25 Statistikat e sigurisë në internet dhe hacking 2019

Ndërsa bota lëviz gjithnjë e më shumë të dhëna në internet, sasia e informacionit që vlen të shfrytëzohet nga hakerat rritet së bashku me të. Firmat e sigurimit kibernetik po gjejnë llojet e sulmeve dhe ndryshimet e synimeve çdo vit. Një gjë është e sigurt – kjo luftë midis djemve të mirë dhe njerëzve të këqij do të vazhdojë. Ne kemi tërhequr disa nga statistikat më bindëse për vitin 2019, duke mbuluar gjithçka nga ransomware deri tek kriptojacking.


Statistikat e sigurisë në internet

Siguria në internet është thelbësore për sigurinë dixhitale të qytetarëve në nivel global, si dhe qeveritë dhe kompanitë. Ashtë shumë në diskutim – nga intimiteti në identitet tek siguria kombëtare. Këto shifra tregojnë për rritjen në mbarë botën të shkeljeve të sigurisë, sulmeve dhe vjedhjeve të identitetit.

 1. Numri mesatar i shkeljeve të sigurisë midis 2017 dhe 2018 u rrit me 11% nga 130 në 145. (Accenture)
 2. Kostoja mesatare globale e një shkelje të të dhënave është rritur për 6.4% në krahasim me një vit më parë, në 3.86 milion dollarë. (IBM)
 3. Sulmet në ueb janë rritur 56% nga viti në vit, nga 2017 në 2018. (Symantec)
  sulmet në internet simantec
 4. Kostoja mesatare për secilën rekord të humbur ose të vjedhur që përmbante informacion të ndjeshëm dhe konfidencial, u rrit me 4.8% vit më parë në 148 dollarë. (IBM)
 5. Ka pasur një rritje prej 67% të shkeljeve të sigurisë midis 2014 dhe 2019. (Accenture)
 6. Ndërmarrjet llogariten në 81% të të gjitha infeksioneve të ransomware në vitin 2018. (Symantec)
 7. Kostoja mesatare e krimit në internet për një organizatë është 13.0 milion dollarë dollarë, kjo është nga 11.7 milion dollarë në 2017. (Accenture)
 8. Rreziqet totale globale të sigurisë në internet llogariten në 5.2 trilion dollarë në nivel global gjatë pesë viteve të ardhshme. (Accenture)
 9. Automatizimi, UA dhe mësimi i makinerive shtojnë një kursim të kostos prej rreth 2.09 milion USD për kompani, por vetëm po merren nga 38% e kompanive të anketuara. (Accenture)
 10. Kostoja mesatare e një sulmi malware në 2018 ishte 2.6 milion dollarë dollarë. (Accenture)
 11. Vetëm Symantec bllokoi 3.5 milion ngjarje të kriptazhit në Dhjetor 2018. (Symantec)

Njohja e fytyrës & Statistikat e biometrikës

Njohja e fytyrës dhe softveri i sigurisë biometrike po rritet me shpejtësi dhe po bëhet më i mirë në identifikimin e njerëzve. Bothshtë një lehtësi dhe një shqetësim, pasi informacionet personale tani përfshijnë fytyrat në bazat e të dhënave. Aeroportet në të gjithë SH.B.A. janë duke kërkuar njohjen e fytyrës në vendet e provës, por përgjigja është e përzier.

 1. Softueri i njohjes së fytyrës i përdorur nga Policia Metropolitane e Britanisë së Madhe u kthye pozitive false në më shumë se 98 përqind të alarmeve të krijuara. (i pavarur)
 2. Deri në vitin 2021, njohja e fytyrës do të jetë në përdorim në 20 aeroportet më të mira të SHBA për 100% të pasagjerëve ndërkombëtarë, përfshirë qytetarët amerikanë. Kjo është sipas një urdhri ekzekutiv. (Forbes)
 3. Një test i korrikut 2018 nga ACLU duke përdorur teknologjinë Amazon Rekognition të ofruar për publikun nga Amazon gjeti teknologjinë që përputhej gabimisht me 28 anëtarë të Kongresit dhe i identifikoi ata si njerëz që kishin kryer krime. Njerëzit me ngjyra përbëjnë 40% të ndeshjeve false, edhe pse ato ishin vetëm 20% të fytyrave të skanuara. (ACLU)
 4. Brookings gjetur 50% e njerëzve janë të pafavorshëm për softuerin e njohjes së fytyrës në dyqanet me pakicë për të parandaluar vjedhjen. (Brookings)
 5. Sondazhi i Brooking gjithashtu zbuloi se 50% e njerëzve besojnë se duhet të ketë kufij në përdorimin e zbatimit të ligjit të softuerit për njohjen e fytyrës. (Brookings)
 6. Sipas softverit të njohjes së fytyrës të Institutit Kombëtar të Standardeve dhe Teknologjisë (NIST) të përmirësuar 20 herë më mirë në kërkimin e një baze të të dhënave për të gjetur një fotografi që përputhet midis 2014 dhe 2018. Kjo u gjet pas një vlerësimi të pjesës më të madhe të softuerit të industrisë së njohjes së fytyrës – 127 algoritmet e programeve nga 39 zhvillues. (BKP)

Hacking & Statistikat e shkeljeve të të dhënave

Sipas Norton, “një shkelje e të dhënave është një incident sigurie në të cilin informacioni arrihet pa autorizim.” Duket sikur keni dëgjuar për një shkelje të re të të dhënave në një korporatë të madhe duke ekspozuar miliona informacione personale të konsumatorëve. Kompanitë dhe qeveritë janë duke luftuar vazhdimisht hakerat për të mbajtur të sigurt informacionin e përdoruesve dhe qytetarëve të tyre. Këtu janë disa shkelje të kohëve të fundit në lajmet këtë vit.

 1. Informacioni personal i 14.8 milion përdoruesve 500px u zbulua në shkelje të sigurisë në korrik 2018. Kjo u njoftua vetëm në shkurt 2019. (Verge)
 2. Zgjatja e Web Clipper Evernote e Chrome kishte një cenueshmëri të sigurisë, e zbuluar në 12 qershor 2019, duke lënë të hapur të dhënat e 4.6 milion përdoruesve të saj për hakerat. Kompania korrigjoi ndjeshmërinë, por është e paqartë nëse të dhënat e përdoruesit janë komprometuar. (Yahoo)
 3. Më 10 qershor 2019 u zbulua se baza e të dhënave të agjencisë amerikane të Doganave dhe Mbrojtjes së Kufijve ishte e komprometuar në një sulm në internet. Sipas agjencisë, më pak se 100,000 njerëz u prekën pasi ishte e kufizuar në një pikë të vetme të hyrjes në kufi. (Kujdestar)
 4. Diagnostics Quest pati një shkelje të madhe të sigurisë së të dhënave të pacientëve, me afro 12 milion të prekur përfshirë të dhëna financiare të vjedhura, informacione shëndetësore dhe informacione të Sigurimeve Shoqërore. Hakerët kanë hyrë në një nga shitësit e faturimit të Quests midis Gushtit 2018 dhe Mars 2019. Lajmet u raportuan në 3 qershor 2019. (TechCrunch)
 5. Më 4 maj 2019 u njoftua se mjeti popullor i dizajnit grafik në internet Canva u hakua. Raportet tregojnë se hakerat vodhën të dhëna nga 139 milion përdorues, duke përfshirë emrat dhe adresat e postës elektronike. (Bota e kompjuterave)
 6. Whatfarë kamxhiku. Një shkelje e të dhënave në WhatsApp më 13 maj 2019 u zbulua që la disa prej 1.5 miliardë përdoruesve të tyre në të gjithë botën të prekshëm. Kompania në pronësi të Facebook u zbulua se kishte një të metë të sigurisë të ekspozuar nga kompania izraelite, NSO Group. Grupi NSO është akuzuar për krijimin e teknologjisë për të spiunuar gazetarët dhe aktivistët e të drejtave të njeriut, dhe aktualisht është duke u paditur nga një avokat nga Londra, i cili ishte një objektiv i hakimit. (New York Times)

  Faqja e veçuar e sigurisë në uebfaqen e WhatsApp.

 7. Koha për t’i besuar Facebook-ut edhe më pak? Në mars të vitit 2019, Facebook pranoi të mos ruajë si duhet fjalëkalime për rreth 600 milion përdorues. Më shumë se 20,000 nga punonjësit e kompanisë kishin qasje në hyrjet e përdoruesve. (Facebook)
 8. Lidhur me njoftimin e Marsit 2019, u njoftua se miliona llogari në Instagram mbetën gjithashtu të prekshme. Raportet e brendshme thanë që nuk kishte kompromise të këtyre të dhënave (Facebook)
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map