

Ju keni një ëndërr:


Krijoni dyqanin më të mirë të ecommerce në botë.

Ideja juaj është gjeni.

Produkti juaj është i bukur.

Emri i markës është perfekt.

Tani si e bëni faqen tuaj në internet?

“Ndihmoni!”, Ju bërtisni në humnerë. blerje vs katror hapësirë

Sfidat e zgjedhjes

Miliona pronarë të rinj të biznesit ecommerce përballen me këtë dilemë çdo vit. Eshte e veshtire.

Mund të jetë shumë e kushtueshme për të ndërtuar faqen tuaj nga e para dhe të punësoni një zhvillues. Fatmirësisht keni dy ndërtues yjor të tregtisë që të zgjidhni.

Një nga sfidat më të mëdha me të cilat përballet kushdo që dëshiron të ndërtojë një faqe në internet që përfshin aftësitë e shportave të blerjeve është zgjedhja e një platforme.

Ju do të dëshironi të punoni me një sistem që është mjaft i fortë për të ofruar vite të shërbimit të besueshëm. Dy nga emrat më të njohur në industri janë Shopify dhe Squarespace.

Bërja e një zgjedhje rreth Shopify vs Squarespace nuk është një proces i thjeshtë, dhe është e rëndësishme të shikoni disa faktorë kritikë përpara se të vendosni në një platformë. Le të gërmojmë për të zbuluar se cila platformë është më e mira për t’u ndërtuar në maj të vitit 2020.

Krahasimi i Karakteristikave të Tregtisë së Tregtisë vs Sheshit Hapësirë

Le të shohim shpejt karakteristikat që merrni nga secila kompani në planin e tyre më themelor. Ne kemi zgjedhur Squarespace Commerce Basic për të krahasuar mollët me mollët, pasi që me shumë gjasë po kërkoni një dyqan ecommerce nëse po krahasoni Shopify dhe Squarespace:

Krahaso Shopify vs Squarespace

wdt_IDFeatureShopifySquarespace Tregtia
1Prove falas14 ditë14 ditë
2Emri i Planit më të ulëtBlerje themelorethemelor
3Mimi mujor$ 29.00$ 30.00
4Mimi vjetor$ 26.10$ 26.00
5Tarifat e kartës së kreditit2.9% + 0.303%
6Tarifat e transaksionitAsnjeAsnje
7Numri i produktevei pakufizuari pakufizuar
8mbështetje24/724/7
9SSLfalasfalas
10Shporta e braktisurpojo

Bleni çmimet, planet, mirat dhe të këqijat

Shikoni shpejtë në faqen fillestare të Shopify, ato qartë janë duke ushqyer krijuesit e dyqaneve ecommerce – që shpresojmë se ju.

Rekomandimi im i shpejtë i zorrë është që nëse me siguri do të krijoni një dyqan ecommerce, dhe tregtia elektronike është pjesa kryesore e biznesit tuaj shkoni me Shopify.

Nëse keni vetëm 30 minuta për të vendosur – shkoni Shopify.

Por… .Ju je më i zgjuar se kaq! Ju dëshironi të krahasoni të gjitha tiparet midis Shopify dhe Squarespace. Prandaj vazhdoni të lexoni.

Vetëm e dini se Shopify është udhëheqësi i tregut për dyqane të biznesit të vogël ecommerce dhe nuk mund të gaboni.

SHOTA E SHTPI Shtëpiake

Prmimet e planit të Shopify mund të jenë gjithçka nga “ju doni që unë të paguaj 29 dollarë në muaj?” të “wow 299 dollarë është e lirë për biznesin tim milion dollarësh” (shënim anësor nëse je një milion dollar biz, shiko Shopify Plus).

Ndërsa 29 dollarë mund të jenë shumë për të gëlltitur për dikë që shet kartat e urimit prej 5 $ në internet për herë të parë (si një shembull i shpejtë), me të vërtetë kur e krahasoni atë me ndërtimin e faqes tuaj në WordPress dhe punësimin e një zhvilluesi i saj, është një ndjeshmëri.

Më lejoni t’ju them, vetëm disa orë punë zhvillimi në një faqe WordPress mund të jenë qindra dollarë – i gjithë fatura vjetore për Shopify – por unë zvarritem.

 Rrjeti i Krahasimit të Planit të Shopifikimit

 

Pikat kryesore të theksuara (pro) të Shopify:

 • Unë dua që ju mund të keni produkte të pakufizuar – kush dëshiron të shqetësohet për këtë?
 • Ruajtja e skedarëve – e pakufizuar – e shkëlqyeshme
 • Mbështetje 24/7 – më besoni se ju duhet kjo
 • Analiza e mashtrimit – jo 100% i sigurt nëse do të përdorni, por është e shkëlqyeshme të keni
 • Riparimi i braktisur i qerreve – mund të rrisë menjëherë fitimet deri në 30%
 • Certifikatë falas SSL

Cons të Shopify:

 • Mund të jetë disi e një angazhimi për të paguar 29 dollarët në muaj nëse sapo filloni
 • Asnjë emër domain falas
 • Vetëm 2 llogari të stafit (në planin më të ulët)

Prmimet e hapësirës katror, ​​planet, mirat dhe të këqijat

Shikoni sa e bukur është faqja në shtëpi e Squarespace:

FAQJA Shtëpi SQUARESPACE

Ata marrin qartë markë. Ata me të vërtetë përqendrohen tek projektuesit, krijuesit, krijuesit dhe bizneset e vogla.

Kur njerëzit nuk dinë ku të drejtohen për të bërë vetë një faqe në internet, ata shpesh shkojnë në Squarespace. Reklamat janë të pashmangshme, dhe marka është djegur në trurin tonë tani.

Ju mendoni se GoDaddy për domenet, Squarespace për faqet e internetit të lehtë.

Ne jemi duke u përqëndruar në Tregtinë Squarespace sot, por vetëm për t’ju treguar shpejt çmimet e tyre standarde të faqes (pa ecommerce) kjo është sa e lirë ato janë mujore:

ICMIMET THEMELORE SQUARESPACE

Unë definitivisht i duartrokas ata për sjelljen e faqeve të internetit të lira për masat.

Tani … ka disa atje që thonë se kjo është ende shumë e shtrenjtë.

Vey.

Dua të them që e kam, por nëse ai person mund të shohë se sa kemi ardhur në 20 vjet, këto gjëra thjesht nuk ishin të mundshme.

Konkurrenca është e mirë, ajo u solli krijuesve të faqeve të lira dhe të bukura për të gjithë ne.

Ok, tani duke parë Planet e tregtisë në katror:

SQUARESPACE Planet e Tregtisë

Shtë e qartë se çmimi është rritur pak – por ecommerce është më e vështirë, kjo është e sigurt. Duhet më shumë mbështetje, më shumë teknologji dhe sinqerisht ka më shumë rreziqe të përfshira.

Pikat kryesore të theksuara (pro) të Sheshit:

 • Ashtu si Shopify, ju merrni produkte të pakufizuar – të shkëlqyera
 • Emri i domain falas (me plan vjetor) – bonus (por shiko më poshtë)
 • SSL përfshirë – një domosdoshmëri për tregti elektronike
 • Mbështetje 24/7 – më besoni se ju duhet kjo
 • Mobile i optimizuar (por kjo është dhënë) – do të ishte një ndërprerje e marrëveshjes nëse jo

Cons të Shopify:

 • Ju merrni vetëm këtë çmim të shfaqur në planin vjetor, mujore është më e shtrenjtë
 • Ata nuk përmendin kufizimet e ruajtjes së skedarëve – zakonisht kjo do të thotë se ka disa
 • Rinovimi i emrit të domainit është $ 20 + – më shumë se mesatarja e industrisë (shiko detajet këtu)
 • Shporta e braktisur e pa përfshirë në planin bazë (Shopify bën me të njëjtin çmim)

Karakteristikat nga Krahasimi i Veçorive i Shopify dhe Squarespace

Dhe tani, ne krahasojmë, veçori sipas veçorisë.

