Sitet më të mira për mbajtjen në internet (maj 2020)

Sapo keni filluar një biznes dhe dëshironi një uebfaqe, por nuk mund t’i jepni paratë e gatshme?


Fatmirësisht, ka disa opsione në të vërtetë falas të pritjes – megjithëse duhet të jeni të vetëdijshëm për atë që po hyni ose mund ta gjeni veten më të irrituar se kurrë.

prit faqen tënde të internetit nga shtëpia

Vendosja e një faqe në internet mund të jetë një detyrë sfiduese, dhe faktorizimi në kostot afatgjata për ta bërë këtë ka shumë njerëz që shikojnë opsionet e lira të pritjes së serverëve.

Ka shumë të mirat dhe të këqijat që shkojnë së bashku me faqet e pritjes falas. Nëse jeni të interesuar në pritjen e serverëve falas, është një ide e mirë për të mësuar pak rreth asaj se si funksionon dhe cilat janë disa nga kompanitë më të mira falas të faqeve në internet. Le të hedhim një vështrim në disa nga më të mëdhenjtë në biznes, dhe pastaj do të diskutojmë se çfarë duhet të mbani mend në lidhje me përdorimin e një serveri falas në internet.

000webhosting

000webhost

Koha e reagimit: 230 ms

uptime: 99.75%

Shikoni Planet 000webosting

000webhosting ka fituar një reputacion një kompani falas në internet që ofron një nivel të shpejtësisë që është pjesërisht me qenët e mëdhenj në biznes. Përdoruesit marrin një numër përfitimesh me llogaritë e tyre falas, përfshirë:

 • 10 Gb e brezit të bandës
 • Një Gb hapësirë ​​në disk
 • Qasja në programet e forumit dhe sistemet e bisedave Discord

Siç mund ta prisni me një server të lirë të internetit me performanca të larta, po, ka disa paralajmërime. Një e madhe për këdo që krijon një biznes të vogël është se ata nuk presin llogari me email. Po kështu, thjesht mund të harroni për marrjen e ndonjë gjëje që i ngjan mbështetjes së klientit. Dhe ka një doozie: ata gjithashtu do të marrin faqen tuaj jashtë linje për një orë çdo ditë.

Ju do të jeni në gjendje të krijoni një bazë të dhënash MySQL dhe mund të vendosni dy faqe në internet në llogarinë tuaj. Qasja në FTP është gjithashtu në dispozicion. Ndoshta më mbresëlënëse, ata janë duke ekzekutuar PHP 7.3 dhe më lart në serverët e tyre. Ju mund të përdorni emrin tuaj të domain, dhe nënfushat lejohen falas. Kjo përfshin instalues ​​automatik që mund të vendosin WordPress, Joomla dhe sisteme të tjera të blogezimit dhe CMS.

Ka gjithashtu raporte për “reklama pasiviteti” në 000 faqet e internetit të tërheqjes. Këto përdorin një stil pop-up, dhe kjo mund të mos jetë mirë me njerëzit që gjuajnë për pa pagesë web hosting pa reklama. Me sa duket, ju mund ta çaktivizoni këtë funksion në cPanel, por nuk është diçka që fillestarët do ta kuptojnë derisa ta kenë problemin.

Shikoni shqyrtimin e plotë 000webosting

Infinityfree

pafundësi kryesore

Koha e reagimit: 1.000+ ms

uptime: 99.9%

Shikoni planet e pafundme

Fusha e madhe e shitjeve nga Infinityfree është se ato ofrojnë hapësirë ​​të pakufizuar dhe hapësirë ​​në disk. Sidoqoftë, duhet të keni parasysh që hitet e faqeve në internet janë 50,000. Kjo është më se e mjaftueshme për këdo që sapo poston një sit për fotografi familjare ose një projekt personal, por nuk është i shkëlqyeshëm për bizneset. Ju gjithashtu mund të strehoni deri në 400 baza të të dhënave në MySQL.

