Pritja më e mirë në internet për biznesin e vogël (maj 2020) – Pro dhe kundër

Pritja më e mirë në internet për biznesin e vogël (maj 2020) – Pro dhe kundër

Pritja më e mirë në internet për biznesin e vogël (maj 2020) – Pro dhe kundër

Zgjedhja e hostit më të mirë është e vështirë.


Si një biznes i vogël, ju duhet bilanci më i mirë i çmimeve dhe karakteristikave.

Por zhytja në botën mistike të web hosting dhe krijimit të përmbajtjes është frikësuese për ekspertët, e lëre më blerësin mesatar. Kjo është arsyeja pse ne jemi këtu për t’ju ndjekur nga dritaret dhe vendet e mbajtura në internet, si dhe të japim rekomandimet tona për ofruesit e pritjes yjore.

Ofruesit më të mirë të mbajtjes në internet për bizneset e vogla

 1. SiteGround
 2. Motori WP
 3. A2 Hosting
 4. Bluehost
 5. GoDaddy
 6. Në lëvizje
 7. Dreamhost

Të çohesh dhe të jesh në internet mund të jetë frikësuese dhe kërkon pak aftësi, por nuk do të jesh pronar i një biznesi të vogël nëse nuk do të gjete mundësi në ato sfida.

pritja më e mirë për biznesin e vogël

Si mundet që një faqe në internet të mbingarkojë të ardhurat e biznesit tuaj të vogël?

 • Mbledhja e të dhënave: Mjetet e fundit do t’ju tregojnë informacione shumë të rëndësishme në lidhje me angazhimin e përdoruesit. Për shembull, ata vunë diçka në karrocë, por ndaluan të bëjnë ndonjë blerje? A ulen pjesë të faqes tuaj të ndenjur dhe të papërdorura? A ndalojnë përdoruesit të klikojnë mbi përmbajtjen brenda sekondave? Sa kohë ata kalojnë në faqen tuaj? Këto të dhëna mund të ndryshojnë biznesin tuaj në mënyra që nuk keni ëndërruar kurrë.
 • Bëni emrin tuaj të njohur: Përmirësimi i numrit të ndjekësve të faqes suaj të SEO dhe ndjekësve të mediave sociale (dikush i famshëm Insta?) Është një nga mënyrat më efektive për të drejtuar shpejt dhe lehtë trafikun në biznesin tuaj.
 • Ndaloni dezinformatat: Zgjidhjet dixhitale kursen në orë njeriu, pasi ju mund të postoni pyetje të bëra shpesh dhe të keni informacione pa kohë siç janë orët e dyqaneve të gatshme.
 • Zgjidhje krijuese për çdo problem: Pavarësisht nëse është duke promovuar projekte, duke ndërtuar një dyqan për shitje në internet, ose duke renditur datat e turneut tuaj për grupin. Një faqe në internet mund të jetë gjithçka që dëshironi dhe të zgjidhë çfarëdo problemi që keni.
 • Dëshmi e Ardhshme për markën tuaj: Interneti nuk po ikën. Nëse biznesi juaj i vogël është akoma jashtë linje. Një konkurrent do ta plotësojë atë boshllëk dhe do të heq klientë të vlefshëm.

Ofruesit më të mirë të mbajtjes në internet për bizneset e vogla në detaje

Këto janë ofruesit tanë më të preferuar të web hosting për bizneset e vogla.

1. SiteGround – Zgjedhja gjithëpërfshirëse më e mirë

sheshi i faqes kryesore korrik 19

www.siteground.com

rekuizitë

 • Mime të shkëlqyera
 • Shërbim i mahnitshëm i klientit
 • Domain falas
 • Zgjedhje e shkëlqyer e mjeteve
 • Skenë me një klik
 • Punon mirë me WordPress

Cons

 • Planet vetem vjetore
 • Disa shqetësime të vogla të sigurisë

Pikat kryesore të tipareve kryesore të SiteGround

Ne nuk mund të marrim sa duhet nga SiteGround.

Gjëja e parë që do të vini re me SiteGround është vëmendja e vendosur në shërbimin ndaj klientit.

Pritësit në internet mund të jenë një dhimbje për t’u marrë kur gjërat shkojnë keq.

Asgjë nuk e vret momentin tuaj si të uleni në një dhomë bosh bisede për shërbimin ndaj klientit ndërsa dyqani juaj online është në rënie dhe shitjet po bien.

Pavarësisht se është një kompani e vogël e pavarur, SiteGround ka shumë fuqi të kombinuar me shërbimin ndaj klientit të një dyqani mami dhe pop.