Kush del në krye?

1) Lehtësia e përdorimit

Kontrasti më i dukshëm midis ndërtimit të një dyqani Squarespace dhe një Shopify është për sa i përket lehtësisë së përdorimit. Në përgjithësi, Shopify duhet të mendohet se si një platformë më e fortë dhe Squarespace duhet të shihet si ajo më e thjeshtë. Për ata që po vijnë zgjedhja si jo zhvillues, Squarespace fiton pikë të mëdha, veçanërisht për aftësinë e saj për t’u integruar me llojet e tjera të funksionalitetit, siç janë faqet e shërbimeve dhe bloget. Nga ana tjetër, Shopify është shumë e specializuar për sektorin e dyqaneve në internet.

fituesi: Tie – Squarespace fiton për thjeshtësi, Shopify për të qenë e specializuar

2) Kostoja

Modeli i biznesit i Shopify është ndërtuar rreth numrit të artikujve që klientët duan të postojnë në dyqanet e tyre. Një plan bazë fillon me 26.10 dollarë në vit, dhe një plan i avancuar shkon deri 299 dollarë në muaj. Do transaksion përfshin një tarifë prej 30 përqind, dhe një tarifë shtesë prej 2,25 deri në 2,9 përqind mund të shtohet, në varësi të planit specifik që ju zgjidhni.

Squarespace krenohet me një strukturë çmimi shumë më të thjeshtuar. Ka dy plane, planet themelore dhe ato të përparuara.

Asnjëherë nuk ka tarifa për transaksione, dhe klientëve u lejohet të postojnë një numër të pakufizuar të produkteve. Plani bazë kushton midis 26 dhe 30 dollarë në muaj, në varësi të strukturës së faturimit. Plani i avancuar kushton 40 deri 46 $ në muaj.

fituesi: Tie – kostoja është pothuajse e njëjtë.

3) Mbështetje

Kur një dyqan në internet zbret, është e sigurt të thuash që do të jesh pak i fryrë dhe dëshiron një përgjigje të qartë sa më shpejt që të jetë e mundur. Të dyja platformat ofrojnë klientëve për të biseduar drejtpërdrejtë dhe mbështetje me email, por Shopify është i vetmi që ofron mbështetje telefonike, dhe e bën këtë në një bazë të drejtpërdrejtë 24/7. Me fjalë të tjera, ndërsa Shopify është zakonisht më i kushtueshëm, është rast të marrësh atë që paguan. Nëse jeni në gjendje të punoni me një ekip profesionistësh të Squarespace të cilët mund të ofrojnë mbështetjen e humbur të telefonit të drejtpërdrejtë që kompania nuk e bën, ju mund të dëshironi të përfitoni nga kjo për të kyçur në disa kursime të kostos.

Shopify gjithashtu ka tendencë të ofrojë një komunitet më të madh dhe më të fortë. Do të keni një kohë të lehtë për të gjetur informacionin nga përdoruesit e tjerë, një avantazh që njerëzit me disa aftësi zhvillimi do të duken interesante. Këshilla të kualifikuara të ekspertëve janë gjithashtu afër.

fituesi: Shopify

4) Zgjerueshmëria, Karakteristikat dhe Përshtatja

Sa më i avancuar të presësh që faqja jote të bëhet, aq më shumë të ngjarë do të përdorësh Shopify. Mjetet që i vë në dispozicion gjithashtu lejojnë zhvilluesit e aftë të bëjnë shumë më tepër.

Sheshi hapësinor siguron një mënyrë zhvilluesi, por kërkon pak përpjekje për ta mundësuar atë. Në të kundërt, Shopify ofron qasje në një dyqan masiv të aplikacioneve që lejon pronarët e faqeve të punësojnë më shumë se 1.400 aplikacione të ndryshme në faqet e tyre.

Sistemi HTML dhe CSS është një nga gjërat që tërheq shumë të mirat e Shopify në platformë. Shopify lejon një shkallë më të lartë të personalizimit. Për ata që kërkojnë të futen më pak në zorrët e faqeve të tyre, megjithatë, Squarespace mund të duket si një zgjedhje më tërheqëse. Kjo e bën platformën veçanërisht të popullarizuar për njerëzit që nuk kanë nevojë për ndonjë aftësi të tregtisë elektronike.

Një avantazh i vogël që ofron Squarespace është integrimi me Getty Images. Nëse po kërkoni të shpejtoni procesin e marrjes së imazheve në faqet e produktit, kjo mund të japë një nxitje të vogël.

Shopify shënon pak fitore falë integrimit të tij me AMP, një sistem i krijuar për të përshpejtuar shpërndarjen e faqeve të lëvizshme. Kompleksitetet e dizajnit celular dhe të përgjegjshëm janë gjithnjë e më të rëndësishme për suksesin në faqet e rezultateve të motorëve të kërkimit, kështu që kjo është diçka për t’u mbajtur në mend.

Sidomos do të dëshironi të merrni në konsideratë Shopify për një faqe interneti më të përqendruar në celular që është në shënjestër të një audiencë më të re.

fituesi: Shopify

5) Shkuarja Ndërkombëtare

Falë përqëndrimit të fortë të Shopify në tregtinë elektronike, platforma tenton të ketë mbështetje shumë më të mirë për shitësit ndërkombëtarë. Nëse jeni duke kërkuar të shesin produkte për klientët në Evropë, për shembull, aftësia e faqes për të llogaritur shpejt dhe për t’u marrë me kërkesat e BE për TVSH është një plus i madh.

fituesi: Shopify

Rekomandim i përgjithshëm: Shopify

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një ndërtues i faqes elektronike ecommerce, jo vetëm një e përgjithshme, Shopify fiton.

Unë besoj se ne po shohim që specializimi të fitojë këtu. Sheshi i hapësirës është i shkëlqyeshëm për uebfaqen e përgjithshme, por Shopify po investon në platformën e tij të tregtisë muaj pas muaji.

Shopify është rritur në mënyrë eksponenciale ndër vite, me fitime të mëdha në tregun e aksioneve për t’u ndjekur. Ne mendojmë se Shopify do të fitojë për ca kohë.

Ideja alternative (e çmendur): Pse jo të dy?

Unë nuk e rekomandoj këtë nëse po filloni – thjesht filloni një.

Por nëse jeni një person i çmendur, me një pamje të egër në syrin tuaj, ju mund të jeni në gjendje ta tërhiqni këtë.

Squarespace ofron mbështetje për integrimin e butonave të shportave të Shopify. Nëse jeni të kënaqur me një faqe ekzistuese Squarespace, kjo mund të jetë veçanërisht e dobishme. Në vend që të përpiqeni të transferoni një sit të tërë në Shopify, thjesht mund të dëshironi të ndërtoni një nën-domain të dyqanit ose karrocave që përdor platformën duke mbajtur gjithçka tjetër në Squarespace.

Përsëri – do të preferoja të zgjidhja vetëm një. Por është e mundur që të hedhësh një sistem së bashku si një pirat i vjetër dhe t’i bëjmë të dy punën.

përfundim

Ështjet e mëdha që klientët e mundshëm duhet të shohin kur zgjedhin midis Shopify vs Squarespace janë kostoja dhe funksionaliteti.

Nëse shqetësoheni për sa kushton Squarespace, do ta shihni se është fituesi i qartë, veçanërisht për ata që duan të jenë në gjendje të shkallëzojnë masivisht.

Nga ana tjetër, Shopify pro ka tendencë të pëlqejë nivelin e lartë të shtrirjes dhe mbështetjes së platformës. Secili sistem i del fituesit të qartë në aspekte të caktuara, por ndryshimet në avantazhet specifike do t’ju detyrojnë të mendoni se cili është dyqani juaj online dhe çfarë synoni të jetë në të ardhmen.

Krahasimi i Sheshit Hapësirë ​​me platformat e tjera? Shikoni këtë Ndarja e katrorit vs WordPress për një krahasim tjetër.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector