7 Kompanitë më të shpejta të mbajtjes së faqes në internet – Krahasoni Shpejtësinë (maj 2020)

Në vitin 2020, madje edhe me rrjetet 5G në horizont, është e rëndësishme që faqet e internetit të ngarkojnë me shpejtësi flakëruese.


Jo vetëm që është një faktor (i vogël) i renditjes, por përmirëson shumë përvojën e klientit – që do të thotë më shumë dollarë në xhep.

Nuk është sekret – mbajtja më e shpejtë në internet është pritja më e mirë në internet. Pra, cilën duhet të zgjidhni në maj të vitit 2020?

Inxhinierët e Google kanë zbuluar që shumë përdorues të Internetit irritohen nga duke pritur madje edhe 400 milisekonda për të ngarkuar një faqe në internet.

Web Hosting më i shpejtë:

Pritësi në internetNgarko Tiune
Motori WP0.36
A2 Hosting0.37
Cloud HostGator0.42
Cloudways0.44
Kinsta0.54
Në lëvizje0.62
SiteGround0.71

pritja më e shpejtë në internet

pritja më e shpejtë në internet Kthejeni shpejtësinë me pritjen më të shpejtë në internet. Me rënien në ajër dhe vitin e ri vetëm rreth qoshes, është një kohë e shkëlqyeshme të filloni të mendoni për pritjen e re për një uebfaqe të re që po ndërtoni. Ose filloni tani ose prisni disa marrëveshje për pritje të të Premtes së Zi 2019 për të kursyer para!

Shërbimet e pritjes me shpejtësi të lartë jo vetëm që përmirësojnë përvojën e përdoruesit, ato gjithashtu:

 • Keni një ndikim pozitiv në renditjen e motorëve të kërkimit (Google e pranoi atë)
 • Rritni sasinë e kohës në faqe sepse përdoruesit janë duke kërkuar më shumë kënaqësi
 • Shtë një faktor i madh në shpejtësinë e përgjithshme të faqes suaj të internetit
 • Ndihmon me shpërndarjen e burimeve
 • Ju bëj më tërheqës

Dakord, pjesa e fundit ishte një gënjeshtër. Por realiteti është, në kohën që duhet për të ndezur syrin tuaj, ju mund të humbni një vizitor në faqen tuaj. Kjo mund të thotë të humbasësh një marrëveshje prej 250,000 dollarësh, të humbasësh një donator të ri për bamirësinë tënde, ose të humbasësh një tifoz të ri.

Mos i humbni tifozët për shkak të shpejtësive tuaja dembel.

Inxhinierët zbuluan gjithashtu që nëse faqja juaj është rreth 250 milisekonda më e ngadaltë se faqja e një konkurrenti, ata do të kenë më shumë të ngjarë të zgjedhin faqen e konkurrencës tuaj.

Konkurrenca është e ashpër.

Për të ulur në ndjekje, këto janë disa nga hostet më të shpejtë në internet në planetin më poshtë.

Studime të ndryshme të shpejtësisë kanë vendosur këto shtatë hoste si opsionet më të shpejta për vitin 2019 dhe më gjerë:

1) Motori WP

Shpejtësia mesatare: 0.36 sekonda

WP Engine u themelua me shpejtësi. Ata filluan kryesisht si një platformë për zhvilluesit e fiksuar me shpejtësinë (dhe akoma janë). Këta djem të këqij u futën të gjithë në hostimin e WordPress para se të ftohej. Që atëherë, shumë copycats janë rritur.

A është shlyer??

Po, në masën e një fonde të ftohtë 250 milion dollarë këtë vit.

Unë do ta them këtë, nëse keni një faqe të madhe, komplekse, WordPress, ku çdo sekondë llogarit – shkoni me WP Engine, nuk do të zhgënjeheni (kërkoni 20% zbritje me këtë lidhje).

WP Engine shtyn shpejtësinë sikur është grili i shenjtë – që është, ndonjëherë.

wp shpejtësia e motorit infografik

2) A2 Hosting

Shpejtësia mesatare: 0.37 sekonda

A2 Hosting ka krijuar reputacionin e tyre në përpjekjen për të qenë pritësi më i shpejtë në internet në të gjitha vendet. Ata e vendosin atë përpara dhe qendër në faqen e tyre fillestare:

Shpejtësia e hostimit A2

por gjëja e rëndësishme që duhet të dini është që ju nuk merrni 20x shpejtësi në planin e fillimit, ju duhet të shkoni për Planin Turbo (emër i shkëlqyeshëm) për këtë:

Krahasohen planet e hostimit A2

Ne zhvilluam një test shpejtësie GTmetrix me A2 Hosting, duke përdorur një temë mjaft të thjeshtë StudioPress Genesis, dhe ishim jashtëzakonisht të kënaqur me rezultatet:

testi i shpejtësisë së pritjes a2

testi i shpejtësisë së pritjes a2 A2 Test i shpejtësisë së pritjes

Vini re se ne ishim duke përdorur planin Turbo të A2 Hosting dhe ndezëm mjetet e shpejtësisë dhe memorimit që ata ofruan.

Nëse doni të merrni më shumë në detajet e planeve të tyre, këtu ju shkoni:

 • Pritja e përbashkët me CloudLinux: Konsumatorët mund të përdorin një mjet për ndërtimin e faqeve ose të bëjnë kodifikimin e faqes së tyre vetë. Dy opsionet e para përfshijnë shpejtësinë standarde; fopsioni astest është pritur në serverin Turbo dhe përmban përshpejtuesin e sitit të optimizuar A2. Sapo klientët të kenë dalë më shumë se pritja e përbashkët, ata mund të përmirësohen në një server të dedikuar.
 • A2 ofron dy opsione të dedikuara për hostim: Flex për zhvilluesit dhe ekspertët dhe Flex Managed, një rrugë miqësore për përdoruesit që hedh në cPanel falas. A2 garanton 99.9% shpejtësi të shpejtë dhe të shpejtë.
 • VPS-të e menaxhuar dhe e pa menaxhuar e VPS: Pritja e pakontrolluar ofron paketa të dizajnuara nga klientët që mund të përfshijnë programin e instaluesit të vetë Linux OS dhe A2, ose hostimin e menaxhuar, i cili përfshin softuer, harduer, rrjet dhe monitorim të sigurisë.
 • Pritja në renë: në SwiftServer Platformë, e cila përmban ngarkesa në faqe deri në 300 përqind më shpejt se disqet standarde.
 • Shitësi i shitësit shitës: ka tre plane të ndara, të gjitha këto ofrojnë shitës të llogarive të pakufizuara të klientit.

Oferta gjatë gjithë orarit mbështetje teknike në të gjitha nivelet, dhe ka kombinuar më të mirat e OpenCart, WordPress, Drupal dhe Joomla për t’u ofruar klientëve shpejtësi të shpejtë të ngarkesës në faqe.

3) Cloud HostGator

Shpejtësia mesatare: 0,42 sekonda

HostGator Cloud nuk është i njëjtë me HostGator themelor.

Shtë më e shpejtë, më e mirë, më e fortë – e ndërtuar për faqet e internetit më të fuqishme dhe në rritje.

Por edhe më mirë, ajo nuk ka të njëjtën çmim çmimi si ofruesit e shtrenjtë të pritjes së cloud.

renë e hostit shpejt

Ajo që duam në lidhje me këto plane të HostGator Cloud

 • Prmimet shumë të ulëta të cloud me $ 4,95 / muaj e lart
 • SSL Falas për të gjitha planet
 • Domenet e pakufizuara në Baby Cloud dhe Business Cloud
 • Si një mori me më shumë se 8 milion fusha dhe 850 të punësuar, ju mund të besoni se ata janë një kompani e fortë

HostGator, i cili u themelua në 2002, ka ofruar shërbim të shpejtë që nga fillimi. Kompania ka një garanci në kohë 99.9%, mbështetje të përgjegjshme ndaj klientit dhe mundësi shtesë për hostimin për WordPress dhe aplikacione.

Nëse jeni duke kërkuar super të shpejtë, hyrja në nivelin e hyrjes duke pritur këtë është mënyra për të shkuar.

Shënim: HostGator ka gjithashtu një host WordPress Cloud – pak më ndryshe, por i shkëlqyeshëm nëse jeni në WordPress.

4) Cloudways

Shpejtësia mesatare: 0.44 sekonda

Cloudways është pak më ndryshe nga hostet e tjerë këtu.

Ato janë një shtresë në krye mega-hoste super të shpejtë dhe super të fuqishëm:

 • Google Cloud
 • Shërbime Ueb Amazon (AWS)
 • Oqeani Dixhital
 • Linode
 • Stackpath
 • Vultr

Në thelb, këto kompani të mëdha të pritjes së cloud janë ndërtuar për zhvilluesit – jo fillestarët.

rrugët më të shpejta

Ajo që bën Cloudways është ndihma për të bërë të lehtë për ju aksesin e të gjithë atyre hosteve, dhe thjeshton procesin.

Ata shtojnë shtresa me vlerë, siç janë:

 • 24/7 Mbështetje e ekspertëve
 • Rezervime të menaxhuara
 • Siguria e menaxhuar
 • Caching e përparuar
 • CloudwaysCDN

Nëse jeni duke kërkuar për një hibrid të mirë të një super-shkallëzimi të shpejtë me shpejtësi të lartë dhe mbështetje 24/7, shkoni me Cloudways.

Për një analizë më të thelluar, shikoni këtu përmbledhjen e plotë të Cloudways.

5) Kinsta

Shpejtësia mesatare: 0,54 sekonda

Nëse jeni duke kërkuar për super të shpejtë WordPress dhe hosting WooCommerce, Kinsta është një alternativë e re për WP Engine.

Ata janë të përqendruar me lazer në krijimin e hostimit më të mirë për përdoruesit e WordPress që duan mbajtjen e menaxhuar, mbajtjen e sigurt, shpejtësinë super të shpejtë dhe madje edhe më mirë – në platformën Google Cloud.

Ka shpejt, atëherë ka Kinsta shpejt.

Ata madje e thanë vetë:

shpejtësia e faqes së motorit wp

Gjëja që unë dua rreth tyre është sa elegante ata mbajnë veten e tyre. Po ata duan të përulen pak, por ata e mbështesin atë me testimin dhe edukimin aktual për pronarët e tjerë të faqeve.

Ata që janë në dije po kalojnë masivisht nga hostet e tjerë në Kinsta. Ata ia vlen të shohin.

Shikoni vlerësimin tonë të plotë për Kinsta për të gjitha detajet me lëng.

6) Pritja për lëvizje

Shpejtësia mesatare: 0.62 sekonda

InMotion është një nga ata nikoqirët që ka qenë rreth e rrotull përgjithmonë, por ata ende po largohen.

Ata kanë investuar në shumë ISP dhe peering të dhëna në mënyrë që të ofrojnë shpejtësi më të shpejtë pa marrë parasysh se ku janë përdoruesit tuaj:

harta e shpejtësisë së lëvizjes

një demonstrim vërtet i lezetshëm ata kanë në faqe është aftësia për të shkarkuar skedarë nga dy qendra të të dhënave për të parë se cili është më i shpejtë – është shumë i lezetshëm, provojeni:

testi i shpejtësisë së lëvizjes

Ata në të vërtetë na kanë befasuar në disa nga hulumtimet tona, dhe kanë dëshmuar se janë një host shumë i shpejtë dhe i besueshëm.

Që nga viti 2001, InMotion Hosting ka qenë i përqendruar tek klientët dhe ofron qendra të të dhënave në Los Angeles dhe Virginia Beach – dhe u lejon klientëve të disa paketave individuale të zgjedhin qendrën e të dhënave që funksionojnë më mirë për faqet e internetit të klientëve të tyre..

 • InMotion ofron tre plane të ndryshme të përbashkëta të pritjes me SSD falas dhe një emër domain falas. Kodimi është i disponueshëm në disa gjuhë, ato ofrojnë integrim për aplikacionet e Google dhe sigurojnë një email IMAP.
 • Gjashtë opsione të dedikuara të serverëve ofrojnë cPanel dhe WHM falas, SSD falas – me kohë më të shpejtë të ngarkesës – dhe 99,99% neto me kohë. Ata ofrojnë një menaxhim të menaxhuar dhe ndihmë të nisjes, një program për vendosjen e një administratori që mund të ndihmojë në optimizimin e faqes tuaj, të shpejtoni faqet tuaja ose të vendosni serverin tuaj.
 • VPS hosting përfshin SSD falas, një emër domain falas, një licencë falas të plotë cPanel, dhe domene të pakufizuar dhe bazat e të dhënave MySQL. InMotion Hosting shkon CentOS 6 Enterprise Class Linux.
 • Rishitesit mund te zgjedhin nga tre plane, te cilat perfshijne te gjitha pa llogarite SSD, eNom, programin e faturimit WHMCS, adresat IP te dedikuara, licencat e plota te cPanel dhe transferimet dhe kopjet.

Mbështetja për lëvizje është në dispozicion rreth orarit, me biseda mbështetëse dhe opsione Skype. Ata ofrojnë një garanci 99.9% në kohë.

Dëshironi më shumë në InMotion? Shikoni shqyrtimin e plotë për më shumë.

7) SiteGround:

Shpejtësia mesatare: 0.71 sekonda

SiteGround është ndoshta pritësi më i mirë i përgjithshëm për shumicën e njerëzve.

Ato kombinojnë një pus të thellë të njohurive teknike, me shërbim të shkëlqyeshëm për klientët dhe çmime të nivelit të lartë që konkurrojnë me më të mirët.

Për t’i bërë faqet e tyre të pritura shumë shpejt, ata kanë zbatuar një sasi të mirë teknologjish për ta bërë faqen tuaj më shpejt sesa një raketë.

Si e bëjnë ata? Disa mënyra:

SuperCacher me porosi

supercacher në terren

SiteGround SuperCacher vjen në tre nivele, në varësi të asaj që ju nevojitet për sitin tuaj:

 • Niveli 1: Cache statike është më e thjeshta dhe bën një kopje të përmbajtjes suaj statike, siç janë imazhet, CSS, javascript, dhe më shumë – dhe i ruan ato në RAM-in e serverit sesa në hard diskun. Kjo e bën aksesin shumë më të shpejtë.
 • Niveli 2: Cache dinamik është e shkëlqyeshme për faqet dinamike si WordPress – e cila ruan HTML e cila u krijua nga kodi PHP. Në vend që të gjeneronte kodin PHP çdo herë dhe të bënte thirrje, ai thjesht referencon HTML të ruajtur. E tëra çfarë duhet të dini është se është më mirë në këtë mënyrë.
 • Niveli 3: Memcached është hardcore – është teknologji e përdorur nga faqet si YouTube, Facebook, Wikipedia dhe një mori sitesh të tjera të mëdha. Në vend që të gërmohet në bazën e të dhënave për pyetje çdo herë, i ruan ato direkt në RAM. Pra, nëse keni një sit të mbështetur me bazën e të dhënave, kjo është mënyra që dëshironi të shkoni.

Cloudflare Falas CDN

faqja e faqes cdn falas

Me pritjen e SiteGround ato integrohen me CDN falas CloudFlare. Ndërsa CloudFlare CDN fillon falas kudo, është shumë e dobishme për ta integruar atë drejtpërdrejt në hostin tuaj – kjo është një gjë më pak për të bërë.

SSD nuk drejton gjendje të ngurtë

siteground site sdd

Për të qenë i drejtë, shumë hoste janë zhvendosur në disqet SSD, kështu që SiteGround nuk është i vetmi, por mbani në mend se është jashtëzakonisht i shpejtë në krahasim me mënyrën “e shkollës së vjetër” për të bërë gjëra.

Jo vetëm që janë të shpejtë, por janë edhe bukur. Ata janë efikas. Ata janë aty kur ju duhen. Ju doni t’i çoni ato në shtëpi për nënën.

A është SiteGround hosti më i ngadaltë i këtyre shtatë?

Jo. Dhe nuk duhet të zgjidhni thjesht testet e shpejtësisë.

testi i shpejtësisë në terren

testi i shpejtësisë në terren Test i shpejtësisë së SiteGround

Ne ekzekutuam testin e mësipërm të shpejtësisë SiteGround me një sit të thjeshtë, duke ndezur SG SuperCacher dhe përzgjodhëm të gjitha cilësimet e tyre të shpejtësisë. Në përgjithësi ishim shumë të kënaqur me këto rezultate. Postimi ynë në A2 Hosting vs SiteGround tregon krahasime të shpejtësisë së njëra-tjetrës.

Shpejtësia e ngarkesës është e rëndësishme, por është vetëm një ndryshore midis shumë njerëzve. SiteGround është një nga hostet e mi të preferuar, kështu që mos lejoni që renditja e tyre këtu t’ju largojë.

Për shembull, shihni të gjitha tiparet e SiteGround dhe A2 Hosting në krahasim me fotografinë e plotë, ose zhyten në përmbledhjen e plotë të SiteGround me vlerësimet e përdoruesve.

Pritës të tjerë të shpejtë të faqeve të internetit që ia vlen të përmenden

Ka shumë shërbime të tjera të mbajtjes në internet atje që ia vlen të merren parasysh. Ka kaq shumë mundësi që është e vështirë të zgjedhësh! Këtu janë disa përmendje të nderuara që ne mendojmë se ia vlen të merren parasysh:

 • Bluehost – ata janë një host super i njohur dhe ata kanë bërë përmirësime të mëdha në kohën e duhur, shpejtësinë dhe shërbimin e tyre ndaj klientëve ndër vite. (Krahasoni kundër HostGator këtu)
 • Dreamhost – ata fluturojnë nën radar këto ditë, por janë një host i mirë-mbështetur, i përballueshëm që shumë e duan
 • Hosting WPX – ata janë një host më i ngrohtë i WordPress, i njohur me bashkëpunëtorët – ia vlen të kontrolloni!

Bazat e Hosting Super të Shpejtë

Shtë e rëndësishme të mbani mend se shpejtësitë e ngarkimit mund të ndryshojnë shumë bazuar në faqet e planit të pritjes që po përdorin. Një plan i përbashkët pritjeje, për shembull, nuk do të funksionojë gjithnjë aq shpejt sa një VPS ose një plan i dedikuar i serverit. Një nga opsionet më bindëse – nëse mund ta përballoni atë – është pritja super e shpejtë e cloud. Ka shumë gjëra që përfshijnë sa shpejt ngarkesa e faqes suaj të internetit, dhe pjesa pritëse e gjërave është vetëm një pjesë e enigmës.

Përveç planit të pritjes që keni zgjedhur dhe distancës suaj fizike nga vendndodhja e serverit të kompanisë pritëse, elementë të veçantë të projektimit në çdo plan pritës mund të ndikojnë gjithashtu se sa shpejt ngarkohen faqet tuaja. Nëse faqja juaj është optimizuar, do të përdorni më pak gjerësi bande dhe përqindje më të ulët të njësisë së përpunimit.

Më lejoni të përsëris: ju mund të keni serverin më të shpejtë në planet dhe akoma të keni një faqe në internet të ngadaltë.

Pra, marrja në pritje të rrufeve të shpejtë është vetëm fillimi. Ka punë për të bërë, bir.

Optimizimi i faqes tuaj mund të nënkuptojë kompresimin dhe redaktimin e imazheve, kompresimin e shkrimeve, duke përfshirë përshkrimet e meta, etiketat e titujve dhe titujve, dhe shtimin e titujve të figurave dhe emrave të skedarëve.

Kur ju zgjidhni një super të shpejtë të pritjes në internet, puna juaj sapo ka filluar.

Mos e konsideroni vetëm shpejtësinë

Kur po zgjidhni një host, balanconi performancën e shpejtësisë dhe opsionet e çmimeve. Unë do të thotë, ju nuk do të gjykoni një libër me të drejtën e tij të mbulimit?

Ndërsa opsionet me çmime më të larta shpesh përfshijnë më shumë karakteristika, më pak kufij në hapësirë ​​dhe gjerësi bandë dhe shpejtësi më të shpejtë, analizoni nevojat tuaja.

Domenet e pakufizuara mund të jenë një tipar tërheqës për ndërmarrjet më të mëdha që zotërojnë një ngarkesë domenesh; nëse jeni duke kërkuar të botoni një blog dhe akoma mund të merrni shpejtësi të ndezur në një plan pritës të përbashkët me një faqe, ky mund të jetë një mundësi më e mirë. Edhe në mesin e planeve të përbashkëta të pritjes, klientët mund të shohin shpejtësi të ndryshme në bazë të veçorive, vendndodhjeve të qendrave të të dhënave dhe orëve të ditës.

Gjëra të tjera për t’u kontrolluar me hostet në ueb, përveç shpejtësisë vetëm:

 • Garancia për kthimin e parave: nikoqirët më të mirë do t’ju japin paratë tuaja brenda 30 ose 60 ditëve – ky është një ndërtues i madh i besimit në kompani
 • Koha e përgjigjes: ka kohë përgjigje pritëse dhe kohë përgjigjeje të emrit të domain – koha juaj e përgjigjes së domain mund të ndikojë në shpejtësinë më shumë sesa hosti juaj aktual
 • Biznesi i vogël vs ndërmarrje: Disa hoste, si Rackspace dhe AWS, janë ndërtuar për ndërmarrjen. Të tjerët, si SiteGround dhe A2 Hosting, i duan bizneset e vogla. Zgjidhni me mençuri. Shikoni listën tonë të plotë të biznesit të vogël këtu.
 • Paneli i kontrollit: Paneli i kontrollit në shumicën e hosteve quhet cPanel, me të cilin shumë përdorues janë njohur. Pritës të tjerë, siç është Kinsta, kanë krijuar të vetët – kjo ka të mirat dhe të këqijat e saj.
 • Ekipi mbështetës: Unë sinqerisht mendoj se ekipi mbështetës është konsiderata # 1. Ju dëshironi mbështetje të jashtëzakonshme. SiteGround është më e mira për këtë. Shihni listën tonë të ushtrive më të mira për mbështetjen e klientit.
 • Llogaritë e postës elektronike: A merrni një email me email? A e bëjnë atë të lehtë? Sa llogari mund të keni? Të gjitha të rëndësishme.
 • Ruajtja e SSD: Ky është ruajtja më e shpejtë e pritjes, shikojeni këtë si një veçori premium. Ju dëshironi që depozitimi juaj të përgjigjet pa vonesë.
 • Hapësira e diskut: Lidhur me ruajtjen e SSD, a jeni i kufizuar në hapësirën e diskut? Disa hoste të mahnitshëm si SiteGround për fat të keq ju japin vetëm 30 GB në planet e tyre të njohura.
 • Certifikatë falas SSL: Sitedo faqe duhet të jetë në SSL këto ditë, e cila ju jep një sit të sigurt https
 • Gjerësia e bandës së pakufizuar: Shumë host do ta pretendojnë këtë, por më pas trafiku i hedhjes nëse bëhet shumë i lartë. Shikoni printimin e mirë në hostin tuaj.

Një shënim mbi metodologjinë tonë

Nëse bëni hulumtime në internet, do të gjeni shumë faqe që testojnë ofruesit e pritjes së tyre në vete në testet e monitorimit të njëanshëm.

Ne mendojmë se është e shkëlqyeshme, por ende mungojnë disa pjesë të enigmës.

Ajo që ne kemi bërë vetë është të bëjmë hulumtime manuale dhe të mbledhim të dhëna mbi raportet nëpër rrjetin e asaj që njerëzit po shohin me kohën e ngarkesës së faqeve.

Atëherë ne i grumbullojmë ato të dhëna për t’ju dhënë kuptimin më të mirë se çfarë shpejtësie mund të prisni. Shpresojmë që kjo të ketë qenë e dobishme në marrjen e vendimeve tuaja – duhet t’ju kursejë shumë kohë!

Ky version u aktualizua në maj të vitit 2020 dhe ne do të azhurnojmë vazhdimisht pasi mbledhim më shumë intel.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map