Free WordPress Hosting: Miti apo Realiteti? (Maj 2020)

Free WordPress Hosting: Miti apo Realiteti? (Maj 2020)

Free WordPress Hosting: Miti apo Realiteti? (Maj 2020)

A mendoni ndonjëherë se cili është më mirë: mbajtja falas në WordPress ose mbajtja e lirë e WordPress?


A ka rëndësi edhe kjo?

Ky artikull është shkruar vetëm për ju për t’ju ndihmuar të vendosni midis të dyve.

Lexo.

Ai është i hutuar në lidhje me pritjen falas të WordPress.

Sidomos kur sapo filloni me një faqe WordPress, një nga pyetjet e zakonshme që kanë njerëzit është nëse ka mundësi falas për WordPress hosting që kanë vlerë për tu eksploruar. Padyshim që ka zgjedhje falas në treg, dhe disa mund të jenë në rregull për dikë që thjesht dëshiron të marrë një blog personal në internet. Nëse jeni duke kërkuar paketën më të mirë të pritjes për një biznes apo një organizatë, me siguri, ia vlen të grumbulloni të paktën pak para të gatshme për të siguruar që vizitorët tuaj të kenë një përvojë të mirë.

Ne do të shikojmë në disa shërbime falas të mbajtjes së WordPress në mënyrë që t’ju jap një ide se çfarë është në dispozicion. Pas kësaj, ne do të kontrollojmë disa nga mënyrat për të marrë një llogari të paguar hosting pa prishur bankën. Në fund, do të ketë gjithashtu një krahasim që shpjegon pse edhe një opsion i kostos së ulët të paguar të pritjes mund të jetë me vlerë përkeqësimin e vogël të ndarjes me disa nga paratë tuaja të fituara me vështirësi.

Zgjedhjet falas të hostimit të WordPress

1. WordPress.com

wordpress

Nëse jeni duke gjurmuar në pritjen më të mirë falas të WordPress pa pasur nevojë të merreni me dhimbje koke të mundshme, mund të jetë më mirë të shkoni direkt në WordPress.com. Platforma funksionon në thelb mënyra sesi bëjnë platformat e tjera të blogerave, siç është Blogger-i i Google. Për sa i përket përshtatjes dhe pamjes, sigurisht që është një hap përpara nga ato alternativa. Gjithashtu, ajo zhvillon WordPress, ndryshe nga shumë platforma të tjera të blogezimit të disponueshme pa asnjë kosto.

Njerëzit të cilët nuk shqetësohen shumë për qasjen në bazën e të dhënave ose aftësinë për të bërë rregullime të mëdha në faqet e tyre do të jenë në rregull me WordPress.com. Nga ana tjetër, nëse po kërkoni të vendosni diçka si një uebfaqe WooCommerce, mungesa e përshtatshmërisë do të jetë problem.

Një përmbysje e madhe për WordPress.com është se hosti ka punuar shumë për të siguruar burime të mjaftueshme për të mbajtur ton të faqeve të internetit që funksionojnë mbi të. Siç thamë edhe më parë, nëse thjesht doni të hedhni një blog personal duke festuar dashurinë tuaj për trenat, është një mundësi me të vërtetë e mirë. Për shumicën e gjithçkaje tjetër, mund të mungojë.

Një shënim në lidhje me pronësinë e WordPress.com

E drejta nga zhurma, vlen të përmendet se WordPress.com nuk është pa një grindje të vogël. Përkundër asaj që emri do të sugjeronte, nuk drejtohet nga Fondacioni WordPress jo-fitimprurës që ruan kodin thelbësor motorin WP. Në vend të kësaj, ajo drejtohet nga një kompani e quajtur Automattic. Automattic ka patur një hap në krijimin dhe mirëmbajtjen e shumë komponentëve për WordPress, por opsioni i tyre i pritjes është një person juridik i veçantë.

Vini re se WordPress.org është faqja e Fondacionit. Ajo pret versionin e fundit të thelbin të kodit PHP të disponueshëm për t’u shkarkuar. Ky është një mundësi vetë-pritëse që kërkon që të keni serverin tuaj me PHP dhe MySQL dhe të funksionojnë përpara instalimit. Me fjalë të tjera, ju jeni plotësisht vetë duke bërë një instalim WordPress me paketën me burim të hapur.

2. 000webhost

000webhost

Me më shumë se 16 milion përdorues në platformën e saj, 000webhost është një lojtar legjitim në hapësirën e lirë të pritjes për faqet WP. Edicioni falas i faqes vjen mjaft i ngarkuar për një llogari pa kosto pritjeje, me oferta si:

 • 1.000 MB hapësirë ​​në disk
 • Një linim i gjerësisë së bandës prej 10 GB në muaj
 • Qasja në bazat e të dhënave MySQL
 • cPanel

Ekziston gjithashtu një ndërtues falas i faqes në internet që ofron qasje në shabllone të shumta. Këto përfshijnë modele të përgjegjshme që luajnë mirë me pajisjet e lëvizshme.

Konsumatori mund të vendos dy faqe në internet në një llogari. 000webhost gjithashtu ofron shërbime të paguara për njerëzit që kanë nevojë për të azhurnuar gjerësinë e bandës ose ruajtjen e tyre. Madje ka ndarje të të ardhurave për klientët që duan të paraqesin reklama në faqet e tyre.

Lexoni rishikimin e plotë 000webhost

3. Byethost

byethost

Byethost (jo një tipo) është një çuditë e vërtetë në sektorin e kompanive të pritjes falas. Ata ofrojnë mbështetje 24/7 pa asnjë kosto, përfshirë ndihmë për çështje të teknologjisë. Ata përdorin serverat e grumbulluar për të siguruar më shumë energji dhe stabilitet për klientët e tyre. Gjithashtu, ato ofrojnë karakteristika mbresëlënëse si:

 • Pa reklama
 • Domene të pakufizuara, përfshirë fushat e parkuara
 • Qasja në FTP
 • MySQL
 • Hapësirë ​​e pakufizuar në disk

Nëse keni nevojë të azhurnoni, Byethost gjithashtu ofron një numër opsionesh. Mund të transferoheni në planet Premium ose Business. Njerëzit të cilët kanë nevojë për më shumë shpejtësi madje mund të kërkojnë plane SSD.

Një dobësi e madhe me Byethost është versioni i tyre i PHP për hostim falas është datë e bukur. Ky mund të jetë problem kur përpiqeni të merrni kodin më të ri për të punuar.

4.AwardSpace

awardspace

Ofrimi i shumë artikujve por në furnizim të kufizuar është niveli i shitjeve në AwardSpace. Ju duhet të presë një emër domain, një llogari email dhe një bazë të dhënash MySQL. Një biggie kur merren me AwardSpace është se ata ofrojnë një përvojë pa reklama.

Ata janë gjithashtu një kompani tjetër që është duke ofruar një ofertë falas që është pak prapa kohës me PHP5 dhe Perl / CGI-BIN. Ju nuk do të ngarkoni kodin absolut më të ri në llogarinë tuaj. Në anën e ngushtë, megjithatë, ju merrni:

 • Instaluesit me një klik të dy Joomla dhe WordPress
 • Dërgimi i postës elektronike, një gjë e rrallë
 • Hapësirë ​​në disk 1 GB
 • 5 GB në muaj trafiku

5. WPNode

wpnode

Pa reklama, pa kufij në gjerësinë e brezit dhe koston. Cili është kapja? me WPNode, kapja e madhe është se ju jeni plotësisht në tuaj. Nëse jeni shumë i dobishëm me WordPress, mund të mos jetë përvoja më e keqe. Ti do ta marresh:

 • Qasje e plotë në bazën e të dhënave duke përdorur PHPMyAdmin
 • Serverë me bazë cloud
 • Një CDN
 • caching
 • Siguria e CloudFlare

Isshtë ndërtuar mbi nginx, kështu që njerëzit që e dinë vetëm Linux-in mund të përballen me një kurbë të vogël të të mësuarit. Magazinimi është 5G, dhe është SSD. Ekziston edhe një sistem emaili 1 GB. Ju gjithashtu nuk do të keni qasje në një panel kontrolli dhe nuk ka asnjë mënyrë për të ndryshuar instalimin.

6. AWS

amazon ec2

Nëse jeni shumë të rehatshme duke punuar si një zhvillues në një mjedis pa mbështetje teknike, ju mund të dëshironi të jepni gjykim një vjeçar falas i AWS më parë. Do të keni një mjedis me karakteristika të plota në një server cloud, i cili ju lejon të modifikoni dhe instaloni elemente ashtu si do të bëni në një sistem të vetë-pritur.

Shtë një jo absolute për njerëzit që nuk kanë besim se mund të trajtojnë një përbërje të teknologjisë së rëndë, por mund të jetë një mundësi me të vërtetë tërheqëse për një zhvillues të aftë që dëshiron të provojë një ide biznesi për një vit. Vetëm mos harroni se keni regjistruar në faturë, dhe anuloni llogarinë e pritjes nëse nuk po merrni ndonjë vend me të. Përndryshe, do të filloni të shihni tarifa kur të përfundojë viti i parë.

Më mirë se falas: Hosting i lirë me WordPress

Planet e shërbimit falas priren të vijnë me paralajmërime dhe shtesa. Pozicioni ynë këtu është mjaft i qartë: nëse mund të bëni pak para disa muaj në një organizim të paguar të WordPress, ju duhet ta bëni. Ne jemi gjithashtu të vetëdijshëm që jo të gjithë janë në gjendje të bëjnë një plan të klasës së ndërmarrjes.

Kjo nuk do të thotë që ju duhet të bëni pa mbështetjen e klientit dhe karakteristikat e menaxhuara të WordPress, si ndihma për migracionin, instalimin dhe konfigurimin. Shtë gjithashtu mirë të dini se dikush në anën tjetër të transaksionit do të jetë përgjegjës, sepse ju po i paguani ato. Le të hedhim një vështrim në disa opsione që janë sa më afër të jetë e mundur.

1. EmriCheap EasyWP

namecheap 2019-qershor

Clocking me vetëm 23 $ në vit, Plani i EasyWP vjen me 10 GB hapësirë ​​në disk SSD dhe mbështetje për 50,000 vizitorë në muaj. Ju keni qasje në të dy FTP dhe bazën e të dhënave, dhe NameCheap krenohet të ofrojë një kopje rezervë të lehtë dhe të rivendosë sistemin. Më mirë akoma, ju do të keni mbështetje 24/7 dhe një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

Serverat e NameCheap kanë një reputacion të merituar si për kohën e duhur ashtu edhe për reagimin. Nëse jeni duke kërkuar të kapni një llogari pritjeje sa më afër të jetë e mundur, NameCheap është qëllimi juaj më i mirë për ta bërë këtë pa sakrifikuar mbështetje ose shpejtësi.

Lexoni përmbledhjen e plotë të EmritCheap

2. SiteGround

siteground

Forcimi i mbi 3,95 dollarë në muaj nuk është një marrëveshje e keqe nëse mund të merrni një nivel të lartë të teknologjisë dhe mbështetjes së klientit për dollarin tuaj. Kompania fillon folks me 10 GB depo dhe 10,000 vizitorë në muaj. Zhvendosja vetëm një ose dy nivele do t’ju bëjë faqe interneti të pakufizuar për llogari pritjeje.

Një pikë kryesore e shitjes është se ato ofrojnë mbështetje falas me përpjekjet e migracionit në sit. Ata janë gjithashtu ofruesi i rrallë në gamën me kosto të ulët që ofron mbështetje 24/7 të klientit me telefon, email ose biletë në internet probleme. PHP hosting është një para-instalim, dhe ato ofrojnë reagim të mirë dhe kohë të fortë. Argshtë e mundur që përvoja më e mirë gjithëpërfshirëse në treg.

Lexoni rishikimin e plotë të SiteGround

3. BlueHost

Bluehost

Me një çmimi hyrës prej 2,75 $ në muaj, BlueHost përpiqet të konkurrojë me konkurentët me kosto më të ulët në sektor. Sidoqoftë, një avantazh është se çmimi shkon deri në 7.99 dollarë në muaj përfundimisht. Sidoqoftë, një pozitiv është se plani juaj përfshin një sërë karakteristikash të shijshme, duke përfshirë:

 • Një regjistrim falas i emrit të domain për vitin e parë
 • Instalues ​​automatik dhe azhurnime automatike për faqen tuaj të internetit të WordPress
 • Një çertifikatë falas SSL

Ju gjithashtu mund të parkoni deri në 5 domene në të njëjtën llogari. Me 50 GB memorie SSD, mund të prisni që të keni një procesim të shpejtë të kërkesave të faqeve të vizitorëve. Konsumatorët gjithashtu kanë qasje në një CDN.

BlueHost është një nga disa partnerë me planet pritëse të rekomanduara nga fondacioni WordPress. Për ata që kanë nevojë për një domain të personalizuar dhe një certifikatë SSL, BlueHost përfaqëson një propozim me vlera të shkëlqyera, madje edhe me çmimin 7,99 $.

Lexoni përmbledhjen e plotë të BlueHost

4. HostGator

Hostgator

Rreth me përvojë sa vijnë ofruesit e pritjes, HostGator ofron më shumë vizitorë në muaj sesa planet e tjera të hostimit. Mbështetja falas për migracionin është në ofertë për një faqe të WordPress, dhe ato ofrojnë zbulim automatik dhe heqje të malware. Po kështu, bazat e të dhënave mbështeten çdo ditë pa ndonjë tarifë shtesë.

Planet janë në intervalin e nivelit të ulët me 5,95 dollarë në muaj. Mund të merrni një kredi 100 $ Google AdWords, megjithëse. Hapësira e ruajtjes është gjithashtu e pa matur, duke e bërë HostGator një zgjedhje tërheqëse për njerëzit që duan të presin faqet e WordPress me shumë përmbajtje, siç janë fotografitë dhe videot.

Ata përdorin një sistem të bazuar në re që siguron një reagim kaq të mirë. Uptime është 100% solide, megjithatë. Ju gjithashtu keni akses në një instalim plotësisht funksional cPanel. Nëse jeni duke kërkuar diçka që është miqësore për zhvilluesit, por në intervalin e ulët, do ta vlerësoni këtë nivel të qasjes dhe kontrollit.

Lexoni përmbledhjen e plotë të HostGator

5. iPage

iPage

Të folmet në iPage po vijnë tek ju me një propozim me vlera mjaft të thjeshtë. Për 3,75 dollarë në muaj, ju merrni ruajtje dhe gjerësi të pakufizuar. Nëse jeni duke pritur që faqja juaj të jetë një problem i trafikut, kjo është një marrëveshje e madhe me një çmim të ulët. Ato gjithashtu përfshijnë një regjistrim domeni falas për vitin e parë.

Një dobësi në atë hap të shitjeve është se niveli më i ulët nuk ofron mbështetje ekspertësh. Nëse vendosni për planin e kompanisë 6.95 $, megjithatë, do të keni qasje në temat dhe plug-in e para-instaluara të WordPress, heqjen e automatizuar të malware, sigurinë e SiteLock dhe ekspertët e WordPress. Edhe nëse ngjiteni në shkallën e dytë, do të vazhdoni të merrni shumë zhurmë për kokën tuaj.

Lexoni përmbledhjen e plotë të iPage

Krahasimi i Lirë kundrejt ofruesve të lirë të hostimit të WordPress

Diferencuesi më i madh midis një plani falas dhe atij të paguar me kosto të ulët është mbështetja teknike ndaj klientit. Veçanërisht për njerëzit që nuk kanë prejardhje të fortë teknike, duke ditur që një ekip i menaxhuar i WordPress është duke pritur për të fushuar pyetjet tuaja mund të jetë një çështje e madhe. Ju nuk duhet domosdoshmërisht të shkoni në një platformë premium hosting WordPress për të marrë ndihmën e një qenieje njerëzore që është i kualifikuar për të dhënë përgjigje.

Ju nuk do të merrni ndonjë goditje kur të shkoni në rrugën e lirë. Për shembull, shumë ofrues pritjeje të paktën ofrojnë një certifikatë falas SSL dhe të paktën një vit regjistrim të emrit të domain me një mundësi të paguar. Në disa pako krejtësisht të lira të faqes WordPress, nuk do të keni akses në një menaxher skedar, tema apo edhe një ndërfaqe miqësore për përdoruesit. Në disa raste, ju mund të keni ngecur duke përdorur një nënfushë falas në TLD e tyre sesa të përdorni për të përdorur domainin tuaj personal.

Disponueshmëria e opsioneve cloud dhe SSD në nivelet e paguara është gjithashtu e dëshirueshme. Edhe nëse një ofrues falas ju jep të gjithë ruajtjen dhe gjerësinë e brezit në botë, shpejtësia e mediumit të ruajtjes do të thotë shumë. Kjo është veçanërisht rasti kur merreni me WordPress.

Motori WP është i prirur të zihet me tema, shtojca dhe skriptet. Grumbullohet në një paketë analitike dhe kohët e ngarkesës mund të bëhen shumë të dhimbshme me ofruesit e lirë të hostimit të WordPress. Ju gjithashtu do të dëshironi të keni një sistem të përgjegjshëm për të akomoduar:

 • Komente në vend
 • Dërgimi i mesazheve nga instalimi WP në llogaritë tuaja të postës elektronike
 • Ngarkimi i elementeve në faqe, siç janë fotot

Nuk është se nuk ka WordPress falas që pret atje. Për njerëzit që thjesht duan të postojnë një blog që disa njerëz do ta lexojnë, nuk ka asgjë të keqe të shkosh me ndërmarrjet e pritjes falas. Sapo të futeni në ndërtimin e një audiencë ose një biznesi, është koha që të keni të paktën një sasi minimale të energjisë.

Në mënyrë të ngjashme, do të dëshironi të keni mundësi ndërsa faqja juaj rritet. Me ekspertë të disponueshëm për të ofruar mbështetje teknike, ju do të jeni në gjendje të hapni më shumë besim në të ardhmen. Disa ofrues janë madje të rehatshëm duke ofruar mbështetje të menaxhuar të WordPress në nivelet e ulëta të planeve. Kur po përpiqeni të migroni një sit ose mundeni me një përpjekje për instalim të WordPress, do të vlerësoni ndryshimin që ata mund të bëjnë.

‘Sshtë diçka për të thënë për kontrollin e konfigurimit tuaj. Deformimi, praktika e shkeljes së njerëzve jashtë vendeve, është duke u bërë më e zakonshme. WordPress.com mund të jetë një vend i mirë për përmbajtje jo tërheqëse, por nuk është një platformë e besueshme për këdo që poston mendime të diskutueshme. Ata dinë të deformojnë përdoruesit.

Nëse jeni duke pritur që një sit të bëhet një projekt serioz, ia vlen të bëni investimet e vogla përpara. Një plan strehimi me kosto të ulët me mbështetje të mirë teknike dhe të klientit mund të ketë pasur lehtësisht për më pak se 10 dollarë në muaj. Në vend që të rrezikoni të humbni vizitorët në pritjen e ngadaltë, do të jeni të pozicionuar mirë për të ofruar një përvojë të mirë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector