Bir Web Sitesi Barındırma Hosting – Fiyatlandırma & Planları Karşılaştır – Mayıs 2020

Bir Web Sitesi Barındırma Hosting – Fiyatlandırma & Planları Karşılaştır – Mayıs 2020

Bir Web Sitesi Barındırma Hosting – Fiyatlandırma & Planları Karşılaştır – Mayıs 2020

Bugünlerde herkesin ve annelerinin kendi web sitesi var gibi görünüyor. Orada birçok farklı blog ve niş siteleri ile kendi sayfanızı oluşturmak ve yönetmek kolay olmalı, değil mi? Peki, bu doğru, ama gerçek şu ki web hosting içine farklı şeyler bir sürü. Bu süreci anlamanıza yardımcı olmak için, barındırma ile ilgili tüm temel bilgilerin yanı sıra kendi web sitenizi barındırmak için neler yapabileceğinizi de ele alacağız. Bloglamaya girmek ya da çevrimiçi bir iş kurmak istiyorsanız, bu süreç ve nasıl çalıştığı hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlamanız zorunludur.


Web Hosting Nedir?

Özünde, bu sistem belirli bir site veya hizmetin web sitenizi bir sunucuda sakladığı, böylece dünyanın herhangi bir yerinden erişilebildiği yerdir. Temel olarak, bunun anlamı, tüm web sitesi verilerinizin bir sabit diskte depolanması ve internete bağlı olmasıdır, böylece siz veya başka bir kişi doğru etki alanına yazdığınızda erişebilir.

Peki bu, bilgisayarınızda her şeyi saklamak ve aracıyı atlamaktan nasıl farklı? Bir web barındırma hizmeti kullanmanın nedeni, sitenizi her zaman çevrimiçi tutmak için sunucunuzu kullanma konusunda endişelenmenize gerek olmamasıdır. Bunu düşündüğünüzde, kitlenizin sayfanıza günün her saatinde erişmesini istersiniz, bu da istikrarlı bir bağlantı sürdürmeniz ve 7/24 açık tutmanız gerektiği anlamına gelir. Elektrik faturaları ve kablosuz yetenekler gibi şeyleri düşündüğünüzde bunu yapmanın maliyeti yüksek olabilir, bu nedenle başkalarının hepsini halletmesi genellikle daha iyidir, böylece profesyonel sonuçlar elde edersiniz.

Ayrıca, bilgisayarınızda sıfırdan bir site oluşturmak için gerekli araçlara veya yazılıma sahip değilseniz, bir web barındırıcısı kullanmadan herhangi bir şey yapmak zor olabilir. Çoğu zaman, sayfanızın arka plan, düğme ve işlevsellik (e-posta, abonelikler, e-Ticaret, vb.) Gibi tüm öğelerini oluşturmak için kullanabileceğiniz programlara sahip olurlar.

Alan Adları Hakkında?

Çoğu web barındırmalarına baktığınızda, birçoğunun ücretsiz bir alan adı veya bir tür alan adı barındırma hizmeti sunacağını göreceksiniz. Barındırma dünyasında yeniyseniz, her birinin ne olduğu konusunda kafanız karışabilir, bu yüzden açıklamamıza izin verin.

Alan adı, web sitenizin adresidir. Kullanıcılar, sayfanızı bulmak için arama çubuklarına yazacaklardır. Her etki alanı benzersizdir ve etkin olabilmesi için kaydedilmesi gerekir. Alan adlarının .com, .net, .org vb. Gibi farklı sonları olduğunu fark edeceksiniz. Çoğunlukla, bu sonek, web sitesinin türünü ve nereden geldiğini anlatacağı için önemlidir. Örneğin, .org kullanıyorsanız, büyük olasılıkla bir kuruluş olursunuz .gov ise bunun bir hükümet web sitesi olduğu anlamına gelir. Son ek, ülkeye bağlı olarak da değişebilir, birçoğu sitenin kökenini belirtmek için kendi soneklerini kullanır. Örneğin, Birleşik Krallık co.uk ve Japonya co.jp kullanır.

Sonunda, bir alan basitçe sitenizin adresidir ve benzersiz olması gerekir. İsterseniz aynı konuma birden çok alan ekleyebilirsiniz (mywebsite.com, mycoolwebsite.com, mywebsite.net ve benzeri). Bunun nedeni, kitlenizin sizi daha da kolay bulabilmesini sağlamak istiyorsanız. Örneğin, site adınız millerwebsite ise, güvenli olmak için miller.com, millersite.com ve millerwebsite.com adreslerini kaydetmek isteyebilirsiniz. Böylece, doğru adresleri olmasa bile kitleniz sizi bulacaktır. Bu, çoğunlukla rakiplerin veya dedektörlerin itibarlarına zarar verebilecek alan adları satın almadığından emin olmak isteyen büyük şirketler için yararlıdır (millerwebsitesucks.com gibi).

Domain Registrar ve Web Sitesi Barındırma

Birçok web barındırma hizmeti, alan adı kaydı hizmeti olarak sunacaktır; bu, bunlar aracılığıyla yeni bir alan adı oluşturabileceğiniz veya o siteye zaten sahip olduğunuz bir alan adını aktarabileceğiniz anlamına gelir. Alan adı İnternet Tahsisli Adlar ve Numaralar Şirketi’ne (ICANN) kayıtlı olduğu sürece sahip olmak yasaldır ve bunun tek sahibisiniz.

Alan adınızı kaydettirmek bir web sitesine sahip olmak için gereklidir, ancak web hosting bundan daha fazlasıdır. Toplantı sahipleri ayrıca, alan adınıza karşılık gelen sayfayı oluşturabilmeniz için tüm web sitesi verilerinizi ve resimlerinizi depolar. Her ikisi de çevrimiçi olmak için gereklidir, ancak iki farklı hizmettir, bu yüzden onları karıştırmayın.

Barındırma Türleri

Bir web sitesini barındırmanın dört yolu vardır: paylaşılan barındırma, VPS barındırma, bulut barındırma veya özel sunucular. Her yöntemi ve nasıl çalıştıklarını gözden geçirelim.

Paylaşılan Evsahipliği

Bu, en uygun maliyetli ve kullanımı en kolay olduğu gibi web sitenizi çevrimiçi koymak için en yaygın yöntemdir. Çalışma şekli, tüm verilerinizin bir ton başka web sitesi ile birlikte bir sunucuda depolanmasıdır. Adın “paylaşılan” kısmı, bir sunucuda düzinelerce, yüzlerce veya binlerce sayfanın bulunmasından kaynaklanmaktadır. Paylaşılan barındırma genellikle sınırlı disk alanınız ve bant genişliğiniz olduğu anlamına gelir, ancak bazı barındırma hizmetleri, bundan çok fazla yararlanamayacağınız fikriyle sınırsız seçeneklere izin verir.

Paylaşımlı barındırma kullanmanın yararı, fiyat ve erişim kolaylığıdır, ancak olumsuz, bir seferde ne kadar trafik alabileceğinizle sınırlı olmasıdır. Siteniz patlamaya başlar ve büyürse, taşma işlemini gerçekleştirmek için büyük olasılıkla kendi sunucunuza ihtiyacınız olacaktır..

Sanal Özel Sunucu (VPS) Barındırma

Adından da anlaşılacağı gibi, bu durumda, siteniz için kendi dijital sunucunuza sahip olursunuz, bu da nasıl çalıştığı üzerinde daha fazla erişiminiz ve kontrolünüz olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, hepsi dijital olduğundan, verileriniz hala diğer sitelerle fiziksel bir sabit diskte depolanıyor, yani ne kadar yapabileceğiniz konusunda hala sınırlısınız. Genel olarak, VPS barındırma, maliyet veya onunla birlikte gelebilecek sınırsız kaynaklar olmadan özel bir sunucunun kontrolünü isteyen kişiler içindir..

Dedicated Sunucular

Bu durumda, siteniz kendi sunucusundadır, yani karşılayabildiğiniz kadar çok veri işleyebilirsiniz. Disk alanını, RAM’i veya bant genişliğini başkalarıyla paylaşmanız gerekmediğinden tonlarca trafik alan büyük siteler için yararlıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi, bunların hepsi yüksek bir fiyata geliyor. İdeal olarak, bu maliyetleri karşılamak için yüksek trafiğinizden para kazanacaksınız.

Bulut Barındırma

Bugünlerde giderek daha fazla şey “bulut” ta depolanıyor ve işleniyor. Bu terim, trafik artışları ve bant genişliği sorunları gibi şeyleri ele almak için birlikte çalışan bir sunucu ağına karşılık gelir. Tüm bunlar modemler ve kablolar gibi fiziksel altyapılarla yapılmadan önce, şimdi hepsi internet üzerinden uzaktan yapılabilir. Bu hizmet, paylaşılan barındırma işleminden biraz daha pahalıya mal olur ve sunucu ayarlarını değiştirmek için size root erişimi vermez, ancak yüksek hacimli web sitelerini yönetebilir ve paylaşılan veya VPS barındırmadan daha iyi kontrol sağlar.

Barındırma Koşulları

Bu web barındırma için farklı yöntemleri bilmek ve anlamak zorunda olmakla birlikte, aynı derecede tüm şartlar ve bu tür sitelerde etrafında attı lingo olacak tanıdık eşit derecede önemlidir. Bir şeyin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, bundan yararlanamazsınız ve size yardımcı olup olamayacağını veya size zarar verebileceğini bilemezsiniz. Ezberlemeniz gereken en yaygın barındırma terimlerine genel bakış.

Bant genişliği

Bu terim, çevrimiçi olarak veri aktarabileceğiniz hız oranını ifade eder. Gün içinde internet üzerinden videolar gibi büyük dosyalar göndermek için bir ton bant genişliği gerekiyordu, bu da bunu yapmak için ekstra ödeme yapmanız gerektiği anlamına geliyordu. Neyse ki, bu günlerde veri aktarımı (kısmen bulut sayesinde) çevrimiçi olarak daha ucuz hale geliyor, bu nedenle bant genişliği bir sorun kadar büyük değil. Genellikle, çoğu web barındırıcısı bir video akışı hizmeti veya bunun gibi bir şey çalıştırmadığınız varsayımı altında sınırsız bant genişliği sunar.

Disk alanı

Bu, sunucuda sahip olacağınız sabit disk alanı miktarını ifade eder. Paylaşılan barındırma ile, diğer sitelerle birlikte depolandığınız için aldığınız disk alanı ile sınırlı olabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı ana bilgisayarlar sınırsız depolama kapasitesine sahiptir (yine, bundan yararlanamayacağınız varsayımı altında). Bu alan gigabayt (GB) cinsinden ölçülür. Ana makineniz depolama alanınızı sınırlıyorsa, sayfanızda daha fazla dosya depolamanız gerekiyorsa yeni sürüme geçmeniz gerekir.

Veritabanları

Web sitenizi (WordPress gibi) oluşturmak için üçüncü taraf bir sistem kullandığınızda, yaptığınız her şeyi yönetmenize yardımcı olacak bir veritabanınız olması gerekir. Her şeyi kendiniz programlamadığınız için (düğmeler ve sayfa işlevleri gibi), veritabanı sitenin beyni gibi davranır. Tipik olarak, web siteleriniz kadar çok veritabanına sahip olursunuz, bazı ana makineler, aldığınız rotaya bağlı olarak hem sınırlı hem de sınırsız tedarik sunar.

WhoIs Verileri

Bir alan adı her kaydedildiğinde, herkesin herhangi bir nedenle bu kişi veya kuruluşla iletişim kurabilmesi için alan adını kimin kaydettiğini gösteren bir iletişim bilgileri listesi vardır. Bu veriler, kişilerin belirli bir alan adına sahip olduğunu doğrulayabilmeleri için herkese açık hale getirilir. Bu bilgilerin amacı, sahtekarlık, bilgisayar korsanlığı veya bir kişinin alan adından sorumlu tutulması gereken herhangi bir şey olması durumunda daha iyi çevrimiçi izlemeye izin vermektir..

Genel olarak, web hosting, ne yaptığınızı bildiğiniz sürece nispeten basit bir iştir. Temel bilgileri kapsadığımız için, bunların nasıl çalıştığını ve bir araya geldiğini daha iyi anlamanız gerekir, yani kendi web sitenizi barındırırken herhangi bir sorun yaşamamanız gerekir. Mutlu barındırma!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector