Sitet më të mira për Blogime falas maj 2020

Nëse nuk e keni bërë kurrë më parë, fillimi i një blogu tingëllon i frikshëm.


Pasiguria, frika nga dështimi, mos dija se ku të fillojë. Këto janë të gjitha reagimet e zakonshme.

Por shikimi i blogerëve të famshëm që fitojnë para serioze në internet është e mjaftueshme për të vazhduar kështu.

Ku filloni madje? Si e zgjedh vendin më të mirë për të filluar? Ne do të trajtojmë disa nga këto më poshtë.

Para se të flasim për vendimet teknike, duhet të zbresim mentalitetin dhe të sigurohemi që vizioni juaj të jetë në përputhje me idetë praktike.

3 Gjërat për të bërë para se të filloni

Para se të filloni, ju duhet të planifikoni disa gjëra nga strategji të mençura që do t’ju ndihmojnë për një kohë të gjatë.

1. Zgjidhni zonën tuaj të ngrohtë ose të përqëndruar

Newsflash – nuk do të bëheni milioneri i ardhshëm i blogut të financave personale brenda natës.

Duhet zell dhe këmbëngulje. Një nga të preferuarat e mia – Z. Mustaqe të Parave – orë në një paratë e parave tani, por ai vuri në punë të vështirë me mbi 100 postime të mbushura me pasion nga viti 2011 (postimi i tij i parë).

Teknologji e urrejtjes? Epo mos filloni një blog laptop vetëm sepse mund të mendoni se është fitimprurës.

A duhet të shkruani për sirenë? Mendova se ishte një ide e tmerrshme që nuk do të fitonte para, por siç duket funksionon për të Gjithçka Mermaid blog.

Kështu që zgjidhni diçka për të cilën mund të shkruani për 10 vjet. Edhe nëse planifikoni të bëni Blogging vetëm për 5.

Disa shembuj të nicave që mund të merrni parasysh:

 • Udhëtim
 • Mommy / Parenting
 • ushqim
 • shëndetësor
 • durim
 • Teknologji / Internet
 • argëtim
 • financë
 • … Lista vazhdon

Kjo nuk është një listë përfundimtare, dhe secila prej tyre mund të prishet edhe më tej!

Në aktualitet, është më mirë të filloni më të vegjël dhe më pas të ngjiteni në një kamare të zgjeruar prej andej.

2. Shkruajini temat tuaja përpara kohe

Mos harroni se si në shkollë kur duhej të vinit një letër ju do të uleshit atje dhe do ta zjarrtë në orë të tëra?

Kjo ndodh shumë me bloget.

Përveç nëse jeni i vetmi që përcakton afatin, do të jeni aq të prirur për shtyrje, do të shikoni prapa dhe do të kuptoni që nuk keni bërë blogje në 6 muaj.

Një taktikë është të grumbulloni proceset tuaja dhe të planifikoni gjithçka përpara kohe. Pra, në vend që të mendoni se çfarë të shkruani çdo herë që të uleni, në mënyrë ideale skica do të shkruhej tashmë.

Para se të filloni blogun tuaj, mendoni për pesë tema të përgjithshme që doni të mbuloni brenda kamareve tuaja. Këto do të jenë konceptet tuaja të nivelit të lartë për të cilat do të jenë postimet tuaja.

Pastaj kaloni tre orë çdo tre muaj duke shkruar ide për titullin që përshtaten në njërën nga këto tema. Ju duhet të shkruani rreth pesë postime të mira në blog për secilën temë përpara se të krijoni një temë të re.

Pastaj një herë në muaj, në një seancë, shkruaj një skicë për postimet e ardhshme atë muaj. Nëse po shkruani katër postime atë muaj, atëherë do të bëni një skicë për secilin post.

Atëherë kur të jeni gati për të shkruar – bum – është jashtëzakonisht e lehtë. Skica është vendosur tashmë, thjesht duhet të plotësoni boshllëqet për postimin tuaj.

3. Dalloni veten tuaj

Duhet ta duash ngrohtësinë tënde, të kesh temat e tua dhe të jesh i gatshëm për ta grumbulluar për njëfarë kohe pa pagesë dhe pa lavdërime.

Por para se të bëni të gjitha këto, duhet të njihni industrinë. Me sa duket ju keni lexuar tashmë një bandë blogesh në vend, por duhet të merrni një qasje taktike këtu.

Ju duhet të zgjidhni se si do të veçoheni. Strategiesfarë strategjish po ndërmarrin? Si mund të mësoni nga strategjitë e tyre më të mira, por gjithashtu të shtoni në kthesën tuaj?

Nëse konkurrenti juaj i parë është gjithçka për të shkruar postime të shkurtra dhe media sociale, a mund të dalloni duke prodhuar udhëzues autorizues që lëvizin gjilpërën?

Këto janë gjërat që duhet të merren parasysh së pari.

Mirë, le të zhyten.

 

Së pari: Sitet më të mira për Blogim falas

 

WordPress.com

A e dini se WordPress tani po fuqizon pothuajse 30% të uebit?

Uau.

Siç mund ta imagjinoni, kjo do të thotë që kjo platformë ka shumë për të ofruar si për blogerët ashtu edhe për bizneset. Në përgjithësi, ju merrni shumë më shumë funksionalitet dhe performancë me WordPress sesa do të bëni me ndonjë sit tjetër të blogerisë, për këtë arsye e renditim si numrin një.

Por pse është kaq e veçantë WordPress? Epo, gjithçka varet nga personalizimi. Kjo platformë është me burim të hapur, që do të thotë se çdokush mund të hyjë dhe të përmirësojë kodimin për ta bërë atë më të mirë. Që nga krijimi i tij, ka pasur përmirësime të panumërta në sistem, gjë që u mundëson përdoruesve shumë më tepër opsione kur krijojnë blogun e tyre.

Kjo është thënë, ju ndoshta duhet të vetë-pritni blogun tuaj përmes WordPress, në vend se ta pritni atë në faqen e vetë. Do të hyjmë në përfitimet e vetë-mbajtjes më vonë, por kjo do të thotë që duhet të paguani për një shërbim pritës për të filluar.

Sidoqoftë, nëse nuk jeni të sigurt se çfarë doni të arrini me blogun tuaj, mund të filloni falas dhe më pas të shkoni prej andej. Ne ju rekomandojmë të provoni ujërat dhe të kuptoni se në cilën drejtim dëshironi të futeni në mënyrë që të gjeni një shërbim pritës që i përshtatet nevojave dhe qëllimeve tuaja.

Përmbledhje e WordPress.com

rekuizitë

 • Lehtë për t’u përdorur – kurbë e vogël e të mësuarit
 • Përshtatje e pabesueshme
 • Mijëra shabllone dhe shtojca
 • Ideale për reklama dhe marketing
 • Më e lehtë për të fituar para se platformat e tjera

Cons

 • Për të marrë të gjitha tiparet më të mira, ju duhet të vetë-pritës
 • Ka disa kodifikime të përfshira

Blogger

Më parë i njohur si BlogSpot, ky shërbim ka qenë rreth e rrotull për një kohë. Backshtë mbështetur gjithashtu nga Google, kështu që kjo është tashmë një origjinë mjaft mbresëlënëse. Blogger është një platformë e përsosur nëse nuk po kërkon të vendosësh shumë kohë ose energji në sfondin (d.m.th., kodimin). Për shkak se faqja është shumë e lehtë për t’u përdorur, është ideal për blogerët e rastësishëm ose për ata që shkruajnë më shumë për qejfin e saj sesa paratë.

Duke u thënë kështu, ju mund të përdorni Google AdSense për të provuar dhe fituar para në qoftë se dëshironi. Ndërsa nuk është aq gjithëpërfshirëse sa WordPress, ai ju siguron mundësinë për të fituar të ardhura anësore me shkrimin tuaj.

Në përgjithësi, nëse jeni fillestar dhe doni të keni një blog pa asnjë ndërlikim, Blogger është një zgjedhje e shkëlqyeshme. Sidoqoftë, nëse planifikoni të zgjeroni ose të bëheni më të mëdhenj në të ardhmen, mund të vendosni të shpërnguleni në WordPress në vend të kësaj.

Përmbledhje e blogerit

rekuizitë

 • Vendosja dhe bordi i thjeshtë
 • Potencial për të fituar para me AdSense
 • Mbështetur nga Google
 • Sistemi i qëndrueshëm dhe miqësor ndaj përdoruesit

Cons

 • Jo aq shumë funksionalitet
 • Përshtatje e kufizuar
 • Më pak mbështetje sesa opsionet e tjera

Tumblr 

Duke folur teknikisht, Tumblr është më shumë një platformë e mediave sociale sesa një sistem tradicional i Blogging. Në vend që të krijoni postime me të cilat mund të lidheni dhe të shpërndani nëpër profile të ndryshme, postimet në Tumblr janë më shumë si diçka që do të gjeni në Facebook ose Instagram.

Duke u thënë kështu, ka pak më shumë kontroll mbi përmbajtjen tuaj dhe si shpërndahet në të gjithë sistemin. Në përgjithësi, Tumblr është i përshtatur për imazhe dhe postime me tekst të shkurtër, në vend se artikuj me forma të gjata në blog.

Një avantazh që Tumblr ka mbi faqet e tjera të blogerave është që ju të mund të përdorni atë dhe të menaxhoni llogarinë tuaj me një pajisje celulare. Muchshtë shumë më miqësor për përdoruesit në një ekran më të vogël, i cili ju mundëson të azhurnoni blogun tuaj kudo që të jeni.

Në përgjithësi, ne ju sugjerojmë të filloni me Tumblr nëse nuk jeni të sigurt se çfarë doni të bëni me idetë tuaja në blog, ose si një mënyrë për të shtuar faqen tuaj të tanishme. Tumblr mund të jetë një mjet i thjeshtë për të ndarë pikëpamjet tuaja në internet, duke e bërë atë ideal për shumicën e fillestarëve.

Nëse doni të fitoni para në Tumblr, është pak më e komplikuar sesa platformat e tjera të blogjeve. Kjo nuk do të thotë që nuk mund të bëhet, por është më sfiduese. Në fund, ne ju rekomandojmë të përdorni Tumblr për promovimin e materialeve tuaja të tjera, në vend që të përpiqeni ta fitoni drejtpërdrejt.

Përmbledhja e Tumblr

rekuizitë

 • Lehtë për t’u përdorur – filloni botimin brenda pak minutash
 • Menaxhoni shumë bloge me lehtësi
 • Përvojë e lëvizshme

Cons

 • Më e vështirë për të fituar para
 • Jo i shkëlqyeshëm për shkrimet në forma të gjata
 • Më e vështirë për tu dalluar nga bloget e tjera

Wix

Nëse dëshironi të përfitoni sa më shumë nga blogu juaj, atëherë duhet ta përdorni si uebfaqen tuaj. Bërja e kësaj ju lejon të keni një domen të personalizuar (d.m.th., www.myblog.com), dhe ju keni më shumë kontroll mbi gjithçka që ndodh në faqen tuaj.

Wix është një krijues i faqeve në internet, por ofron një mundësi falas për blogerët që duan të fillojnë pa ndonjë investim. E thënë kështu, do të dëshironi të azhurnoni nëse planifikoni të zgjeroni blogun tuaj (të merrni më shumë trafik) ose të fitoni para nga ai. Sidoqoftë, është një mënyrë e shkëlqyeshme për të filluar karrierën tuaj në bloget pasi siguron një konfigurim dhe funksionim të thjeshtë.

Wix ofron një larmi temash dhe shtojcash, megjithëse do të duhet të bëni premium për të hyrë në të gjitha ato. Gjithashtu ju mundëson të promovoni blogun tuaj me strategji të ndryshme të marketingut, siç është SEO.

Një avantazh tjetër i Wix është që ju mund të shtoni aplikacione në faqen tuaj (me premium), kështu që mund ta përdorni si një dyqan në internet ose ta bëni atë më interaktiv për audiencën tuaj. Në fund të fundit, megjithatë, ajo ende nuk ofron aq funksionalitet sa WordPress, prandaj mbajeni në mend këtë.

Përmbledhje Wix

rekuizitë

 • Lehtë për të filluar
 • Fusha e pavarur
 • Funksionaliteti i shtuar dhe personalizimi

Cons

 • Duhet të azhurnohet në premium për të marrë paketën e plotë të shërbimeve
 • Zgjedhje e kufizuar e temave dhe shtojcave

 

Weebly

Me ndërtuesit e tjerë të faqeve të internetit, ju gjithmonë keni mundësinë për të hyrë në kod dhe për t’i ndryshuar gjërat ashtu siç e shihni të arsyeshme. Përderisa shumica e faqeve të blogerisë do t’ju kërkojnë të keni mundësi të përdorni premium për ta bërë këtë, është akoma diçka që është e disponueshme për ju nëse është e nevojshme.

Me Weebly, megjithatë, tërhiqet dhe bie rreptësisht. Nëse thjesht po filloni dhe dëshironi një mënyrë të thjeshtë për të ndërtuar blogun tuaj, kjo është shumë më e lehtë sesa të përpiqeni ta programoni ose përdorni kodin. Sidoqoftë, kjo duke u thënë, platforma të tjera ju lejojnë të tërhiqeni dhe lëshoni ndërsa keni akoma mundësinë për të rregulluar gjërat në pjesën e prapme, prandaj mbani në mend.

Në përgjithësi, Weebly është shumë si Wix. Ai ju ofron mundësinë e të pasurit një emër unik domaini, dhe ju mund ta ndërtoni sitin tuaj ashtu siç e shihni të arsyeshme. Ashtu si Wix, duhet të rifreskoni në opsionin premium për të marrë gamën e plotë të shërbimeve, por mund të filloni pa investime.

Weebly gjithashtu ofron gatishmëri për celular, në mënyrë që të mund të azhurnoni blogun tuaj menjëherë. Sidoqoftë, disa shtojcë ose faqosje janë më miqësorë për celularë se të tjerët, kështu që merrni parasysh këtë.

Përmbledhje Weebly

rekuizitë

 • Lehtë për t’u përdorur
 • Nuk kërkohet kodim
 • Mundësia e tregtisë elektronike

Cons

 • Përshtatje e kufizuar
 • Më pak kontroll sesa opsionet e tjera

Faqet e tjera të Blogimit Falas

Edhe pse faqet e mësipërme do të japin zgjidhjet më të mira për blogun tuaj, kjo nuk do të thotë se ato janë opsionet e vetme. Këtu janë edhe disa vende ku mund të filloni.

 • E mesme: kjo faqe lejon blogerët e disiplinave të ndryshme të ndajnë punën e tyre. Shtë e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përdorur, por ka shumë kufizime. Përkatësisht, sa kontroll dhe personalizim ofron.
 • Penzu: duke funksionuar më shumë si një ditar në internet, mund të shkruani ose privatisht ose publikisht. Shtë një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u mësuar të shkruani rregullisht, por jo nëse doni të fitoni para.
 • Svtble: nëse jeni duke luftuar se si t’i merrni idetë tuaja në faqe, kjo faqe do t’ju ndihmojë të krijoni përmbajtje më të mirë. Si i tillë, është një mjet i mirë për t’u përdorur për të zhvilluar punën tuaj, të cilën më pas mund të migroni në një platformë më miqësore për marketing.
 • Webs: ky është një tjetër ndërtues i faqes në internet. Lessshtë e lehtë për të filluar, por ajo ka një numër të kufizuar temash dhe shtojcash. Sidoqoftë, ajo ofron një mundësi të tregtisë elektronike nëse dëshironi të shisni produkte në blogun tuaj.
 • Hapësirë ​​katror: në përgjithësi, kjo faqe është e dizajnuar për profesionistë krijues. Ju duhet të paguani për të përdorur faqen (megjithëse ofron një provë falas), por kjo ju jep shumë kontroll dhe personalizim.

Vendi më i mirë për të filluar një Blog: Vetë-Pritëse kundër faqes së Blogjeve

Kur të kuptoni se si ta filloni blogun tuaj, një nga gjërat e para që do të doni të përcaktoni është nëse do ta presni vetë ose nëse faqja do të sigurojë hostimin për ju. Kur vetë-pritës, kjo do të thotë që ju zgjidhni një shërbim pritës që do të mbajë blogun tuaj në internet.

Ka shumë pritës të ndryshëm atje, dhe shumë prej tyre janë me të vërtetë të përballueshëm për Blogging. Për sa kohë që nuk ju nevojiten një ton karakteristikash të prapambetjes (si një server i dedikuar), mund të filloni për aq pak sa 3 dollarë në muaj në disa raste.

Përndryshe, ju mund të zgjidhni të filloni një blog me një platformë që ofron hostin e vet. Sitedo sit që ju kemi treguar juve ka atë mundësi, gjë që e bën shumë më të lehtë ngritjen dhe funksionimin.

Këtu është një krahasim i shkurtër i dy opsioneve.

kontroll

Nëse doni të mbani kontroll të plotë mbi blogun tuaj, atëherë duhet të vetë-priteni. Edhe pse përdorimi i një siti që e bën këtë për ju është më i lehtë në anën e përparme, do të thotë që ju duhet të ndiqni rregullat dhe kufizimet e tyre.

Lehtësinë e përdorimit

Në pjesën më të madhe, vetë-pritja kërkon pak njohuri kompjuterike për ta bërë atë të funksionojë. Nëse jeni plotësisht analfabetë në kompjuter, atëherë me siguri nuk doni të filloni të paguani për diçka që mund ose nuk mund të përdorni. Në përgjithësi, faqet e pritura të blogeve të pritura janë shumë më të mira për fillestarët dhe do t’ju lejojnë të shihni se si shkon procesi përpara se të bëni para për të.

monetization

A po filloni një blog për të fituar para? Nëse po, atëherë vetë-pritja do të jetë basti juaj më i mirë. Edhe pse ka platforma atje që ju lejojnë të promovoni veten dhe të fitoni të ardhura, ato kurrë nuk do të sigurojnë të njëjtin nivel të fitimit të parave që mund të merrni duke e pritur atë vetë. Gjithashtu, në shumë raste, ata madje mund të marrin një ulje të fitimeve tuaja.

Si të filloni një Blog falas

Në fillim, fillimi i një blog mund të jetë pak i mërzitshëm. Me kaq shumë mundësi të ndryshme atje për tu ngritur, si dhe mundësi për promovim dhe fitim parash, mund të jetë e vështirë të dihet se si të filloni në radhë të parë.

Pra, duke pasur parasysh këtë, ne duam t’ju ofrojmë një udhëzues të thjeshtë hap pas hapi për të hequr faqen tuaj nga faqja e internetit. Nga atje, ju mund të shihni se ku ju merr.

Në përgjithësi, mund të duhen vite që blogu juaj të marrë llojin e trafikut që dëshironi, kështu që duhet të jeni të durueshëm. Kjo do të thuhet, mos u dorëzoni vetëm sepse zgjat më shumë nga sa dëshironi.

Faqet e blogimit që paguajnë

Deri më tani, ne kemi folur rreth asaj se si të krijoni blogun tuaj nga e para. Sidoqoftë, çfarë nëse doni të krijoni përmbajtje pa bërë të gjithë punën e vështirë për ndërtimin e një siti dhe promovimin e materialit tuaj?

Nëse kjo tingëllon tërheqëse, atëherë këtu janë disa vende ku mund të paraqisni materiale dhe të paguheni për të. Ndërsa kjo do të thotë që ju nuk keni kontroll krijues mbi punën tuaj, mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të marrë disa të ardhura anësore dhe ekspozim, të cilat pastaj mund të përdorni për të krijuar një blog të tuajën.

 • HubPages: kjo platformë ju lejon të shkruani për çdo gjë për të cilën jeni pasion dhe të bëni para duke e bërë atë. Artikujt tuaj janë botuar, dhe më pas reklamat e ndërlidhura vendosen pranë tij. Ju mbani një përqindje të parave të fituara nga ato reklama.
 • ListVerse: nëse ju pëlqen të shkruani artikuj të bazuar në lista, këtu është një vend për t’i postuar ato. Ata paguajnë një normë të sheshtë prej 100 dollarë për copë, por duhet të kenë të paktën 10 seksione për t’u marrë në konsideratë.
 • ProBlogger: këtu mund të gjeni një bord pune për të siguruar përmbajtje për një larmi të gjerë klientësh.
 • Punë për shkrime të pavarura: kjo është një sit tjetër që mund t’ju lidhë me punë që kanë nevojë për përmbajtje me cilësi të lartë.

Kërkoni për faqe të ndryshme që paguajnë shkrimtarët kontribues dhe paraqesin materialin tuaj për miratim. Në shumë raste, ju mund të fitoni deri në 100 dollarë ose më shumë për artikull, dhe më të mirat do të ofrojnë një përqindje bazuar në sa popullor është artikulli juaj.

përfundim

Tani që e dini se çfarë duhet për të filluar Blogging, çfarë po ju ndalon? Dil atje dhe bëj që këto site falas të blogerave të funksionojnë për ju. Passionshtë pasioni juaj, kështu që pse mos ta shndërroni atë në diçka reale?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map