Një nga ofertat më mbresëlënëse të kompanisë është falas SSL, DNS dhe Cloudflare CDN. Nëse po përpiqeni të gjeneroni trafik në përputhje me udhëzimet aktuale të Google për SEO, kjo është shumë gjëra të mira për t’u pasur. Nëse jeni duke kërkuar të krijoni një llogari të thjeshtë dhe falas të hostimit të domain, kjo mund të jetë shumë e dobishme. Në të njëjtën mënyrë, ju mund të strehoni emra domainë të pakufizuar në llogarinë tuaj. Përdoruesit gjithashtu mund të përdorin deri në 10 llogari me postë elektronike, dhe atyre u lejohet secila një llogari e vetme FTP. Faturat e pafundme në vetvete nuk kanë “reklama të detyruara”. Shtë pak e paqartë se çfarë nënkuptojnë me këtë, por ndërmarrja inkurajon përdoruesit mbështetës të fikin bllokuesit e tyre të reklamave.

Shpejtësia është pak çështje. Kohët e ngarkesës së faqeve shpesh numërohen në dhjetëra sekonda, veçanërisht për instalimet e WordPress. Nëse jeni duke kërkuar për një plan pritjeje me kohë ngarkese rrufeje, me siguri do të dëshironi të gjuani midis shërbimeve të tjera falas të mbajtjes së faqes në internet. Gjithashtu, kufiri i hiteve mohon pjesën më të madhe të vlerës së hapësirës së diskut të pa-matur dhe bandës.

Wix

Wix

Koha e reagimit: 400 ms

uptime: 99.9%

Shikoni Planet e Hosting Wix

Ju mund të vini re një model ndërtimi. Të gjithë në sektorin e lirë të serverëve në internet kanë një vend që ndërtojnë hapat e tyre të shitjeve. Për Wix, nuk ka të bëjë me të qenurit më i shpejtë ose absolut më i besueshëm. Në vend të kësaj, ata përqendrohen në kompaninë që ofron ndërtuesin më të bukur të faqes në internet me një ndërfaqe zvarritëse. Sidomos për njerëzit që janë të rinj për krijimin e faqes në internet, ofruesit e pritjes me aplikacione të mira ndërtimi të integruar në ofertat e tyre mund të jenë mjaft tërheqës.

Wix është ndër kompanitë më të mira për sa i përket kohëzgjatjes dhe përgjigjes, gjithashtu. Kjo kërkon shumë për të marrë një plan falas. Ato sigurojnë një gjerësi bande 500 Mb të lira në muaj dhe një hapësirë ​​jo shumë të madhe 500 Mb në disk. Llogaritë e postës elektronike as nuk janë në dispozicion.

Ndërtuesi falas i faqes në internet, siç mund ta imagjinoni, mund të mësohet të mësohet. Për fat të mirë, Wix gjithashtu siguron mbështetje të klientit përmes chat, email dhe telefon. Ndërtuesi është gjithashtu në gjendje të krijojë dyqane online. Nëse nuk dini shumë kod dhe po përpiqeni të merrni një faqe në faqe brenda pak minutash, ka një argument shumë të mirë për të shkuar me Wix.

x10hosting

x10hosting kryesor

Koha e reagimit: 340 ms

uptime: 100%

Shikoni planet e x10hostimit

Një tjetër hyrje në hapësirën e pakufizuar të diskut dhe segmentit të brezit të tregut është x10hosting. Ata përdorin një sistem të bazuar në re që përdor disqet SSD për të siguruar një reagim të mirë. Do të keni gjithashtu akses në cPanel, PHP dhe MySQL, dhe kjo i bën ofertat e kompanisë një zgjedhje të shkëlqyeshme për këdo që ka të paktën një sfond të ndërmjetëm në programimin në internet. Të gjitha paketat e softuerëve në rafte janë vendosur në versionet më të reja. Ata gjithashtu kanë qenë në biznes për më shumë se një dekadë, dhe paketa e tyre përfshin një ndërtues të faqes në internet.

Duke u përpjekur të dallohet pak, x10hosting synon të jetë kompania e instaluesve me një klik. Ju mund të ngarkoni një sërë aplikacionesh, duke përfshirë:

 • WordPress
 • joomla
 • phpBB
 • Magento

Oferta Magento është një shtesë e bukur, sepse lejon fillestarët të fillojnë shpejt me e-commerce.

Siç është e zakonshme me shumicën e kompanive në biznesin e ofrimit të pa-reklama në internet pa pagesë, mund të prisni që të mos keni email në serverin tuaj. Vetëm një domain dhe faqe në internet lejohet për llogari.

Annrregullimi i madh me x10hosting si një nga kompanitë e internetit “falas dhe të pakufizuar me një yll”, që ata përdorin një politikë të pezullimit të llogarive që përdorin shumë burime. Kjo është bërë në diskrecionin e tyre, dhe kërkon ndërhyrjen e përdoruesit për të hequr bllokun. Disa përdorues madje kanë raportuar fshirje të faqes në internet.

Shpejtësia e shkëlqyeshme dhe kohëzgjatja janë joshëse. Sidoqoftë, të merresh me politikën e përdorimit të burimeve do të thotë të merresh me një situatë pothuajse aq të keqe sa të deformohet. Ajo thith për të investuar shumë punë në ndërtimin e një siti në një platformë pritëse vetëm për ta parë atë të shkojë.

AwardSpace

awardspace

Koha e reagimit: 800 ms

uptime: 100%

Shikoni Planet e Pritjes së AwardSpace

AwardSpace hyn në treg si ndërmarrja 100 përqind pa reklama që ofron mbështetje të klientëve 27/7. Ekzistojnë një opsion me një klikim për instalimin e Joomla dhe WordPress, dhe ato ofrojnë një garanci në kohë 99%, edhe pse shumica e vlerësimeve të ofertave të tyre i lidhin ato në 100% në kohë..

Cilat janë kapjet? Ju do të merrni vetëm një Gb hapësirë ​​në disk dhe 5 Gb të bandës. Kjo nuk është e tmerrshme, por gjërat bëhen pak më të trishtueshme kur gërmoni në kushtet e shërbimit të kompanisë. Varrosur në ToS është leja për të shitur të dhënat tuaja palëve të treta.

Shpejtësia është gjithashtu një problem me AwardSpace. Ndërsa testimi duket se tregon një kohë të keqe të përgjigjes 800 ms, ka pasur raporte të rasteve që janë afër 1.500 ms.

Kompania përpiqet të ju upsell me nivelet e tyre të paguara, gjithashtu. Ndërsa disa prej çmimeve të tyre duken të lira, dollarë për dollar, ju me siguri mund të gjeni një paketë pritëse në seksionin tonë të mëvonshëm në ofruesit e pritjes gati-falas të faqes në internet që do të kryejnë shumë më mirë.

FreeHosting.com

ngrirja kryesore

Koha e reagimit: 948 ms

uptime: 98,79%

Shikoni Planet FreeHosting

Për sa i përket tipareve, FreeHosting.com është një nga kompanitë më të mira falas të mbajtjes së faqeve në internet atje. Ju merrni 10 Gb hapësirë ​​në disk dhe gjerësi bandë e pa matur brenda një politike të ngushtë të pranueshme të përdorimit. Përdoruesit gjithashtu mund të presin secilën nga një llogari emaili për faqe! Paneli i kontrollit është gjithashtu në dispozicion në një numër gjuhësh.

Me qendrat e të dhënave të vendosura në Evropë, performanca është një çështje masive me FreeHosting.com. Uptime është e papranueshme e ulët, i afrohet ekuivalentit të të qenurit jashtë linje për të paktën gjysmë dite çdo muaj. Përgjegjësia është gjithashtu shumë e keqe. Koha e ngarkesës së faqeve është më e keqe, dhe ju prisni që faqet që përdorin sistemin e menaxhimit të përmbajtjes me bazë PHP të duhen disa sekonda për t’u ngarkuar.

FreeHosting.com është shumë e vështirë për këdo që drejton një biznes të vogël. Me të vërtetë, edhe nëse thjesht doni të hedhni disa foto familjare në një faqe, ju ndoshta mund të bëni më mirë. Në qoftë se nuk ju nevojitet absolutisht një kapak i bandës me të vërtetë të paplotësuar, kërkoni shërbim falas diku tjetër.

Të mirat dhe të mirat e faqeve të mbajtjes së faqes në internet falas

rekuizitë

Shtë mjaft e sigurt të thuash që përparësitë më të mëdha të përdorimit të ofruesve të lirë janë që ata ofrojnë gjërat e tyre falas. Kjo është një surprizë e madhe. Në përgjithësi, megjithëse, falas është një drejtim që ju duhet të shkoni vetëm nëse jeni duke kërkuar për diçka si host domain falas ku ju jeni vetëm emra parkimi për përdorim ose shitje të mëvonshme. Mund të jetë gjithashtu një mënyrë e mirë për të marrë disa praktika duke përdorur paketat e programeve kompjuterike si PHP dhe MySQL, por të jeni të vetëdijshëm që kufizimet në menaxherin e skedarëve dhe qasjen në bazën e të dhënave mund të mos ju lejojnë të rriteni si një projektues ose programues i faqes në internet. Megjithatë, njerëzit që përpiqen të marrin një dorezë në HTML dhe CSS, duhet të jenë mirë.

Cons

Një nga të këqijat është goxha e dukshme. Falas rrallë do të thotë vërtet i lirë. Matja e pakufizuar e gjerësisë së bandës, për shembull, është pothuajse gjithmonë subjekt i kufizimeve të përdorimit, kufizimeve të burimeve dhe madje edhe kufijve arbitrare në sa hite në ditë faqja juaj mund të pranojë.

Ekziston një konflikt i madh që nuk shihet nëse nuk jeni plotësisht i njohur me mënyrën e konfigurimit të shërbimit mesatar falas të pritjes. Free hosting pothuajse në tërësi do të thotë një pritje e përbashkët. Kjo do të thotë që faqja juaj e internetit jo vetëm që përdor të njëjtat burime si faqet e tjera në server, por ekziston një shans serioz që faqja juaj gjithashtu do të pritet në të njëjtin sistem skedarësh.

Shumë faqe të ulëta të mbajtjes në internet, madje edhe ato që paguhen, përdorin këtë model për të mbajtur kostot e tyre, por është problematike për arsye sigurie. Ne nuk mund të theksojmë sa duhet që nuk duhet të ruani të dhëna të ndjeshme në çdo lloj sistemi të përbashkët të pritjes. Nëse nuk jeni 100% i sigurt se plani juaj përfshin të paktën një server virtual të dedikuar që ka memorjen e tij të ndarë dhe hapësirën e ruajtjes, ju absolutisht nuk duhet të ruani asgjë që kërkon siguri në sistemin e skedarëve ose në bazën e të dhënave..

Disponueshmëria e spote e tipareve është problem. Në veçanti, mungesa e emailit falas ka tendencë të jetë e bezdisshme. Do të shihni gjithashtu shumë oferta “falas”, të cilat nuk ofrojnë gjithçka falas. Për shembull, “SSL falas” zakonisht është vetëm një çertifikatë e krijuar nga përdoruesi që nuk është plotësisht e vlefshme.

Një vërtetim falas SSL nuk do të ketë në një plan pritjeje pa kosto. Ju do të duhet të paguani të paktën 10 dollarë në muaj për të marrë një certifikatë të duhur falas SSL që kalon në një kompani të njohur të sigurisë. E njëjta vlen edhe për marrjen e një emri të domain falas.

Për njerëzit që janë me përvojë mjaft, veçanërisht koduesit, falas shpesh është shumë problematik. Pritësit e lirë zakonisht rrinë me pirun e shkollës së vjetër LAMP. Mund të harroni për krijimin e një siti që përdor Node.JS ose Ruby, për shembull. Më shumë të dhëna moderne, të tilla si NoSQL, ju thjesht mund të harroni në nivelin e lirë.

Cila është alternativa, ju mund të kërkoni? Le të supozojmë se nuk po shikoni nikoqirë të lirë, sepse doni të bëni shumë para. Me këtë në mendje, këtu janë disa alternativa gati-falas që ia vlen të merren parasysh.

Më mirë se Falas: Plane mjaft të lira të mbajtjes në internet

Lirë është më e mirë se e lirë sepse në të vërtetë ju do të merrni pa reklama pa mbështetje dhe mbështetje aktuale. Free hosting nuk është me të vërtetë një gjë, ata do të ju marrin disi. Mund edhe të prerë në ndjekje dhe të kaloj disa dollarë në muaj.

iPage

iPage

Pricemimi fillestar: 1.99 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 780 ms

uptime: 99.95%

Shikoni planet e hostimit të iPage

Shkuarja me iPage ka të bëjë kryesisht me marrjen e hapësirës së pakufizuar në disk dhe bandës së bandës me një çmim shumë të ulët. Ata nuk janë agjërimi më i shpejtë i ofruesve pothuajse të lirë, dhe ata kanë vetëm dy qendra të të dhënave në SH.B.A. Kompania është gjithashtu e përqëndruar ngushtë në pirun LAMP, kështu që ju nuk do të shpëtoni nga të metat më të këqija të lirë faqet e pritjes Ato gjithashtu ofrojnë mbështetje solide të klientit mbi një sistem chat, por mbështetja telefonike dhe e-mail nuk janë të disponueshme.

Ju mund të merrni një emër domain falas për vitin tuaj të parë, dhe madje ka edhe një certifikatë falas SSL. Mimi është i shkëlqyeshëm, por me siguri mund të gjeni opsione më të shpejta dhe më të fuqishme diku tjetër. Sigurimi i pak sigurimit për çmimin është gjithashtu i këndshëm, dhe iPage ofron një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

Shikoni rishikimin e plotë të iPage Hosting

NameCheap

namecheap kryesor korrik 19

Pricemimi fillestar: 1.37 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 535 ms

uptime: 100%

Shikoni Planet e Pritjes së EmritCheap

NameCheap është një kompani që ka qenë në biznes për më shumë se një dekadë, dhe ata janë përqëndruar prej kohësh në shitjen e domeneve dhe planet e pritjes me kosto të ulët. Një pikë e madhe e shitjes është se ato ofrojnë ndihmë falas për migracionin në uebfaqe. Nëse tashmë keni krijuar një prani në serverat e një kompanie tjetër, është mirë të dini se do të ketë mbështetje teknike atje për t’ju udhëhequr gjatë procesit.

Kompania ka një reputacion pak pozitiv midis tregtarëve të emrave të domain. Nëse jeni duke kërkuar për një mundësi të mirë parkimi ku mund të hidhni një domen, është e vështirë të mundni NameCheap.

Përkrahja e klientit është paksa spote me NameCheap, megjithëse. Edhe njerëzit që kanë trajtuar përfaqësuesit e nivelit të dytë kanë marrë përgjigje kopjimi dhe ngjitjeje nga baza e njohurive.

Nëse jeni fillestar që keni frikë se mund t’ju duhet ndihmë, NameCheap nuk është për ju. Për njerëzit më të aftë dhe me përvojë, megjithatë, NameCheap ofron çmimin absolutisht më të poshtëm që do të gjeni për një host të përdorshëm në internet pa reklama në faqen tuaj.

Shikoni rishikimin e plotë të EmritCheap Hosting

SiteGround

sheshi i faqes kryesore korrik 19

Pricemimi fillestar: 3,95 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 570 ms

uptime: 99,97%

Shikoni Planet Pritëse të Faqes rrethuese

Siteground është një kompani që është e përqendruar në sigurimin e performancës në nivelin e ndërmarrjes, dhe shumica e planeve të saj janë me çmim në përputhje me rrethanat. Ata nuk duan të lënë përdoruesit dhe fillestarët e nivelit të hyrjes në shkretëtirë, dhe kjo është aty ku hyn në lojë niveli i tyre i lirë i pritjes. Ofrohen transferime falas në internet, dhe ju mund të merrni mbështetje 24/7 të klientit dhe teknologjisë përmes telefonit, postës elektronike ose bisedës.

Stabiliteti i qëndrueshëm në shkëmb është një faktor i rëndësishëm, posaçërisht pasi të filloni të paguani një kompani për të mbajtur në funksion faqen tuaj. Për fat të mirë, Siteground ofron një gamë të gjerë shtesash që sigurojnë stabilitetin. Kjo perfshin:

 • Një CDN falas
 • Rezervime falas ditore
 • Qendrat e të dhënave në vende të shumta në të gjithë botën

Nuk është e shprehur qartë në faqen e pritjes, por gjerësia e brezit nuk është e matur. Do të merrni gjithashtu 10 Gb hapësirë ​​në disk. Hapësira e ruajtjes MySQL është e pakufizuar, dhe do të keni të dyja qasje cPanel dhe SSH. SSL dhe HTTPS gjithashtu përfshihen falas.

Ata që duan diçka afër performancës së klasës së ndërmarrjes pa paraqitur shumë para, do ta gjejnë SiteGround si një opsion tërheqës. Ju gjithashtu mund të përmirësoni me lehtësi në më shumë depozita dhe burime për disa dollarë më shumë. Ndihma do të jetë atje për ju në çdo hap të rrugës, dhe kjo e bën SiteGround një nga opsionet më interesante gati-falas për fillestarët.

Shikoni shqyrtimin e plotë të SiteGround Hosting

Re AWS

dritë dritë amazon

Pricemimi fillestar: 3,50 dollarë në muaj

Koha e reagimit: 500 ms

uptime: 99.99%

Shikoni planet e Amazonës

Dy gjëra duhet të shprehen përpara në lidhje me përdorimin e Shërbimeve Ueb në Amazon për të pritur një sit. Së pari, thjesht nuk është aspak për fillestarët. AWS është ndërtuar për organizata si Netflix dhe Major League Baseball që duhet të transmetojnë sasi masive të videos dhe të dhënave çdo ditë. Nuk është një vend miqësor që vogëlushja të notojë.

Së dyti, struktura e çmimeve mund të jetë konfuze. E gjithë përdorimi në serverët Amazon është matur dhe faturuar në bazë të cikleve të CPU të përdorura. Ata përpiqen të vënë në dispozicion disa struktura më të thjeshta çmimesh në një shtresë të lirë për 3,50 dollarë në muaj, por që në të vërtetë është mjaft e vështirë për tu vendosur.

Matja dhe faturimi në këtë formë mund të jenë një gjë e mirë. Sidomos nëse jeni duke u përpjekur të mbani një faqe në internet dhe të rrjedhshëm gjatë luhatjeve midis sezoneve të pikut dhe atyre të ulëta. Për shembull, një biznes i vogël që ka një sit me pakicë që tërheq vetëm trafik të rëndë gjatë sezonit të blerjeve të pushimeve me siguri nuk dëshiron të paguajë të njëjtën gjë për pritjen në qershor ashtu siç bëjnë në dhjetor.

AWS bën të mundur që të shkallëzoni automatikisht, por do të dëshironi të mbani një sy në faqen e faturimit për t’u siguruar që kostot nuk dalin jashtë kontrollit. Edhe nëse keni një uebsajt të vogël dhe e pritni atë në AWS, mos fle për këtë problem. Një mohim i vetëm i zbuluar i sulmit të shërbimit mund të hajë burime dhe t’ju kushtojë para.

Një avantazh i madh i AWS është që ju mund të presë çfarëdo dreq që dëshironi në serverët e Amazon. Nuk ka asgjë që ju pengon të ndani një shembull cloud dhe të instaloni një sistem operativ sipas dëshirës tuaj mbi të. Ky është një kontroll i çmendur i kontrollit për këtë shkallë.

përfundim

Free hosting ka tendencë të vijë me shumë tela të bashkangjitur. Shtë e mençur të mendoni se cilat janë përparësitë tuaja përpara se të zgjidhni një host. A janë shqetësimet reklamat në faqe? A keni nevojë për të siguruar informacione? A jeni fillestar apo një profesionist me përvojë?

Ne këshillojmë fuqimisht folësit që të mendojnë për lëvizjen në një mundësi gati-falas, nëse është e mundur. Planet e pritjes falas janë të shkëlqyera vetëm për të marrë projekte ose për të postuar pak informacione për një pasion personal. Nëse po përpiqeni të mbani një biznes ose organizatë të vogël në internet, mund të dëshironi të grumbulloheni pak para.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map