25 Siber Güvenlik ve Bilgisayar Korsanlığı İstatistikleri 2019

Dünya giderek daha fazla veriyi çevrimiçi hareket ettirdikçe, bilgisayar korsanları tarafından sömürülmeye değer bilgi miktarı da büyüyor. Siber güvenlik firmaları her yıl saldırı türlerini ve hedefleri değiştiriyor. Kesin olan bir şey var – iyi adamlar ve kötü adamlar arasındaki bu mücadele devam edecek. Fidye yazılımından kripto paraya kadar her şeyi kapsayan 2019 için en çekici istatistiklerden bazılarını çektik.


Siber Güvenlik İstatistikleri

Siber güvenlik, küresel olarak vatandaşların yanı sıra hükümetler ve şirketlerin dijital güvenliği için çok önemlidir. Mahremiyetten kimliğe, ulusal güvenliğe kadar çok şey söz konusudur. Bu rakamlar, güvenlik ihlallerinde, saldırılarda ve kimlik hırsızlığında dünya çapındaki artışı göstermektedir.

 1. 2017-2018 arasındaki ortalama güvenlik ihlali sayısı 130’dan 145’e% 11 arttı. ((Accenture)
 2. Bir veri ihlalinin küresel ortalama maliyeti bir önceki yıla göre% 6.4 artarak 3.86 milyon $ ‘a yükseldi. (IBM)
 3. Web saldırıları, 2017’den 2018’e kadar her yıl% 56 arttı. (Symantec)
  web saldırıları symantec
 4. Hassas ve gizli bilgiler içeren her kaybolan veya çalınan kayıt için ortalama maliyet, yıllık% 4.8 artışla 148 $ ‘a yükseldi. (IBM)
 5. 2014-2019 arasında güvenlik ihlallerinde% 67 artış oldu. (Accenture)
 6. İşletmeler, 2018’deki tüm fidye yazılımı enfeksiyonlarının% 81’ini oluşturdu. (Symantec)
 7. Bir kuruluş için ortalama siber suç maliyeti 13.0 milyon dolar, 2017’de 11.7 milyon dolar.Accenture)
 8. Toplam küresel siber güvenlik riskleri önümüzdeki beş yıl içinde küresel olarak 5,2 trilyon dolar olarak hesaplandı. (Accenture)
 9. Otomasyon, yapay zeka ve makine öğrenimi şirket başına yaklaşık 2,09 milyon ABD doları maliyet tasarrufu sağlıyor, ancak katılımcı şirketlerin yalnızca% 38’i tarafından karşılanıyor. (Accenture)
 10. 2018’deki kötü amaçlı yazılım saldırısının ortalama maliyeti 2,6 milyon dolardı. (Accenture)
 11. Symantec, Aralık 2018’de yalnızca 3,5 milyon şifreleme etkinliğini engelledi. (Symantec)

Yüz tanıma & Biyometri İstatistikleri

Yüz tanıma ve biyometrik güvenlik yazılımı hızla büyüyor ve insanları tanımlamada daha iyi hale geliyor. Kişisel bilgiler artık veritabanlarındaki yüzleri içerdiğinden, hem kolaylık hem de endişe kaynağıdır. ABD genelindeki havaalanları test alanlarında yüz tanıma hizmeti sunuyor, ancak yanıt karışık.

 1. İngiltere Büyükşehir Polisi tarafından kullanılan yüz tanıma yazılımı, oluşturulan uyarıların yüzde 98’inden fazlasında yanlış pozitifler verdi. (Bağımsız)
 2. 2021’e kadar, yüz tanıma Amerikan vatandaşları da dahil olmak üzere uluslararası yolcuların% 100’ü için en iyi 20 ABD havaalanında kullanılacak. Bu bir icra emrine göre. (Forbes)
 3. Amazon tarafından halka sunulan Amazon Rekognition teknolojisini kullanan ACLU’nun Temmuz 2018 testi, teknolojinin 28 Kongre üyesiyle yanlış eşleştiğini ve suç işleyen insanlar olarak tanımladığını belirtti. Renkli insanlar taranan yüzlerin sadece% 20’si olmasına rağmen yanlış eşleşmelerin% 40’ını oluşturuyordu. (ACLU)
 4. Brookings, hırsızlığı önlemek için insanların% 50’sinin perakende satış mağazalarındaki yüz tanıma yazılımlarına elverişsiz olduğunu buldu. (Brookings)
 5. Brooking anketi, insanların% 50’sinin kolluk kuvvetlerinin yüz tanıma yazılımı kullanımında sınırlamalar olması gerektiğine inandığını tespit etti. (Brookings)
 6. Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün (NIST) yüz tanıma yazılımına göre, 2014-2018 arasında eşleşen bir fotoğraf bulmak için bir veritabanında arama yapmakta 20 kat daha iyi iyileşti. Bu, yüz tanıma endüstrisi yazılımının büyük bir bölümünün değerlendirilmesinden sonra bulundu – 127 39 geliştiriciden yazılım algoritmaları. (CBP)

Hacklemek & Veri İhlalleri İstatistikleri

Norton’a göre, “veri ihlali, bilgilere yetkisiz olarak erişilen bir güvenlik olayıdır.” Milyonlarca tüketicinin kişisel bilgisini açığa çıkaran büyük bir şirkette yeni bir veri ihlali duyduğunuz anlaşılıyor. Şirketler ve hükümetler, kullanıcı ve vatandaşlarının bilgilerini güvende tutmak için bilgisayar korsanlarıyla sürekli mücadele etmektedir. İşte bu yılki haberlerde bazı son ihlaller.

 1. 14.8 milyon 500 piksel kullanıcının kişisel bilgileri, Temmuz 2018’de güvenlik ihlaline sızdı. Bu yalnızca Şubat 2019’da açıklandı. (Sınır)
 2. Evernote’un Web Clipper Chrome uzantısının 12 Haziran 2019’da açıklanan bir güvenlik açığı vardı ve 4.6 milyon kullanıcısının verilerini bilgisayar korsanlarına açık bıraktı. Şirket bu güvenlik açığını düzeltti, ancak kullanıcı verilerinin güvenliğinin aşılıp aşılmadığı belli değil. (Yahoo)
 3. 10 Haziran 2019’da ABD Gümrük ve Sınır Koruma ajansının veri tabanının bir siber saldırıda ele geçirildiği ortaya çıktı. Ajansa göre, tek bir sınır giriş noktasıyla sınırlı olduğundan 100.000’den az insan etkilendi. (Gardiyan)
 4. Quest Diagnostics, çalınmış finansal veriler, sağlık bilgileri ve Sosyal Güvenlik bilgileri de dahil olmak üzere yaklaşık 12 milyon etkilenen hasta verilerinin önemli bir güvenlik ihlali gördü. Hackerlar, Ağustos 2018 ve Mart 2019 arasında Quest faturalandırma satıcılarından birine erişti. Haberler 3 Haziran 2019’da bildirildi. (TechCrunch)
 5. 4 Mayıs 2019’da popüler web grafik tasarım aracı Canva’nın saldırıya uğradığı açıklandı. Raporlar, bilgisayar korsanlarının adlar ve e-posta adresleri de dahil olmak üzere 139 milyon kullanıcıdan veri çaldığını belirtiyor. (Bilgisayar Dünyası)
 6. Ne büyük bir orospu. 13 Mayıs 2019’da dünya çapında 1,5 milyar kullanıcısının bir kısmını savunmasız bırakan bir WhatsApp veri ihlali keşfedildi. Facebook’un sahip olduğu şirketin, İsrail şirketi NSO Group tarafından ortaya çıkarılan bir güvenlik açığı olduğu bulundu. NSO Group, gazetecileri ve insan hakları aktivistlerini gözetlemek için teknoloji yaratmakla suçlanıyor ve şu anda hacklemenin hedefi olan bir Londra avukatı tarafından dava ediliyor. (New York Times)

  WhatsApp web sitesinde öne çıkan güvenlik sayfası.

 7. Facebook’a daha az güvenme zamanı mı? Mart 2019’da Facebook, 600 milyona kadar kullanıcının şifresini düzgün bir şekilde saklamadığını itiraf etti. Şirket çalışanlarının 20.000’den fazlası kullanıcı girişlerine erişebiliyordu. (Facebook)
 8. Mart 2019 duyurusuna bağlı olarak, milyonlarca Instagram hesabının da savunmasız bırakıldığı açıklandı. Dahili raporlar bu verilerden ödün verilmediğini belirtmiştir (Facebook)
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map