Nëse nuk e dini se çfarë është skena me një klik, duhet të dini. Ndryshimi i një uebsajti mund të jetë i dhimbshëm ESPECIALISHT nëse nuk keni një platformë provë ku mund të shihni nëse funksionojnë ndryshimet. Skenimi me një klik ju lejon të provoni ndryshimet në faqen tuaj përpara se t’i sillni ato live. Kjo veçori e bën vetëm që SiteGround ia vlen investimin pasi mund të mbani një ndjenjë të stabilitetit kur bëni ndryshime në faqen tuaj dhe shmangni kohëzgjatjen e papritur nga shtytja e një azhurnimi live.

Vini re se duhet të blini një vit të tërë sesa mujor, por si pronar i një biznesi të vogël nuk është problem i madh.

Blogerët dhe ata që testojnë ujin mund të dëshirojnë të shkojnë me një mundësi mujore sidoqoftë.

Shikoni vlerësimin tonë të thelluar nëse doni të dini pak më shumë rreth tyre, ne nuk mund t’i rekomandojmë ato sa duhet. Ose provoni t’i krahasoni ato me një host tjetër të ngjashëm si A2 Hosting.

Merrni zbritje të faqes këtu përreth

2. WP Engine – platforma më e mirë për WordPress

wpengine

www.wpengine.com

rekuizitë

 • Vlera më e lartë për bizneset e rritjes
 • Të përkushtuar absolutisht për WordPress
 • Mjetet dhe veçoritë fantastike të WordPress
 • Shpejtësi e shpejtë
 • Transferime të pakufizuara të të dhënave
 • Kriptimi i nivelit të ndërmarrjes

Cons

 • Nuk është një zgjedhje e mirë nëse nuk jeni të përkushtuar të përdorni WordPress.
 • Asnjë email domain
 • I shtrenjtë për fillestarët

Pikat kryesore të tipares kryesore të motorit WP

Gabimi më i madh që bëjnë fillestarët? Getting shumë të lirë me web hosting.

Disa do të krahasojnë planet e $ 35 / muaj të WP Engine me disa çmime të nivelit të poshtëm që janë kaq të ulëta tronditëse sa nën 2 dollarë në muaj.

Guess what – ju merrni atë që paguani.

Nëse keni një biznes të vërtetë, dëshironi të paguani më shumë. Ju dëshironi të dini se kompania pritëse do të bëjë një fitim dhe të investojë në teknologjinë e tyre.

Me mend se çfarë, nëse hosti juaj i lirë bëhet hakmarrje, ju po paguani një programues të faqes së internetit me lartësi prej $ 100 / orë (në Sh.B.A) për ta rregulluar atë. Këtu shkojnë kursimet tuaja.

Teknikisht WordPress është një sistem i lirë i menaxhimit të përmbajtjes me burim të hapur, i cili është një mënyrë teknike për të thënë se çdokush mund ta përdorë dhe modifikojë softuerin falas. Kjo ka të mirat dhe të këqijat.

Sshtë një mjet shumë i fuqishëm që i lejon përdoruesit qasje në shtojcat, widget, opsionet e përmbajtjes të dizajnuara nga përdoruesi dhe më shumë. Por pengesa kryesore është se duke qenë kaq i hapur, gjithçka mund të ndodhë.

Kjo do të thotë nëse nuk jeni një zhvillues, faqja juaj e WordPress në një host të lirë mund të shpërthehet, hakohet dhe vrapon më ngadalë se kërmilli në zhavorr.

Për të ndihmuar në pritjen dhe menaxhimin e kësaj, WP Engine mbingarkon WordPress me personalizimet e tyre të integruara. Ata e konsiderojnë veten si një platformë përvoje në internet që është më shumë se një host.

Whatfarë do të thotë kjo është se ata kanë një ekip inxhinierësh të WordPress që përdorin platformën e tyre të personalizuar për të shtuar optimizime të shpejtësisë, parandalimin e hakimit dhe mbështetje të nivelit të lartë për ta bërë faqen tuaj më të fortë sesa ta bëni vetë.

Bitshtë pak më e kushtueshme, por ata që duan të përdorin WP do të dashurohen me WP Engine dhe të gjitha tiparet që ofrojnë.

Nëse jeni në natyrën DIY të WordPress, WP Engine është një domosdoshmëri.

WP Engine është më i shtrenjtë se opsionet e tjera të pritjes sepse ofron shpejtësi ekstreme, mjete të shkëlqyera, kopje rezervë automatike dhe më shumë.

Pengesë më e çuditshme është mungesa e mbështetjes për emailet me bazë domain.

Ata me vështirësi sugjerojnë përdorimin e Gmail, por shpresojmë se do të ndryshojnë ndërsa rriten (Ata azhurnuan shërbimin e klientëve kohët e fundit në 24/7 që është fantastike). Për të qenë i sinqertë, ne shkojmë me Gmail për gjithçka, kështu që nuk është aq shumë pengesë.

Nëse nuk përdorni WordPress, mund të jetë me vlerë të kërkoni diku tjetër, por është e domosdoshme për ata që janë. Shqyrtimi ynë i plotë shkon edhe më në thellësi mbi tiparet e tyre.

Merrni WP Engine 3 muaj falas

3. A2 Hosting – Deri në 20x pritje më të shpejtë

a2 mbajtja kryesore e korrikut 19

www.a2hosting.com

rekuizitë

 • Ofruesi i pritjes më i shpejtë i përbashkët që do të gjeni
 • Mbështetje 24/7 e klientit
 • Garancitë e shpejta
 • Karakteristikat e forta të postës elektronike
 • Mirë me hostimin e optimizuar të WordPress
 • Kopje rezervë automatike
 • Rezervime ditore

Cons

 • Ndërfaqja mund të bëhet pak e çrregullt
 • Disa ankesa të klientëve për përkrahjen nën-par

A2 Hosting Pikat kryesore të tipareve kryesore

A2 Hosting qëndron për një gjë.

shpejtësi.

Asgjë nuk i bën vizitorët e faqes suaj të zemëruar si koha e ngadaltë e ngarkesës.

Edhe disa sekonda shtesë mund t’ju ​​kushtojnë me qindra klientë.

A2 Hosting po flakëron shpejt dhe ofron tërësinë e plotë të veçorive që presim nga një ofrues i një web hosting siç janë mbështetja 24/7 e klientit, garancitë në kohë dhe mjete të shkëlqyera.

A2 është një mundësi me të vërtetë e mirë për ata me dizajne të peshuar në internet që duhet të marrin të dhëna për konsumatorin shpejt.

Ata ofrojnë mbështetje të shkëlqyeshme me email dhe janë të mira edhe me WordPress, i cili i mban ata konkurrues me WP Engine.

Si host, ata janë një kompromis i shkëlqyeshëm midis veçorive të lira të gjithanshme të SiteGround dhe fokusit të shtrenjtë të WordPress të WP Engine.

Ata gjithashtu kanë zgjidhje pronësore të sigurisë dhe mund t’u besohet të qëndrojnë më shumë se pothuajse çdo shërbim tjetër pritës, rezervat ditore nuk dëmtojnë as.

Fillimi i një faqe ecommerce që nuk është në Shopify (pse?). A2 mbështet PrestaShop, Magento, OpenCart, WooCommerce dhe shumë më tepër.

Shikoni më shumë detaje të A2 Hosting në shqyrtimin e plotë.

Kontrolloni çmimet dhe planet e A2 Hosting

Kompanitë e lira dhe të njohura të mbajtjes në internet

Këto ofrues të pritjes së programeve të internetit janë përdorur gjerësisht opsione të njohura që i kanë qëndruar testit të kohës.

1. Bluehost – Themimi më i mirë për një pajtim tre-vjeçar

oferta bluehost 36 muaj

www.bluehost.com

rekuizitë

 • Zgjedhje fantastike për fillestarët
 • Kriptimi i shkallës ushtarake
 • Bluehost VPS është në të vërtetë e përballueshme
 • Pricemimi më i lirë për një angazhim 3-vjeçar
 • Disa përdorues raportojnë me shpejtësi super të shpejtë

Cons

 • Lirë nuk është gjithmonë më mirë
 • Asnjë garanci në kohë
 • Shpejtësi të ngadaltë të raportuara nga disa përdorues
 • Mbështetja e klientit mund të jetë e ngadaltë dhe pa mungesë

Pikat kryesore të tipareve Bluehost

Bluehost është zakonisht zbritur nga emri në bloget e njohura dhe podcast-et e famshme – është një host i tregut masiv që apelon për shumë njerëz.

Për ata që përdorin çmimin si faktorin më të rëndësishëm për të vendosur hostin tuaj, Bluehost është një nga opsionet më të mira.

Shtë gjithashtu një nga opsionet me rrezik më të ulët për fillestarët që thjesht po hidhen në ndërtimin e faqes së tyre të parë.

Bluehost ka siguri dhe mjete fantastike që fillestarët duan ta përdorin. Ata gjithashtu ofrojnë VPS hosting me një çmim të përballueshëm.

Bluehost bën luftë në disa fusha.

Së pari, ata nuk ofrojnë një garanci në kohë. Kjo do të thotë që nuk do të kompensoheni nëse Bluehost bie poshtë.

Ndërsa kjo është një dukuri shumë e rrallë, rreziku nuk ia vlen për bizneset siç është tregtia elektronike që humbasin para çdo minutë një sit nuk është i ngritur. Ata janë ofruesi i vetëm që ne rekomandojmë që nuk e bëjnë atë kërkesë themelore për shkak të të gjitha gjërave të tjera që bën Bluehost mirë.

Bluehost është një zgjedhje e mirë por përdoruesit afatgjatë mund ta gjejnë veten duke i tejkaluar ato si host. Kjo e bën çmimin afatgjatë të lirë pak më pak të vlefshëm.

Shqyrtimi i plotë i Bluehost zhyten në më shumë detaje.

Kontrolloni çmimet dhe merrni zbritje Bluehost

 

2. Godaddy – Pritësi më i mirë i Uebit për Emrat e Domainëve

zoti 2019-qershor

www.godaddy.com

rekuizitë

 • E shkëlqyeshme nëse tashmë keni fusha atje
 • 24/7 mbështetje telefonike
 • Pothuajse gjithmonë lart dhe goxha shpejt
 • Mjete dhe veçori të shkëlqyera
 • Mund të ketë një ekip profesional të hartojë faqen tuaj të internetit

Cons

 • Mbështetje e vjetëruar PHP
 • Shërbim i ngadaltë i klientit
 • Jo pritja me cilësi më të lartë

Thelbësore kryesore të tipareve GoDaddy

Edhe nëse shkoni me një ofrues tjetër të web hosting, shanset janë që të takoni Godaddy gjatë rrugës.

Ata janë ndoshta ofruesi më i njohur përreth.

Ata janë të famshëm për blerjen e një sasie të çmendur të emrave të domain-ve dhe reklamave të shkëlqyera të superfishtë që i bënë të paharrueshëm për të gjitha arsyet e gabuara.

Për profesionistët e biznesit me kohë të shkurtër që duan të kalojnë vetëm në një kompani, ekziston një shans i mirë që Godaddy do të plotësojë nevojat tuaja si për një host ashtu edhe për emrin e domain.

GoDaddy kontrollon kutitë për mbështetjen e telefonit 24/7, çmimet e fillimit të përballueshëm dhe një sasi të duhur karakteristikash. Një tipar unik është ekipi i dizajnit në internet që Godaddy punëson.

Për ata që janë të gatshëm të paguajnë pak më shumë, ata do të hartojnë uebfaqen tuaj dhe do t’ju ndihmojnë të merrni shpejt një prani në internet. Vlen për ata që thjesht nuk kanë kohë ose aftësi për të ndërtuar një sit, por kanë buxhet.

Shqyrtimi i plotë i GoDaddy zhytet në më shumë nuanca.

Merrni hostin e GoDaddy WordPress për vetëm 1 dollarë

3. Pritja për lëvizje – Pa pritje të ngurta pritjeje

thirrje për pritjen kryesore të vitit 2019-korrik

www.inmotionhosting.com

rekuizitë

 • SSD Hosting
 • Integrimi i WordPress
 • Shërbim shumë i besueshëm i klientit
 • Ndërrimi i llojit pa strehues (Dedikuar, VPS, Shared)
 • Orientuar teknik

Cons

 • Prmimet dhe kufijtë e paqarta dhe konfuze

InMotion Hosting Pikat kryesore të tipareve kryesore

Inmotion Hosting është një mundësi e fortë për mbajtjen në internet dhe ka afro 16 vjet.

Me një histori të performancës së shkëlqyeshme dhe të gjitha tiparet, ju do të prisni nga një ofrues i web hosting-it.

Ata nuk kanë karakteristika të paqarta vrasëse që i bëjnë ata të qëndrojnë mirë, por nxitja është e përballueshme, e njohur dhe e besueshme.

Inovacioni është parësor për të qenë pak më shumë në anën teknike sesa shërbimet e tjera të hostimit dhe i pëlqen të mbështesë zgjidhje me burim të hapur.

Ata janë fantastikë për ata që dinë pak rreth ndërtimit të një siti dhe mbajtjen e tij paraprakisht.

Ajo ka një kurbë më të ngutshme të të mësuarit sesa disa ofrues, por lejon disa liri unike.

Ata gjithashtu kanë SSD hosting që është shumë më shpejt sesa pritja tradicionale e HDD.

Dobësia më e madhe është për Inmotion është se ato nuk janë gjithmonë më të qarta në çmimet dhe kufijtë e të dhënave, kështu që është e rëndësishme të hulumtoni paketën tuaj dhe të bisedoni me shërbimin e klientit për çdo pyetje që mund të keni. Shqyrtimi i plotë i Inmotion zhytet më thellë se sa dëshironi.

Shihni çmimet dhe planet për Inmotion

4. Hostgator – Pritëse popullore e lirë

Hostgator

www.hostgator.com

pro

 • Migrime falas në internet
 • Garanci bujare e kthimit të parave dhe prova falas (siç është cPanel)
 • Alternativa e mirë për hostet e tjerë të lirë
 • Adresat e pakufizuara të postës elektronike
 • Shërbimi yjor i klientit

kundër

 • Vlerësime të përziera të klientëve
 • Siguria është paksa e paqartë

Pikat kryesore të tipareve kryesore të HostGator

Hostgator është një mundësi shumë e lirë (si në më pak se 3 dollarë / muaj) që ofron mjete të shkëlqyera, mbështetje të mirë dhe një garanci bujare për kthimin e parave.

Avantazhi më i madh i ofruar nga Hostgator është mungesa e rrezikut.

Ata japin shumë stimuj falas, siç janë kreditë Adwords dhe mjetet e SEO. Ata gjithashtu japin gjykime falas të tipareve të njohura të pritjes, siç është cPanel.

Me HostGator ju merrni për të eksperimentuar pa shpenzuar një grumbull parash shtesë. Ata janë të ngjashëm me Godaddy në atë Hostgator është një ofrues i madh, i njohur me karakteristika fantastike.

Për dallim nga Godaddy, ata nuk përdorën mashtrime të papërpunuara të marketingut për t’u bërë të njohura. Përkundrazi ata thjesht ofrojnë shërbim të mirë me tiparet që dëshironi.

Me adresa të pakufizuara të postës elektronike dhe të gjitha mjetet falas, ata janë ndoshta zgjedhja jonë e preferuar për ata që duan të eksperimentojnë me analitikë në internet.

Ata kanë gjithçka nga të përbashkëta deri te WordPress, VPS dhe host cloud. Ata që sapo fillojnë do të bëjnë mirë me pritjen e përbashkët. Shqyrtimi ynë i HostGator zhytet në sasinë marramendëse të opsioneve.

Bazinga, planet e zbritura të HostGator-it (me lidhje)

 

5. Dreamhost – nikoqiri më i mirë për jo-fitime

Dreamhost

www.dreamhost.com

rekuizitë

 • Instalime të thjeshta me klik të vetëm
 • Bandwidth i pakufizuar dhe hapësira në disk
 • Freebies galore (100 dollarë kredi AdWords, fusha falas, postë elektronike të pakufizuara)
 • Hosting falas për jo-fitime

Cons

 • Asnjë mbështetje telefonike
 • Mungesa e opsioneve

Pikat kryesore të tipareve të Dreamhost

Dreamhost bën një gjë të mahnitshme që nikoqirët e tjerë nuk e bëjnë: hostin pa pronë të lirë.

Duhen pak shkresa, por për ato 501 (c) (3) që po heqin, asgjë nuk rreh!

Ata janë një shërbim i mirë për strehimin dhe ne vlerësojmë sa të sinqertë dhe të përparmë janë për fjalët si të pakufizuara.

Shumica e ofruesve përmes këtij brezi, por ende bandës së mbytjes ose ngarkojnë ekstra përmes mjeteve të paqëndrueshme. Dreamhost është vetëm një shërbim miqësor pritës.

Ata ofrojnë disa opsione të larmishme siç janë WordPress dhe shërbimet e krijuesit të faqes në internet, si dhe mbeten mjaft të përballueshme.

Shqetësimi ynë më i madh është që Dreamhost nuk ofron mbështetje telefonike.

Përdorimi i një sistemi të shpejtë dhe të mirë të biletave të postës elektronike funksionon, por bizneset më të mëdha me shqetësime të menjëhershme mund të gjenden të irrituar nga mungesa e shërbimit ndaj klientit.

Shikoni përmbledhjen e plotë të Dreamhost për detaje më të reja.

Shihni nëse Dreamhost është mjaft i ëndërruar për ju

Si ta filloj marrjen e biznesit tim në internet?

Mund të ndjehet mbizotëruese në fillim, por marrja e biznesit tuaj të vogël në internet mund të ndahet në tre hapa të tepërt.

1. Përcaktoni praninë tuaj në internet: Së pari, hulumtoni dhe mendoni se çfarë lloji i faqes në internet ju nevojitet. Ju mund të keni nevojë për një sit të E-Commerce me karroca dhe karakteristika unike ose të reklamoni një firmë ligjore dhe të kujdeseni kryesisht për drejtimin e një audiencë specifike në praninë tuaj të internetit. Përcaktimi i pranisë tuaj në internet varet nga biznesi juaj individual.

2. Zgjidhni një zgjidhje për mbajtjen në internet: Kjo do të varet nga nevojat tuaja si biznes. Pritja në internet e biznesit të vogël zakonisht përbëhet nga një zgjidhje e pritjes së intervalit të mesëm pasi opsionet më të shtrenjta kanë karakteristika që një pronar normal i biznesit nuk mund t’i përdorë kurrë.

3. Bnxisni dhe hartoni praninë tuaj në internet: Ndërtimi i uebfaqes tuaj varet nga ajo që dëshironi të investoni në platformën tuaj online.

Asnjë nga këto hapa nuk është i lehtë ose i shpejtë. Ata janë të gjërë dhe mund të marrin një ton kohë dhe investime për të përfunduar. Ata janë në thelb mënyra më e gjerë për të marrë praninë tuaj online dhe drejtimin pse. Sot ne duam t’ju ndihmojmë të kujdeseni për atë hap të dytë konfuz, duke zgjedhur zgjidhjen tuaj të mbajtjes në internet.

Hapi i dytë, zgjedhja e një hosti, është aty ku shumë udhëheqës entuziastë të biznesit zhyten, ndalen dhe nuk futen kurrë në internet.

Ekziston një grup marramendës i opsioneve të hostimit në dispozicion dhe meqenëse pritja është një hap i tillë themelor për zhvillimin e një prani në internet, mund të jetë e lehtë të dekurajohet nga fillimi i çdo gjëje.

Isfarë është një “zgjidhje për mbajtjen në internet?”

web hosting për studentët

Uebfaqet nuk lundrojnë rreth një re eterike ose nuk ekzistojnë në të vërtetë në ndonjë rrjet të paprekshëm në mbarë botën.

Sa herë që keni hyrë në një faqe në internet, në të vërtetë jeni duke u lidhur me një kompjuter fizik diku (një server) që ruan informacione dhe administron hyrjen në internet.

Kompjuterët modernë gjithashtu mund të simulojnë këta serverë duke ekzekutuar një program (i njohur si një makinë virtuale), por teknikisht ata janë akoma duke ekzekutuar një program në pajisjen fizike.

A wEB orëosting solution është thjesht mënyra se si të merrni një kompjuter fizik për të menaxhuar, ruajtur dhe lidhur faqen tuaj në internet. Kjo është bërë kryesisht përmes wEB orëosting providers siç është A2 Hosting që menaxhojnë qindra ose mijëra kompjuterë të mbushur me faqe të ndryshme interneti.

Në qoftë se nuk jeni me përvojë shumë teknike, ne mund t’ju tregojmë tani që zgjidhja juaj më e mirë për mbajtjen e faqeve në internet ka të ngjarë të paguani një ofrues të një web hosting për të ruajtur faqen tuaj dhe të lidheni atë me internetin.

Shtë e thjeshtë, me kosto efektive dhe shumë më e efektshme sesa përpjekja për të drejtuar sistemin tuaj të serverit në zyrë ose shtëpi. Për ata trima ose teknikët që duan të provojnë një zgjidhje brenda në shtëpi, megjithëse, WhatsTheHost ka shkruar një artikull hap pas hapi në web hosting në shtëpi.

Si e di se çfarë hosti duhet të zgjedh?

Ownerdo pronar i biznesit do të ketë nevoja të ndryshme.

Disa host janë më të përshtatshëm për ata që ndërtojnë uebfaqe me trafik të lartë siç janë dyqanet në internet ndërsa hostet e tjerë janë të shkëlqyeshëm për blogerët dhe ata që kanë nevojë për më shumë mjete të orientuara nga të dhënat për të fituar lexuesit.

Ne i zbërthejmë ofruesit tanë të preferuar të hostimit në internet më poshtë, në mënyrë që të mund të merrni një vendim të informuar.

Për të zgjedhur një host, do të dëshironi të merrni në konsideratë qëllimin e uebfaqes tuaj, platformën në të cilën dëshironi ta ndërtoni atë (të tilla si WordPress, zhvillimi i uebfaqes tuaj, ose përdorimi i një krijuesi të faqeve të internetit DIY) dhe sa i përkushtuar jeni ndaj proces. Ne ju rekomandojmë të njiheni me tre mikpritësit tanë të parë dhe të shikoni nëse ato mund t’i përshtaten nevojave tuaja. Ju gjithashtu do të dëshironi të merrni në konsideratë marrjen e një emri domaini në katror pasi pagesa për një host shpesh përfshin zgjedhjen e një.

Si mund ta marr emrin tim domain?

zgjedhjen-a-domain-NAME1

Një emër domaini është thjesht termi që vendosni në një shfletues për të tërhequr faqen tuaj të internetit. Për shembull www.amazon.com ose www.google.com.

Këto adresa janë regjistruar për një periudhë kohe dhe një treg kompleks dikton se sa janë të kushtueshëm emrat e domain, si dhe disponueshmëria.

Ju duhet të vendosni se sa i rëndësishëm është emri juaj i domain dhe nëse doni diçka të lirë, të rastësishme, ose të djathë në vend që të paguani shpenzimet e mëdha që lidhen me marrjen e emrit tuaj të duhur të biznesit ose domainin e ëndrrave.

Ofruesit e pritjeve të faqeve në internet zakonisht ofrojnë emra domenesh falas ose me zbritje nëse i zgjidhni ato, por kini kujdes që shumë emra domain i përkasin ndërmarrjeve specifike siç është Godaddy (Do të thotë se mund t’ju duhet të punoni me kompani të shumta për të filluar faqen tuaj të internetit).

Nëse jeni ngecur, ndoshta provoni një prej këtyre gjeneruesve të domain. Ato ndihmojnë në gjetjen e një emri të mirë pa djegur buxhetin ose duke humbur orë duke u përpjekur të jenë krijues.

Cilat janë bazat që duhet të shikoj në ofruesin tim të hostimit në internet?

Pothuajse çdo ofrues do t’i kërkojë këto elemente si karakteristika. Shtë e rëndësishme të siguroheni që të zgjidhni një ofrues të një web hosting që ofron këto karakteristika. Pritshmëria universale është që këto janë minimum kërkesat për një host të mirë. Nëse hosti juaj nuk mund t’i sigurojë këto gjëra të thjeshta, shmangni ato! Për më tepër, nëse këto janë tiparet e vetme që i bëjnë ata të qëndrojnë më mirë, gjeni një host më të mirë.

Thelbësore themelore për çdo ofrues,

 • Shërbimi 24/7 ndaj klientit
 • Opsionet e hapësirës së ruajtjes
 • Opsione të shumëfishta pritëse (VPS, Dedikuara)
 • Garanci deri në 99.9X%
 • Mjete dhe mundësi shtesë për përdoruesit (Për shembull, mjetet SEO ose ndërtuesit e faqeve të internetit DIY)

Pritësi juaj duhet të jetë gjithnjë i disponueshëm nëse diçka shkon keq, pothuajse kurrë nuk e humbni shërbimin dhe ofroni mundësi të tjera përveç ruajtjes së faqes tuaj të internetit.

Kuptimi i llojeve të ndryshme të shërbimeve të pritjes

grua do mode bishë në kompjuter

Përzgjedhja e një hosti në internet është mjaft komplekse, por gjithashtu do të duhet të zgjidhni llojin tuaj të pritjes.

Ndarja e përbashkët – Këto janë opsioni më i lirë dhe më i miri për kompanitë që nuk kanë investuar shumë në zhvillimin e uebit.

Sosting i përbashkët do të thotë që faqja juaj e internetit banon në një kompjuter fizik me disa faqe të tjera.

Zbërthimi është një çmim i lirë dhe kryesisht pritës standard.

Dobësi është se këto faqe të tjera nuk janë të ndara nga e juaja dhe nëse rrëzojnë serverin, sulmohen ose keni ndonjë numër të madh problemesh, do të fillojë të ndikojë në shërbimin tuaj.

Ata gjithashtu mund të kufizojnë gjerësinë e brezit dhe herë pas here ju ngarkojnë nëse diçka ju bën të keni nevojë për më shumë hapësirë ​​(siç është viralja e papritur).

Cloud Hosting – Shtë fjala kryesore e dekadës (“e ruajtur në re”) – por çfarë do të thotë edhe pritja e cloud?

Sipas IBM, “Pritja në cloud bën aplikimet dhe faqet e internetit të arritshme duke përdorur burime cloud. Për dallim nga pritja tradicionale, zgjidhjet nuk vendosen në një server të vetëm. Në vend të kësaj, një rrjet i serverëve të lidhur virtualë dhe fizikë të cloud mbështesin aplikacionin ose faqen e internetit, duke siguruar fleksibilitet dhe shkallëzim më të madh. “

Pra, në thelb, ai përhapet rrezik – nuk po mbështeteni në një makinë – dhe lejon një shkallëzim ekstrem.

VPS Hosting – VPS Hosting ose server virtual virtual është një hibrid i serverëve të përbashkët dhe serverëve të dedikuar.

Serverët modernë mund të ekzekutojnë makineritë VM ose virtuale.

Këto programe simulojnë një sistem të tërë operativ ndërsa mbeten të qëndrueshëm dhe të izoluar nga uebfaqet e tjera.

Kjo do të thotë se një rritje e madhe në burimet e sistemit nuk do të fillojë të prerë në faqet e internetit të tjera në një server.

Zgjidhjet e përparuara të pritjes në cloud të VPS janë dizajnuar të shkallëzojnë me kërkesën, si dhe do të thotë që ju do të paguani më pak para kur faqja juaj nuk përdoret aq shumë, dhe do të mbeteni akoma të qëndrueshëm pas një sulmi të madh në trafik.

Planet VPS janë më të shtrenjta, por zakonisht mënyra më e mirë për të shkuar për një biznes të vogël që dëshiron më shumë fuqi dhe siguri sesa pritja e përbashkët, por nuk është e gatshme të shkojë në një program të mirë për strehimin e dedikuar

WordPress Hosting – Whatfarë është WordPress Hosting? Në realitet, hostimi i WordPress thjesht është i ndarë ose host i cloud, por i optimizuar për WordPress. Kjo do të thotë që teknikët e serverëve shkulin serverët për të punuar më mirë me WordPress, gjëra që janë mbi kokën time (dhe tuajat). Le të themi thjesht nëse shiteni në WordPress, kjo është ndoshta rruga për të vazhduar.

Pritësit që e ofrojnë këtë lejojnë që WordPress CMS të instalohet në server dhe të punojë me të vërtetë duke ofruar të gjitha mjetet që ju nevojiten për një sit të bazuar në WordPress. Ne definitivisht rekomandojmë WP Engine për ata që janë të interesuar në mbajtjen e WordPress!

Hosting i Biznesit – Farë është mbajtja e biznesit?

Ky është vetëm një term i industrisë që do të thotë se një mikpritës i afrohet bizneseve dhe ofron karakteristika të një uebfaqeje biznesi që mund të kenë nevojë.

Në përgjithësi, duhet të prisni që pritësi juaj të ju trajtojë si biznes pavarësisht nëse jeni i madh apo i vogël!

Përkushtuar Hosting – Ky është opsioni më i shtrenjtë dhe në përgjithësi do të thotë që faqja juaj e internetit është e vetmja në një server.

Kompanitë e mëdha apo bizneset që bëjnë sasi masive të tregtisë elektronike i duan hostet të dedikuar sepse ato janë më të besueshmet dhe ju mund të garantoni që faqet e internetit të tjera nuk kanë asnjë shans të ndikojnë në shërbimin tuaj. Ata janë të kushtueshëm, por nëse ju duhet absolutisht të qëndroni në internet, kushtimi është rruga për të shkuar.

Windows vs Linux Hosting

Nuk ka të ngjarë një arsye që ju do të duhet ta konsideroni këtë pasi shumica e pritjes bëhet përmes Linux, por disa ofrues të mbajtjes së uebit përdorin gjithashtu Windows për mbajtjen në internet. Ndërsa rriteni në aftësitë tuaja teknike, kjo mund të bëhet më e rëndësishme. Tani për tani, është mirë që të përqendroheni në zgjedhjen e një hosti të ngurtë të biznesit që plotëson buxhetin dhe veçoritë tuaja, dhe shumica e këtyre janë në Linux.

Konsiderata të tjera kur zgjedhni një ofrues të mbajtjes së uebit

Pamja ajrore e grafikut të analizës së të dhënave të biznesit

Biznesi juaj ka nevoja unike që ndryshojnë nga bizneset e tjera. Nëse shesni produkte në internet, ju mund të keni nevojë për çertifikata të forta sigurie dhe integrim me ofruesit e pagesave.

Nëse po drejtoni një sit lajmesh me miliona faqe dhe foto, me siguri do t’ju duhet sasi të mëdha hapësirë ​​ruajtjeje.

Këto janë disa aspekte që duhet të merren parasysh kur zgjidhni një ofrues të një web hosting:

 1. Garanci për kthimin e parave
 2. Mbështetja e klientit
 3. Emri i domain falas (Emrat e lirë në përgjithësi nuk janë zgjedhja juaj ideale)
 4. Certifikatë falas SSL (Le të Encrypt – Kjo është shumë e rëndësishme pasi mungesa e SSL vret trafikun)
 5. Bandwidth (bandwidth i pakufizuar për vendet me trafik të lartë)
 6. Një ndërtues i avancuar i faqes në internet
 7. Rezervime – absolutisht kritike në rast të ndërprerjes së energjisë ose dështimeve kritike (ose gabimit të përdoruesit)
 8. Ulje shumëvjeçare
 9. cPanel (Platformë e shkëlqyer e bazuar në Linux që disa përdorues preferojnë)

Vetëm Filloni

Ju duhet të bëni hulumtimin tuaj për të marrë zhurmën më të mirë për kokën tuaj, por në realitet nëse zgjidhni një nga hostet e përmendur në këtë faqe, do të jeni në duar të mira.

Për t’ju dhënë dy mundësi shumë të thjeshta:

Drejtimin e një siti të vogël dhe doni çmime të ulëta dhe mbështetje të madhe? Shkoni me SiteGround.

A jeni një biznes fitimprurës i bazuar në WordPress? Shkoni me WP Engine.

Zgjidh një nga ata dy dhe vazhdo me jetën tënde!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector