Po kërkoni një host të ri në internet? Përdorni këtë listë kontrolli

Nëse po përpiqeni të zgjidhni një host të ri në internet dhe jeni plotësisht i humbur, unë ju kuptoj.


Unë kam qenë atje më parë.

Ju po bërtisni tek ofruesi juaj i pritjes përmes temave të mbështetjes së tyre. Ata thithin përgjigje, janë të dobishëm, nuk janë të gatshëm të bëjnë kompromis.

Ose mbase nuk keni krijuar kurrë një uebfaqe më parë dhe nuk keni ku të filloni.

Ndoshta ju keni parë qindra listat e “hosteve më të mirë në internet” dhe nuk dini kujt t’i besoni.

Epo sot, po ju afroj pak më afër. Përdorni këtë listë kontrolli për t’ju ndihmuar të përcaktoni se kush duhet të jetë hosti juaj i ardhshëm në internet.

Lista e kontrollit të hosteve të fillestarëve

Kjo pjesë përfshin bazat. Nëse nuk keni përdorur kurrë një host më parë, filloni këtu. Më tej në artikull flasim për veçori të përparuara që mund të bëhen tepër konfuze. Kështu që nëse sapo po filloni, kaloni nëpër këtë listë. Ndihmon për të bashkuar një dokument të Excel duke krahasuar kompanitë pritëse që po vlerësoni dhe sa mirë ato plotësojnë kriteret e mëposhtme.

 • Typefarë lloj mbështetje ofron kompania pritëse? Kërkoni mbështetje 24/7 përmes telefonit, postës elektronike dhe bisedës. Shumë raste urgjente në pritje nuk ndodhin gjatë orarit të punës.
 • Sa e shpejtë është mbështetja? Disa kompani mund të marrin orë ose ditë për t’u përgjigjur biletave (Rackspace). Të tjerët janë super të shpejtë dhe përgjigjen menjëherë (SiteGround).
 • Sa faqe në internet mund të mbajë plani i pritjes? Disa pako fillestare në hoste si WP Engine lejojnë vetëm një faqe në internet. Ndërsa të tjerët si SiteGround dhe HostGator lejojnë faqe të pakufizuara. Ky është një tipar i rëndësishëm por nuk e bazoni vendimin tuaj vetëm në këtë.
 • Cila është garancia në kohë? A ofron kompania pritëse një garanci 99,99% në kohë? Kjo do të thotë që ata garantojnë se faqja juaj e internetit pothuajse kurrë nuk do të bjerë poshtë. Lexoni përshtypjet e pritjes në internet për të parë përvojat reale të përdoruesit.
 • A ofron hosti migrim falas? Migrimi i faqes suaj të internetit në një host të ri është një detyrë marramendëse. Edhe zhvilluesit me përvojë dhe pronarët e faqeve bëjnë gabime gjatë transferimit të hosteve. Nëse kompania juaj pritëse e ofron atë për ju, kjo është një vështirësi e madhe.
 • A ato rezervojnë automatikisht faqen tuaj? Gabimet ndodhin. Pritësit më të mirë rezervojnë automatikisht faqen tuaj. Disa pritës të devijuar nuk e përfshijnë atë dhe mund t’ju ngarkojnë deri në 150 dollarë ose më shumë nëse fshini aksidentalisht faqen tuaj.
 • A përfshin hosti instalime të lehta për platformat e njohura të faqeve të internetit? Extremelyshtë jashtëzakonisht e zakonshme për hostet në internet që të përfshijnë instalimet me një klikim për aplikacione të njohura si WordPress, Magento, Drupal, etj. Sigurohuni që hosti juaj ta ofrojë këtë, nëse jo, është një flamur i kuq.

Lista e përparuar e kontrollit të pritësit të uebit

Kalimi në disa veçori më të përparuara, këto janë gjëra që nuk dëshironi të humbisni nëse keni pak më shumë përvojë. Këto janë gjëra që mund të keni ekzekutuar në të kaluarën që janë jashtëzakonisht zhgënjyese për të humbur. Edhe nëse jeni fillestar, nëse keni një sit mjaft të madh ose kompleks, dëshironi të merrni parasysh këto.

 • A ofron hosti skenë me një klikim? Krijimi i një kopje në skenë për zhvillimin e faqes është jashtëzakonisht e rëndësishme. Mund të jetë një dhimbje për të krijuar dhe transferuar fusha skenike. Zgjidhni një host që e lehtëson këtë.
 • A keni një kufi në madhësitë e një baze të të dhënave për të bërë një kopje në skenë? Edhe ndërmarrjet pritëse që ofrojnë skenë me një klik mund të kenë një kufi në madhësinë e bazës së të dhënave. Kjo mund të jetë shumë zhgënjyese. Ajo që kontribuon në madhësinë e bazës së të dhënave tuaja është madhësia dhe cilësia e imazheve, numri i faqeve, pavarësisht nëse jeni në një platformë ecommerce ose jo, dhe pikat e tjera të të dhënave.
 • A ofron faqja një integrim Git? FTP është mënyra e vjetër shkollore për të azhurnuar faqen tuaj. Zhvilluesit e vërtetë të sitit përdorin një formë të menaxhimit të ndryshimit, siç është Git. Pritësit e mirë ofrojnë një integrim të lehtë për faqen tuaj.
 • Sasi e kufizuar e inodeve për Git për të punuar? Inodes janë skedarë të paktë që janë krijuar nga faqja juaj dhe shpesh mund të shtohen nëse përdorni një sit ecommerce ose site tjetër me shumë pika të të dhënave. Mund të jetë shumë zhgënjyese të kesh një pritje “të pakufizuar” dhe atëherë ti e kupton që nuk vlen për inode.
 • Happensfarë ndodh nëse faqja juaj bëhet e hakuar? Një uebfaqe klientësh për të cilën unë punoja u hakova dhe mbajtësi i faqes në internet SiteGround hodhi poshtë faqen tonë për të parandaluar infektimin e faqeve të tjera në pritjen e përbashkët. Kjo mund të jetë e nevojshme nga këndvështrimi i tyre, por nuk na dukej e drejtë. Ata nuk na paralajmëruan siç duhet dhe kjo shkaktoi një dhimbje koke të madhe.
 • A ofron hosti monitorim të malware? Një tjetër gjë e bukur për të pasur një artikull, megjithëse duhet të merrni një shërbim të dedikuar si Sucuri.net për të siguruar vërtet sigurimin e mbulimit.

Ekzistojnë një mori artikujsh të tjerë për të kërkuar kur zgjidhni një host të ri. Të shikosh çmimin është vetëm një aspekt. Nëse jeni duke krijuar një uebfaqe të vogël hobi, atëherë do të jeni në rregull me më të lirë që mund të gjeni me komente të mira. Por nëse biznesi juaj mbështetet në faqen tuaj të internetit me cilësi të lartë, do t’ju duhet të merrni një host ku mund të mbështeteni. Një mori me karakteristikat dhe cilësinë që ju nevojitet.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map